Traumacentrum Lékařů bez hranic v Kundúzu během bojů afghánských ozbrojených...

Traumacentrum Lékařů bez hranic v Kundúzu během bojů afghánských ozbrojených sil s Talibanem. | foto: Lékaři bez hranic

Chirurgem v boji s Talibanem. Dva dny jsme nespali, líčí lékař z Kundúzu

  • 16
Nemocnice v Kundúzu se v uplynulých dnech stala nedílnou součástí bojů Talibanu a afghánské armády. Chirurgové zde přímo na frontové linii ošetřovali zraněné. Jeden z lékařů nyní popsal, jak pracovníci nemocnice riskovali život při záchraně druhých.

Afghánské ozbrojené složky ve čtvrtek oslavily velké vítězství. Po tuhých bojích převzali kontrolu nad městem Kundúz, které od pondělí ovládali stoupenci Talibanu. Na několik dní se přímo v centru bojů ocitli také humanitární pracovníci.

„Nemocnice byla uprostřed frontové linie, bojovalo se přímo před branou. Bylo slyšet ostřelování, rakety a letadla,“ popisuje počátek střetů Masúd Nasim, který vede zdravotnický tým v traumatologickém centru Lékařů bez hranic v Kundúzu.

Dobyli jsme zpět Kundúz, jásá afghánská armáda. Taliban to popírá

Několik šrapnelů podle něj dopadlo přímo do nemocnice a zasáhly také centrum intenzivní péče. Obě znepřátelené strany naštěstí podle Nasima respektovaly nemocnici i personál a lékaři tak i během bojů mohli pokračovat v práci. V nemocnici od pondělí přijali na 300 zraněných včetně 64 dětí. Přes sedmdesát lidí k lékařům dorazilo v kritickém stavu. „Naši chirurgové ošetřovali velmi vážná poranění břicha, končetin a hlavy,“ uvedl Nasim.

Jeho nemocnice je jediná, která v oblasti aktuálně funguje. Před vypuknutím bojů disponovala kapacitou 92 lůžek. Zranění tak nyní musí ležet, kde se dá. „Pacienti leží v kancelářích, ve vyšetřovacích sálech, stabilizaci provádíme i na matracích položených přímo na zemi,“ popisuje situaci Nasim. Chirurgové zde podle něj provedli za poslední dva dny na 90 operací. Lékaři při největším náporu pracovali dva dny bez spánku.

Hlavní problémem může už za pár dní být fakt, že nemocnice aktuálně bojuje s problematickým doplňováním zásob. „Vše se protahuje, opravdu se obáváme, jak ji budeme s takovým počtem pacientů dál zvládat,“ bojí se Nasim. On sám se z nemocnice dostane jen výjimečně.

Vyrostl uprostřed bojů, přesto má obavy

Na válečnou vřavu by měl přitom být jako rodilý Afghánec zvyklý. „Vyrostl jsem uprostřed bojů a ostřelování, stejně jako většina našeho týmu. Ale i když je na to člověk zvyklý, ve chvíli, kdy je násilí všude kolem vás, cítíte obavy. Narušuje to vaši normální činnost a myšlení. Nevidíte to, ale vaše tělo to cítí,“ popisuje, jak na něj dopadá tíha bojů. Situace by se však měla díky vítězství afghánské armády v následujících dnech zlepšit.

Obsazení města Kundúz ležícího na spojnici severní části státu a hlavního města Kábulu bylo největším úspěchem hnutí Taliban od jeho svržení v roce 2001. Spojené státy v úterý přiznaly, že přechodné ovládnutí Kundúzu znamená nečekané zhoršení situace, zároveň vyjádřily důvěru v afghánské bezpečnostní síly.

Německo však ve středu vyjádřilo znepokojení a uvažuje o žádosti prodloužení mise NATO v Afghánistánu (více čtěte zde).

Po prodloužení mise volá i Afghánistán, jehož výkonný premiér Abdulláh Abdulláh ve středu prohlásil, že krize v Kundúzu ukazuje nutnost setrvání mezinárodních jednotek v zemi. „Pokud tomu dobře rozumím, názor všech (amerických) armádních generálů a představitelů na místě... i našeho bezpečnostního a vojenského vedení je, že je třeba ponechat (zahraniční vojáky v Afghánistánu) i po roce 2016,“ řekl.

Podívejte se, jak afghánské jednotky dobyly Kundúz:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video