Policie po 20 letech dopadla drogového krále jižní Moravy, říkala mu Yetti

  • 77
Po dvaceti letech pátrání policisté dopadli největšího sólo výrobce pervitinu na jižní Moravě. Třiačtyřicetiletý muž vyrobil jen od roku 2007 více než dvacet kilo drogy. Kriminalisté ho dopadli včetně dvojice hlavních dealerů.

Spletitý případ rozplétali od počátku letošního roku toxi týmy z Hodonína a Uherského Hradiště. Dvě desetiletí si s ním totiž policisté nevěděli rady.

Křišťálová Lupa 2015

„Ten muž byl legendou. Všichni věděli, že existuje, ale byl opravdu mimořádně ostražitý a nikdo ho proto nikdy neviděl. Dlouhé roky neměl žádné doklady a mobil k volání nepoužíval. Není divu, že měl na celé Moravě přezdívku Yetii,“ uvedl na páteční policejní tiskové konferenci v Hodoníně jeden z kriminalistů, který si přál zůstat v anonymitě.

Muž vyráběl drogu v nebývalých rozměrech. Zatímco běžní výrobci používají baňky o velikosti žárovky, on používal čtyřlitrové nádoby.

„Při každém vaření tak vyrobil minimálně 250 gramů a víc. Navíc se jednalo o mimořádně kvalitní pervitin, takže ho dealeři následně ještě ředili 1:1 se sodou. V takovém rozsahu na jižní Moravě ještě žádný jednotlivec tuto drogu nikdy nevyráběl,“ upozornil šéf kriminální policie v Hodoníně Štěpán Prygl.

Drogy prodával výrazně pod cenou

Yetti prodával drogu v Jihomoravském a Zlínském kraji a na Slovensku za pevnou cenu 700 korun za gram, což bylo podle vyšetřovatelů výrazně pod cenou. S dealery si vždy domluvil schůzku na parkovištích velkých nákupních center, odkud se mohl vždy snadno ztratit. Nikdo přitom nevěděl, kde bydlí.

„Dealeři drogu následně prodávali již naředěnou v ceně 150 korun za 0,1 gramu, což je běžná dávka,“ doplnil informaci vedoucí kriminální policie v Uherském Hradišti Martin Doležal.

Největší výrobce drog na Moravě měl nejčastěji varnu umístěnou ve sklepě jedné z firem ve Zlínském kraji. Byl přitom připraven ji kdykoliv přemístit, což občas i udělal.

„Majitel firmy o ní neměl sebemenší nejmenší tušení, přestože muž pervitin vyráběl výhradně přes den a vařil ji vždy 6 až 8 hodin. Místnost byla perfektně odvětrána. Yettiho na ni navedl syn majitele firmy, který byl rovněž zadržen,“ doplnil Doležal.

Muž žil dlouhodobě bez dokladů

Policisté po třiačtyřicetiletém muži pátrali už od roku 1995. „Na počátku devadesátých let seděl jednou několik měsíců ve vězení. Od té doby se doslova vypařil ze země,“ uvedl Prygl.

„Vyšetřovali jsme ho mimo jiné v kauze lehkých topných olejů a při výrobě drog, ale bydlel pod falešnou identitou. Své bydliště měl trvale pod dohledem kamery, která mu vždy ihned poslala fotku na mobil, když se před ním cokoliv dělo. Několikrát se i narychlo přestěhoval,“ doplnil Prygl.

Muž žil až do konce roku 2012 úplně bez dokladů. Když ale tehdejší prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii, rozhodl se v roce 2013 vyřídit si občanský průkaz.

„Konečně jsme se tak dozvěděli, jak vlastně vypadá,“ přiznal vyšetřující kriminalista. Policisté nyní mohou výrobce drog stíhat za výrobu drog od roku 2007, starší případy jsou již promlčené.

Výrobce drog je nyní ve vazbě, do níž ho poslal soudce v Uherském Hradišti. Na svobodě je navíc vyšetřována dvojice dealerů a syn majitele firmy, v níž muž drogu vyráběl. Všem hrozí vězení od dvou do deseti let.