Tomáš Hertl ze San Jose v útočné akci v zápase na ledě Arizony.

Tomáš Hertl ze San Jose v útočné akci v zápase na ledě Arizony. | foto: AP

Tlustý, Voráček, Hertl a Sedlák se v přípravě NHL zapsali mezi střelce

• 5
V šesti pátečních přípravných zápasech hokejové NHL se připomněli vstřelenou brankou čtyři čeští útočníci. V souboji New Jersey s Philadelphií se prosadili kladenští odchovanci Jiří Tlustý a Jakub Voráček. Za San Jose skóroval Tomáš Hertl, jenž si navíc připsal i asistenci, a v dresu Columbusu se prosadil Lukáš Sedlák.

Na první gól střetnutí New Jersey s Philadelphií se čekalo až do poloviny duelu, kdy hosty při hře v oslabení poslal do vedení Ryan White. Na startu třetí třetiny hráli Devils opět ve výhodě a tentokrát toho dokázali zužitkovat, na konci akce byl český útočník Jiří Tlustý (12:41, -1, 2 střely, 1+0).

Vyrovnaný stav ovšem New Jersey, hrající bez mladíka Pavla Zachy, dlouho nevydržel. Přesilovku totiž proměnili i Flyers, za asistence Clauda Girouxe se poprvé v přípravě trefil hvězdný Jakub Voráček (18:34, +/-: 0, 3 střely, 1+0). Po pěti přátelácích má tak na kontě shodný počet pěti bodů (1+4).

Když se v 57. minutě prosadil domácí Jacob Josefson a stav 2:2 vydržel i po prodloužení, své střelecké procitnutí mohl Voráček potvrdit i v penaltovém rozstřelu. Na Cory Schneidera ale nevyzrál, což neplatilo o domácím Josefsonovi. Jeho druhá trefa proti Stevu Masonovi (dostal přednost před Michalem Neuvirthem) utkání rozhodla. Kromě Voráčka v dresu Flyers do poslední přípravy nastoupil ještě bek Radko Gudas (20:13, +/-: 0, 1 střela, 5 hitů).

Do samostatných nájezdů dospělo i utkání mezi Washingtonem a Bostonem. Hosté se ujali vedení už v 5. minutě trefou Louie Erikssona a stav 0:1 následně vydržel až do samotného závěru řádné hrací doby. Capitals vrátil do hry jako správný kapitán Alex Ovečkin až v čase 57:26.

Asistenci u důležité branky si připsali Jevgenij Kuzněcov a T.J. Oshie. Oba pak sehráli klíčovou roli i v následných samostatných nájezdech, kdy se prosadili a završili tak velký obrat Washingtonu. Za Boston naopak neuspěli Ryan Spooner a David Krejčí (19:00, +/-: 0), jenž z pozice centra vedl první útok s křídly Mattem Beleskeym a Davidem Pastrňákem (15:30, +/-: 0, 3 střely).

Stejně jako New Jersey a Philadelphia, zakončily přípravu před novou sezonou rovněž celky Caroliny a Pittsburghu. Domácí Hurricanes v sestavě s obráncem Michalem Jordánem (21:23, +/-: 0, 3 střely) a útočníkem Andrejem Nestrašilem (z blíže nespecifikovaných důvodů odehrál jen 7:03, -1) uspěli těsně 2:1, přestože Penguins nasadili své hlavní hvězdy včetně elitních dvou útočných formací Kunitz, Crosby, Kessel a Plotnikov, Malkin, Hörnqvist.

Hokejisté Arizony ani napošesté nedosáhli v přípravě na výhru. V pátek podlehli na domácím ledě 0:3 San Jose, za které se bilancí gólu a přihrávky blýskl Tomáš Hertl (14:39, +1, 4 střely, 1+1). Český reprezentant byl zvolen třetí hvězdou duelu, ve kterém na startu třetí třetiny zvyšoval na 2:0 pro Sharks a v 52. minutě pak ještě asistoval u druhé trefy večera v podání zkušeného Joe Pavelskiho. Za Coyotes se nepředstavil centr Martin Hanzal, v obranných řadách ale nechyběl Zbyněk Michálek (13:07, +/-: 0).

Trenér Mike Babcock se v nové roli na střídačce Toronta vrátil do známé Joe Louis Areny. Po výsledku 4:2 ale uspěli hráči Detroitu v brance s Jimmy Howardem (dostal tentokrát přednost před Petrem Mrázkem), jenž byl s 31 zákroky vyhlášen první hvězdou. Jakub Kindl ani Tomáš Nosek za Red Wings nenastoupili, v obraně Maple Leafs naopak nechyběl Roman Polák (16:30, -2, 2 střely).