RECENZE: Středověká strategie Grand Ages: Medieval vás naučí obchodovat

  • 6
Grand Ages: Medieval navazuje na tradici obchodnických strategií. A vůbec ne špatně. Hráče vysílá do hlubokého středověku kolem roku 1050 v Evropě, severní Africe i na Blízkém východě.
80

Grand Ages: Medieval

Platforma: PC
Výrobce: Gaming Mind

  • zábavný systém obchodování
  • příjemné audiovizuální zpracování
  • promyšlené ovládání
  • zjednodušené boje
  • občas nelogická umělá inteligence

Nenápadný titul, který v sobě skrývá obchodnickou zábavu na prodlužující se podzimní večery. Máte-li tento žánr v oblibě, je to pro vás prakticky povinnost.

Herní karta

Ústředním bodem hry je obchod se zbožím mezi městy. Na první pohled jde o běžnou hospodářskou strategii, která s sebou ovšem přináší i leccos nového.

Velkým rozdílem například oproti sérii Anno a jí podobným titulům je fakt, že zboží nakupujete přímo od městských trhů. To znamená, že nic neobdržíte zdarma, ale musíte se řídit podle jednoduchého obchodnického pravidla: co nejlevněji nakoupit a co nejdráže prodat.

Grand Ages Medieval

Vypadá to jednoduše, ale hra před vás pochopitelně postaví takové výzvy, abyste se při propočtech nabídky a poptávky pořádně zapotili. Tak například hladovějícímu městu je naprosto skvělé prodat obilí, realizujete tak úžasný zisk. Ale je naprostým šílenstvím ho od něj kupovat. Nebude to za jiné než přemrštěné ceny, obyvatele vašich měst na vás budou naštvaní a cizí města vám dokonce mohou vyhlásit válku.

A už jste uprostřed nastavování těch nejideálnějších obchodních cest. Začínáte pouze s jedním obchodníkem, kdy je vše ještě přehledné, ale brzy začnou přibývat, což si vyžádá precizní management. Úkolem obchodníků totiž není jen vydělávat peníze, ale také shánět materiál na výstavbu měst, ve kterých žijí lidé a ty je třeba zabezpečit.

Pak už pomohou jen automatické cesty, které každému obchodníkovi můžete nastavit. Jaká má navštívit města? A má primárně obchodovat se surovinami, které potřebují naše podniky? Nebo raději provozovat vyrovnaný obchod, který stejnou měrou zohledňuje podniky i obyvatelstvo vašich měst?

Mnohé z celkem dvaceti typů zboží jsou surovinami i sloučeninami hodnotnějšího zboží zároveň. Tak například uhlí potřebují lidé k topení, ale stejně tak se o něj hlásí kováři a hrnčíři pro svou výrobu.

Grand Ages Medieval

Automatizované obchodní cesty fungují po většinu času spolehlivě. Přesto není výjimkou, že se pozastavíte nad vlastním rozumem obchodníků. Stane se, že sůl prodají v prvním městě, zatímco ve druhém na ni úpěnlivě čekají řezníci, kteří by byli ochotni zaplatit více.

Grand Ages: Medieval mají i nástroje pro ty, kdo chtějí mít vše pod vlastní kontrolou. Díky funkci manuálního obchodu lze obchodníkům přesně určit, v jakém městě mají kolik čeho koupit za danou cenu. V pokročilejších fázích se neobejdete bez kombinace automatiky i manuálního nastavování. Hra totiž dokáže skvěle motivovat tím, že neustále někde něco chybí, a pokud to dokážete dodat, můžete skvěle vydělat. Špatným hospodařením ovšem sami sebe rychle dostanete do problémů.

Kromě obchodu je třeba se věnovat budování nových měst. To probíhá vysláním osadníků na pokud možno surovinově bohaté místo. Je škoda, že na mapě není na první pohled vidět, kde takové místo je. Zjistíte to, až když máte osadníky.

Ale od oka lze přece jen plánovat dopředu, protože suroviny jsou v drtivé většině případů rozloženy logicky. U řek a na pobřeží je spousta ryb, u hor zase uhlí a kovy.

Grand Ages Medieval

V každém městě může být maximálně pět typů podniků (od nich pak už libovolné množství). To na první pohled působí jako hloupé pravidlo ze stolní hry, ale brzy zjistíte, proč ho tvůrci do hry implementovali. Žádné město tak totiž není soběstačné, což nutí k obchodu.

Grand Ages: Medieval si můžete zahrát v přibližně desetihodinové kampani, která následně přejde ve volnou hru, nebo zvolit volnou hru od samého počátku. Druhá varianta vám dá šanci navolit si velké množství parametrů podle svého. Zaměřit se tak můžete třeba jen na hanzovní nebo východoevropskou oblast, zvolit startovní město, počet protivníků atd.

Kampaň nezaujme unylým příběhem, ale jde o vhodný prostředek, jak se seznámit s mnoha funkcemi a souvislostmi hry. Kromě toho je čas od času třeba splnit nějaký úkol.

I když budete mírumilovným vládcem a se všemi vycházet po dobrém, budete potřebovat alespoň malé vojsko proti banditům, případně na lov medvědů. Pochopitelně můžete být agresivnější a vojáků pak bude zapotřebí víc. Přestože jednotek je 16 typů, boje většinou končí v hromadném chumlu, kterému lze akorát tak přihlížet, posílat do něj posily, případně velet k ústupu.

Nejzábavnější je obléhání měst. A to především proto, že o něco jde. Pokud obléháte dobře vystavěné město a podaří se vám ho dobýt, je to velká odměna. Při obléhání je nutné starat se o zásobování. Tato úloha připadá na vaše nejbližší město, které - pokud je špatně připraveno - vám celou akci může zkazit. Špatně zásobovaným vojákům totiž klesá morálka.

Grand Ages: Medieval je hra, která jednoznačně potěší všechny milovníky obchodních strategií. Jistě, má chyby, které vám tu a tam znepříjemní zážitek. Ale ten je v celku natolik dobrý a propracovaný, že nedostatky rychle odpustíte.


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 79 čtenářů

Technika

Studia

Očekávané

Elektromobilita

Termíny

Biatlon 23/24

Nepřehlédněte