Uprchlíci živí trh s obytnými kontejnery, výrobci nabrali desítky lidí

  • 68
Obrovská poptávka po obytných kontejnerech a modulových stavbách nyní žene vzhůru výrobu ve dvou továrnách na Jesenicku, které se na ně specializují. Podle vedení firem za extrémním nárůstem stojí uprchlická krize a potřeba zajistit rychle bydlení pro tisíce lidí. Kontejnery míří hlavně do Německa.

„Výroba roste už zhruba rok a půl. S přibývajícím počtem uprchlíků - především v Německu - se však v těchto měsících zvýšila poptávka velmi výrazně. Dá se říct, že v poslední době jde většina produkce především pro potřeby uprchlíků,“ uvedl Jan Petr, marketingový ředitel společnosti Touax, která vyrábí své obytné kontejnery a modulové prvky v závodě v Supíkovicích.

Podle něj teď není v Česku výrobce obytných kontejnerů, který by na enormním růstu poptávky způsobeném uprchlickou krizí neparticipoval.

Výroba obytných kontejnerů

„Tato řešení nyní poptává řada německých měst. Kapacity, které máme k dispozici, jsou plné až do poloviny příštího roku,“ řekl Petr. Touax přitom do svého závodu nabral v poslední době 40 zaměstnanců a potřebuje další. Firma teď navíc hledá způsob, jak zvýšit výrobní kapacity.

„V současnosti vyrábíme třicet modulových jednotek denně. Areál v Supíkovicích už nenabízí mnoho možností, jak zvýšit produkci, takže prověřujeme varianty, které by nám umožnily rozšířit výrobu. Uvidíme, zda to bude reálné,“ sdělil Petr. K tomu bude Touax potřebovat nové pracovní síly.

„Sehnat lidi na Jesenicku je pořád větší problém. Nejde jen o kvalifikované pracovníky, ale také ty, které bychom zaučili,“ doplnil marketingový ředitel Touaxu.

„Tolik jako teď jsme nikdy nevyráběli“

Výrazný růst poptávky teď řeší také Česko-slezská výrobní, která má svou továrnu ve Zlatých Horách na Jesenicku.

„My jsme už od září rozšířili výrobu na 40 kontejnerů denně. Tolik jsme ještě nikdy nevyráběli,“ zdůraznil ředitel a předseda představenstva Josef Žáček.

Do jaké míry ovlivňuje poptávku uprchlická krize, nechce odhadovat. „Naší úlohou je vyrábět podle požadavků Containexu. Výrazný nárůst zakázek po propuknutí uprchlické krize je však zřejmý,“ nastínil Žáček. Česko-slezská výrobní nabrala jen v letošním roce sto lidí a blíží se tak hranici 400 zaměstnanců.

„Na Jesenicku narážíme na stále větší problémy s nedostatkem lidí, takže dnes už zaměstnáváme zhruba osmdesát Poláků,“ doplnil Žáček. Zvýšit výrobu pomůže ve Zlatých Horách také nová lakovna, do níž Česko-slezská výrobní investovala přes sto milionů korun.

Z Jesenicka směřují obytné a sanitární kontejnery především do německých měst, která budují nové kapacity pro imigranty. Jsou to Berlín, Mnichov, Hamburk, ale i menší města, kam německá vláda uprchlíky rozděluje.

Starosta Zlatých Hor Milan Rác vidí růst Česko-slezské výrobní pozitivně. „Zjednodušeně se dá teď říct, že kdo ve Zlatých Horách a okolí chce pracovat, práci najde. Jsem rád, že tak silnou a neustále se rozvíjející firmu ve městě máme. U nás v česko-polském pohraničí, kde je vysoká nezaměstnanost, je to zvlášť cenné,“ pochvaluje si.