KOMENTÁŘ: Britský špion pije nizozemské pivo a polskou vodku

  • 33
Mají osobitý půvab: jednak tradiční britští špioni v čele s Jamesem Bondem, jednak britští vědci s životně důležitými výzkumy ústícími v příjemná zjištění, že nejzdravější snídani poskytnou vejce na slanině.

Teď dokonce spojili síly, předmětem studie britského odborného časopisu The Grocer se stal sám agent 007, kterému spočítali každou skleničku. A zjistili, že nejnovější z hrdinů bondovek v podání Daniela Craiga pije v každém snímku nejvíc alkoholu ze všech dosavadních filmových Bondů, prý až dvacet skleniček čistého alkoholu během jediného příběhu. Dvakrát více, nežli v úvodu série stihl Sean Connery.

Ponechme stranou, že Connery v první bondovce Dr. No vyřídil padouchy za necelé dvě hodinky, kdežto zatím poslední Bondův příběh Skyfall trval dvě a půl hodiny; to už vyprahne. Ale podstatnější je, co moderní James Bond pije. Kdepak ušlechtilé tradiční martini – již Casino Royale z roku 2006, v němž se role ujal Craig, nastolilo koktejl obsahující džin, vodku, vermut.

A premiérové, v pořadí čtyřiadvacáté dobrodružství Spectre, které do našich kin dorazí 5. listopadu, zastihne špičkového špiona Jejího Veličenstva ve službách nizozemského piva a polské vodky.

Vítejte ve světě reklamy.

Bondovka Spectre právě završila týden plný marketingových her. Nejprve Sam Smith odhalil pár taktů titulní písničky, pak odpočítával po dnech, kdy se zveřejní celá, a nakonec sklízel kritiku za „ukňouranou nudu“, jak song hodnotí fanoušci.

Současně se zjevil reklamní spot, v němž Daniela Craiga bojujícího na člunu se zlosynem dohoní kráska s občerstvením v podobě piva Heineken. Čímž odstartovala kampaň navazujících reklam a soutěží; kdo by se snad Craigově ochotě divil, nechť si uvědomí, že herec dostává podíl z propagace výrobků souvisících s daným filmem. Patří k nim i původem polská vodka Belvedere, s níž se zase v reklamách spojila Stephanie Sigmanová, první mexická představitelka bond girl.

Když se vezmou v potaz veškeré sponzorské zájmy, divák aby žasl, že je novodobý Bond vůbec schopný probrat se za účelem záchrany světa z nepřetržité těžké kocoviny – taky ho nikdo neučil, že vodku s pivem nemíchat. Mimochodem nejméně prý toho vypil v dobách, kdy ho hrál Timothy Dalton; ovšem tehdy, koncem 80. let, se zdály bondovky na vymření, takže sponzory uspokojilo pět skleniček.

Že „partnerství s 007 může být pro velké značky výnosné“, jak píše The Grocer, není žádným vědeckým objevem. Proto na svém místě zůstává vůz Aston Martin či značka Sony, jejíž smartphone propaguje v minutové reklamní „minibondovce“ pro změnu Naomie Harrisová, představitelka agentovy kolegyně Moneypenny.

Jenže mohutný product placement neboli umisťování sponzorských výrobků ubírá filmům na kouzlu i napětí. Hollywoodští střihači s nimi sice umějí zacházet, přesto si i laik všimne, že se čilý špion uprostřed šílené honičky zahledí dlouze na své značkové hodinky, jako by je viděl poprvé. Na druhé straně se superchytrý telefon pořád pašuje do děje snáz než okresní řezník v české komedii, o koloně renaultek v našich filmech nemluvě. Ale princip je týž: scenárista dostane seznam povinných položek s poznámkami „tyčinky třikrát, minerálku pětkrát“ a musí vymyslet, jak je nenápadně nacpat do krádeže jaderných hlavic.

Možná i vlnu politické korektnosti, která navrhuje udělat z Bonda budoucnosti černocha, homosexuála či ženu, zrodily firmy, které dosud stály mimo hru. A čínský agent 007 už se na nějaké starosvětské martini vůbec ohlížet nebude.