VIDEO: Svatebčané si stěžují radnici na oddávajícího. Ztrácel se a kuňkal

  • 84
Svatební obřad je službou, již nelze reklamovat. Neprofesionální svatební řeč přitom utkví v paměti určitě déle než nepovedený sestřih od kadeřníka. Je přitom zcela na libovůli oddávajícího, co a jakým způsobem přednáší. Žádný předpis neříká, že by ho měl čas od času někdo kontrolovat.

Kde jste k němu přišli? To dělá snad za trest, ne? To bylo nanečisto? Tyto a další podobné dotazy svatebních hostů museli zodpovídat čerství novomanželé a jejich rodiče po svatebním obřadu, který se odehrál druhou záříjovou sobotu na Nové radnici Brna-střed.

„Místo jsme zvolili z nostalgie, před léty jsme se tam také brali. Těšili jsme se na dojemnou řeč, kdy i leckterému chlapovi slza ukápne. To, co jsme zažili, ale předčilo i naše nejčernější očekávání. Předstoupil člověk, který kuňkal, ztrácel se v textu, jeho hlas jsme stěží slyšeli, projev byl neosobní, řeč trhaná a nejistá,“ napsala minulý týden ve stížnosti starostovi Ivana Smutná, matka nevěsty.

Kdo oddává v Brně-střed

  • Na Nové i Staré radnici městské části Brno-střed pravidelně oddávají starosta a obě místostarostky. Na celé funkční období je k tomu pověřeno i devět zastupitelů, ne všichni se ale zapojují pravidelně.
  • Pokud snoubenci chtějí vědět předem, kdo bude oddávat právě je, mohou se informovat na matričním úřadě.
  • V obsazování obřadů oddávajícími radnice nedělá rozdíly. Nezáleží na tom, zda se jedná o svatbu v obřadní síni, nebo nákladnější variantu mimo ni. Pokud se koná jinde, platí dvojice radnici tisíc korun správní poplatek.
  • Pokud mají oba snoubenci trvalý pobyt v Česku a obřad se koná v obřadní síni ve stanovenou dobu, neplatí žádný poplatek. Pokud má trvalý pobyt v Česku jen jeden z páru, platí 2 tisíce korun správní poplatek. Pokud ani jeden, platí 3 tisíce.

Povinnost pracovat na svém verbálním projevu a zachovávat určitý kvalitativní standard zákon ani jiný předpis svatebním řečníkům neukládá.

„Oddávající je pouze poučen pracovnicemi matriky v základních procesních věcech. Pokud o nějakém neladu víme, snažíme se ho s oddávajícím řešit. Může jít jen o jistou neobratnost, pramenící třeba z nezkušenosti,“ sdělil iDNES.cz mluvčí radnice Roman Burián.

Pro oddávajícího zastupitele za TOP 09 Tomáše Jana Otradovce to rozhodně nebyla premiéra v této roli. Zastupitelem je první volební období, pověření k přijímání prohlášení o uzavření manželství má však od rady městské části už od začátku roku. „Uvedený den byl jeho šestý oddávací termín, v předešlých pěti měl celkem 28 svateb,“ spočítal mluvčí.

Zastupitel Otradovec se podle svých slov na každou obřadní řeč připravuje a zjišťuje si informace o páru, který oddává. Zajímá ho třeba to, zda jde o mladé či starší, nebo jestli některý z partnerů nemá za sebou rozvod. Na základě toho pak upravuje řeč tak, aby její obsah nebyl kontroverzní a nikoho se nedotkl.

„Plynulost projevu vždy závisí na počtu přítomných svatebčanů i na tom, jestli do řeči zasahují malé děti. Promítnout se může i to, když člověk není rozmluvený, má sucho v krku či je indisponován. Tím případné nedostatky v žádném případě neomlouvám, ale za dobu, co oddávám, se mi nestalo, že by si někdo vyloženě stěžoval,“ uvedl Tomáš Jan Otradovec, který stejně jako jeho kolegové řeční také při vítání občánků.

Že nejsem profesionál? To je subjektivní názor

Svatební projevy si každý oddávající píše sám. Může si je proto upravit tak, aby mu takzvaně „seděly do pusy“. S výjimkou závěrečné části, jejíž znění je přesně dané zákonem.

„Nedá se říct, že by se projevy nějak zkoušely, nacvičovaly. Ze začátku jsem býval nervózní, teď už jsem sebejistější, i když zatím nejsem schopen projev přednést spatra, tak jako spousta mých kolegů a kolegyň, kteří už to mají léty zažité. Nejsme stroje, může se stát, že se člověk přeřekne,“ dodal zastupitel.

Nevěstina matka a pedagožka Ivana Smutná namítá, že nešlo o jeden přebrept. „Bylo mně trapně za člověka, který má takové sebevědomí, že si dovolí nepřipraven předstoupit před zaplněný sál a styděla jsem se i za ty, kteří takového člověka vyslali,“ podotkla.

Zákon o matrikách a prováděcí právní předpis neupravují obsah projevu, nezmiňují se ani o nárocích na oddávajícího. „Nebyla publikována ani žádná směrnice regulující uvedenou problematiku. Zákon taktéž neukládá příslušnému matričnímu úřadu kontrolovat kvalitu vystoupení jednotlivých oddávajících,“ informoval mluvčí ministerstva vnitra Josef Holek.

V Brně-střed politici za oddávání odměny nedostávají. „Nejsou za to nijak zvlášť honorování. Je to součástí mandátu zastupitele, který je ohodnocen dle zákona,“ doplnil Burian. Naproti tomu třeba v Opavě neuvolnění zastupitelé inkasovali za minulého vedení přes tři a půl tisíce korun měsíčně, bez ohledu na to, kolik obřadů vykonali (více zde).

„Byla to v podstatě vůle současné koalice, aby oddával z každé zastoupené strany někdo. Za naši stranu jsme na radnici tři, takže tato volba padla na mě. Mohl jsem i odmítnout, ale bral jsem to jako výzvu,“ zdůvodnil svoje zapojení Otradovec.

Během obřadu se mu prý snáze mluví, když se s ním partneři přijdou domluvit předem. „Pokud má někdo dojem, že nepůsobím profesionálně, je to jeho subjektivní pocit, sám na sebe bohužel nevidím,“ doplnil zastupitel.

Celkem v městské části Brno-střed oddává kromě starosty a dvou místostarostek devět zastupitelů, ne všichni se ale zapojují pravidelně. „Jakékoliv připomínky k naší práci a činnosti rozhodně vítáme, pokud se vyskytne nějaký problém, je třeba, abychom se o něm dozvěděli,“ uzavřel mluvčí radnice Roman Burián.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue