V zimě to tu bude zajímavé, podotkl první migrant z ubytovny u Cínovce

  • 630
Do ubytovny přestavěné z bývalé německé celnice na hraničním přechodu Zinnwald - Cínovec se ve čtvrtek večer nastěhovali první imigranti. Mezi nimi i dvaatřicetiletý Syřan Osama Jaloud, který pracoval jako inženýr v elektrárně v severosyrském městě Aleppo a jako jeden z mála ubytovaných umí anglicky.

Opustit Sýrii se Jaloud rozhodl před měsícem. V pátek před polednem v lehkém svetru postával s partou krajanů před ubytovnou a drkotal zuby. Na Cínovci bylo pár stupňů nad nulou a vál svěží vítr. „V zimě tady prý má být hodně sněhu, to bude zajímavé,“ poznamenal.

Pak se rozmluvil o daleké cestě. „V Sýrii nebylo bezpečno,“ řekl. Přestože nemá osobní zkušenost s válkou ani Islámským státem, boje ovlivnily i jeho život, protože kvůli ní přišel o práci.

Do Evropy se podle svých slov vydal přes Turecko do Řecka, odtud do Makedonie, kde část cesty zdolal pěšky nebo na kole. Pak zamířil do Srbska, kolem Bělehradu do Maďarska a odtud stopem do Německa.

Zatímco dříve trvala migrantům podobná trasa celý měsíc, Jaloud byl v Německu za 17 dní. „Vyšlo mě to na 180 eur,“ řekl.

V Německu by rád pokračoval ve studiu a našel si práci. „Je tady víc příležitostí, doufám, že práci najdu a můžu rozvíjet svoje znalosti,“ říká. Chtěl by se dostat do Mnichova nebo Berlína. „Dál na západ. I tady jsou lidé hodní, ale tam jsou ještě přátelštější,“ říká.

Přes hranici do Česka imigranti nesmějí

Podmínky na ubytovně jsou podle něj žalostné. „Málo toalet, někde neteče teplá voda,“ říká. „Ale je to otevřené první den, tak snad se to zlepší,“ dodává.

Na ubytovně má spolu s ostatními k dispozici kuchyň, sporák a troubu. Jídlo si ale musí kupovat sám. „Dostáváme 326 eur na měsíc,“ přibližuje.

Přestože je ubytovna obehnaná kovovým plotem a u vchodu dohlížejí na pořádek členové bezpečnostní agentury, zařízení není uzavřeným táborem. Imigranti se mohou volně pohybovat, s jedinou výjimkou - nesmí překročit hranici do Česka. Podle šéfa severočeské cizinecké policie Pavla Češky by si tím mohli ztížit cestu k získání německého azylu.

„Víme, že nesmíme do Česka. Zdůrazňovali nám to i lidé z bezpečnostní služby,“ ukázal Osama Jaloud na muže střežící areál (o obavách lidí v blízkém Dubí zde).

Žalobu soud zamítl

V budově bývalé celnice je zatím 40 běženců, celkem jich ale má být až 124. A to i přes žalobu, kterou podala 2. září Bohumila Kamenzová, která žije střídavě v Dubí a Altenbergu, pod nějž Zinnwald spadá. Zažalovala německý zemský úřad v Pirně.

„Porušuje svoje vlastní zákony, stavba probíhala na černo. Podle německého stavebního práva se mimo obec nesmí z nebytových prostor dělat bytové,“ uvedla. Žalobu podala minulou středu u Správního soudu v Drážďanech, ten ale žalobu minulý týden v pátek zamítl.

„Prý proto, že nejsem přímý soused ubytovny. Naše restaurace je asi kilometr daleko,“ říká k tomu Kamenzová. A dodává, že zváží odvolání.