VIDEO: Staral jsem se třeba o sešity, řekl o skrýši syn vyhnaných Němců

  • 1
Ústečtí historici zaznamenali výpověď Rudiho Schlattnera, který jako chlapec pomáhal před odsunem rodičům ukrýt věci pod střechu vily v Libouchci a v létě skrýš prozradil. Záznam vznikl na poslední chvíli, muž minulý týden zemřel. Věci i záznam uvidí lidé na výstavě, jejíž vernisáž se konala ve středu večer.

„Já jsem nevěděl přesně, co to bylo. Bylo mi tenkrát dvanáct a jenom jsem se díval. Jenom jsem se staral, aby například byly ukryty i moje školní sešity nebo maličkosti, nad nimiž se dnes člověk pousměje, ale které byly tehdy důležité,“ vyprávěl historikům Rudi Schlattner (o ukrytých věcech zde).

Pracovníci ústeckého muzea za ním byli před dvěma týdny.

„Rozhovor probíhal velice dobře, nemuseli jsme ani dělat přestávky. Co říkal o ukrytých věcech, pro nás bylo zajímavé,“ přibližuje kurátor ústeckého muzea Tomáš Okurka.

Historici se tak například dozvěděli, že balíky obsahovaly velké množství různě vyspravovaných a přešívaných šatů právě kvůli tehdy dvanáctiletému Rudimu Schlattnerovi a jeho sestře.

„V době, kdy byl věcí nedostatek a v rodině byly děti, které rychle rostly, to byla nezbytnost. Rudi Schlattner nám také řekl, že jeho matka byla švadlena,“ poznamenal Okurka.

Pro mě to byla uzavřená kapitola, řekl Schlattner

Rudi Schlattner skrýš pod střechou nynější školky v Libouchci ukázal letos v červnu (o otevření skrýše zde).

„Říkal, že dřív to nešlo, protože s předchozím starostou o tom nebylo možné diskutovat. Nynější starosta byl vstřícný, tak se domluvili. Rudi Schlattner mu přivezl jako dárek víno a rytinu z oblasti, kde žil. Měl pocit, že si mnoho Čechů stále myslí, že sudetští Němci usilují o to, aby se mohli vrátit zpátky do svých domů. Chtěl proto zdůraznit, že on má domov v Německu. Chtěl jen, aby se věci jeho rodiny našly a on měl ještě možnost je vidět,“ říká Okurka.

Komu mají nyní věci patřit, zkoumá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle toho, jestli je prohlásí za konfiskát, nebo za nález, připadnou buď státu, nebo obci Libouchec, v jehož školce se obrazy, knihy, známky, ale i zubní kartáčky a další předměty každodenní potřeby našly. Řízení dosud neskončilo (o právním problému zde).

„Pro mě to byla uzavřená kapitola. Já jsem nic neztratil, bylo to mých rodičů. Bylo to tedy uzavřené, ale někde vzadu v hlavě jsem na tu skrýš myslel,“ řekl historikům sám Schlattner.

Sudetský poklad bude součástí výstavy, která začíná večer

Takzvaný sudetský poklad bude nyní v ústeckém muzeu součástí výstavy Tenkrát na severozápadě, která se věnuje událostem roku 1945 v Ústí nad Labem a v okolí.

„Představuje období nacistické vlády v Ústí nad Labem a okolí, přibližuje důsledky spojeneckého bombardování, věnuje se událostem na samém konci války a osvobození od nacismu, popisuje osudy německého obyvatelstva po válce a zabývá se také příchodem nového obyvatelstva a jeho nesnadným vytvářením vztahu k tomuto městu a kraji,“ přibližuje ředitel muzea Václav Houfek.

Sudetskému pokladu bude dán velký prostor v centrální vitríně, která bude představovat velkou část nálezu.

„Bohužel, Rudi Schlattner se otevření výstavy nedožil. Zemřel 23. září,“ poznamenal Houfek.

Rozbalování balíků v ústeckém muzeu:

4. srpna 2015