Pokud se uprchlická krize nevyřeší, zasáhneme silou, varuje Rakousko

  • 1244
Rakousko nevyloučilo, že pokud se uprchlická krize nevyřeší, je vláda připravená na možnost použití síly na hranicích. Uvedla to v úterý rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. V zemi se nyní hromadí větší množství uprchlíků kvůli zpřísněným kontrolám na hranicích s Německem.

„Musí nám být jasné, že pokud nebude mezinárodní řešení, jsou zde jen dvě možnosti: buď postupovat jako doposud, nebo posílit obranu hranic, což znamená použití síly,“ citovala Leitnerovou rakouská agentura APA. Ministryně však současně apelovala na společné evropské řešení.

Leitnerová varovala před tím, aby Rakousko nedopadlo jako Makedonie. „Pokud se budou hromadit uprchlíci před hranicemi, zbývá už jenom jedna možnost, a sice úplné uzavření hranic,“ upozornila v návaznosti na ostrou kritiku organizací na ochranu lidských práv, které Makedonii vyčítají tvrdý postup policie proti uprchlíkům. Ta proti nim použila oslepující granáty a slzný plyn, což znepokojilo i OSN.

Rakouský kancléř Werner Faymann řekl, že očekává, že Německo bude nadále přijímat Syřany prchající před občanskou válkou a že běženci budou přes hranice nadále převáženi zvláštními vlaky. Leitnerová však v úterý nemohla potvrdit, že nějaké takové vlaky na hranice vyrazí. Jen uvedla, že je v kontaktu s německou vládou a společně se snaží migrační proud urychlit.

Spolupráce s Německem je pro Rakousko klíčová

Německo na společné hranici s Rakouskem provádí už dva týdny kontroly, což vede k hromadění uprchlíků na rakouské straně, zejména v Salcburku. Německá vláda ve snaze zpomalit a usměrnit příliv uprchlíků také omezila železniční spojení s východním sousedem. Faymann však ve svém projevu zdůraznil, že německé hranice nejsou nyní pro uprchlíky uzavřené.

Ačkoliv drtivá většina uprchlíků Rakouskem jen projíždí do Německa, Faymann připomenul, že nejsou jen tranzitní zemí. „Není možné vytvářet dojem, že Rakousko je jako Maďarsko, že je (uprchlíky) jen posílá pořád dál,“ dodal. V současnosti ubytovává rakouská vláda ve svých zařízeních celkem 53 tisíc uprchlíků.

Reportáž z Vídně: Na hranice jedou uprchlíci i bez lístku

Podle kancléře je spolupráce s Německem klíčová, a to i když dosud obě sousední země nepostupovaly vždy v souladu. Německo často přerušuje pravidelné vlakové spojení s Rakouskem, na což někteří migranti reagují tím, že hranici překračují jinak, třeba i pěšky. Rakousko naopak nechává běžencům volný pohyb a v minulosti je i převáželo na hranice speciálními vlaky.

Do sousedního Bavorska se za dobu uprchlické krize dostalo už 179 tisíc běženců. Jen v pondělí jich bylo 10 tisíc a bavorský premiér Horst Seehofer uvedl, že se země při pomoci uprchlíkům dostala na hranici svých možností.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video