Motorkáři zakončili sezonu, k Prazdroji se sjelo 900 strojů

  • 25
Pondělí není jen dnem českého světce svatého Václava, ale i dnem, kdy motorkáři slavnostně končí sezónu. Na nádvoří Plzeňského Prazdroje se dopoledne sjelo na devět stovek motorek od těch nejvýkonnějších až po malé motocykly. K tomu se musí připočítat i na 1500 řidičů a spolujezdců a další stovky lidí, kteří se přišli pokochat naleštěnými miláčky.

Motorkáři měli v pondělí za sebou noční jízdu Plzní i ohňostroj ve Škodalandu v Plzni na Borech a před sebou hromadnou jízdu končící v Mariánských Lázních.

„Kdyby se sečetla cena všech motorek v Plzeňském Prazdroji, tak bychom zjistili, že jsme velice bohatý národ,“ uvedl spolupořadatel projížďky Jeroným Táborský. Každého podle něj k motorkám přitahuje něco jiného.

„Já říkám, jestli dělám horolezectví, chodím na ryby nebo jezdím na motorce, musím být praštěnej. Jsme prostě blázni, zamilovali jsme se do motorek, s čistým rozumem se pro něco podobného zapálit nedá,“ podotkl Táborský do zvuků kapely, která návštěvníky Prazdroje i motorkáře bavila.

Na otázku, co říkal kauze ruských motorkářů podporujících Vladimíra Putina, odpověděl, že motorkáři, kteří se sešli v Prazdroji nejsou orientovaní východním směrem. „Každý je schopen jezdit sám, protože jízda na motorce je o svobodě, ale tento pocit chceme na podobných akcích sdílet společně, to je smyl svatováclavské vyjížďky,“ uvedl Táborský.

Návštěvníky děsila motorka Veřejné bezpečnosti

Z Horšovského Týna na sraz přijel Josef Škampa se sedmiletým vnukem Josefem. „Jednou budu také jezdit na motorce,“ svěřil se chlapec, kterému se prý na srazu líbila bílá čtyřkolka značky Honda. S dědou přijel Josef na tříkolce. „Podobné akce jsou hlavně o setkávání, popovídání,“ uvedl Josef Škampa.

Mezi motorkami se na nádvoří Plzeňského Prazdroje objevily i malé motocykly, například veterán značky Stadion majitele Radka Štádlíka z Vejprnic. „Je to úplně jiný svět jezdit na malém motocyklu. Jedeme krajinou nízkou rychlostí, je to pohodová jízda, jezdíme po vedlejších cestách, kecáme při tom, kocháme se okolní krajinou. Máme i partu majitelů stadionů, byli jsme na nich třeba v Maďarsku,“ popsal nadšenec, který tentokrát přijel s partou motorkářů, kteří si říkají Divočáci z Vejprnic.

„Motorku také mám, ale už na ní nejezdím, protože stadion je bezpečnější a je to hlavně srdeční záležitost,“ popsal Radek Štádlík, který táhl i malý přívěs. „Je to Stadion S 11, rok výroby 1959, česká výroba z Rakovníku,“ doplnil.

Trošku kolemjdoucí děsila bílooražová motorka s nápisem VB, na které jezdili před rokem 1989 totalitní policisté. „Nebylo to příjemný, když nás honili, co?“ zavzpomínali dva kolemjdoucí šedesátníci.

Jan Zíka motorku koupil minulý rok od policie, když vyřazovala stoje. Je prý velký příznivec značky Jawa. „Motorka byla bílá se zelenými pruhy bez laminátů vpředu, ty jsem doplnil, přestříkal ji, aby vypadala jako před rokem 1989, nechybí ani vysílačka. Teď hodně poutám pozornost,“ svěřil se Jan Zíka.