Václav Klaus | foto: iDNES.cz Marek Navrátil

Klaus se podle Babiše vrací do politiky, Kalousek podpořil českou vládu

  • 889
Jasného „ne“ se Václav Klaus dočkal od klíčových českých politiků v reakci na svůj návrh. Exprezident žádá, aby byly vypsány předčasné volby nebo referendum kvůli tomu, že se vláda podle něj málo brání uprchlickým kvótám. Podle vicepremiéra Andreje Babiše se Klaus vrací do aktivní politiky, šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek podpořil vládu.

„Pan Klaus se vrací aktivně do politiky. Kvóty nebudou realizované, protože jsou nereálné a nebude to fungovat. Referendum je zbytečné, je jasné, že nikdo kvóty, včetně české vlády nechce,“ uvedl pro iDNES.cz Babiš.

Klaus chce referendum či mimořádné volby kvůli postoji vlády ke kvótám

Tvrdě proti Klausově volání po referendu či nových volbách vystoupil jeden z klíčových politiků pravicové opozice Miroslav Kalousek. „Vnímám to jako populismus, který k vlastnímu zviditelnění využívá pochopitelnou obavu lidí. Česká vláda je v nezáviděníhodné situaci a nikdo z nás by to neměl takto zneužívat. Česká vláda může počítat s naší podporou, aby se se situací vypořádala důstojně,“ řekl iDNES.cz Kalousek.

Klaus se jen zviditelňuje, míní Sobotka

Podle premiéra Bohuslava Sobotky se Klaus jen zviditelňuje na uprchlické krizi a využívá ji ke svému dalšímu útoku na Evropskou unii, do které nikdy nechtěl.

Premiér Bohuslav Sobotka

„Klaus dvacet let bránil konání jakéhokoliv referenda, včetně toho, kde se občané chtěli vyjádřit k rozdělení státu. Jeho dnešní póza je proto zcela nevěrohodná. Jsem proti kvótám, vláda je proti kvótám, parlament je proti kvótám, v Bruselu hlasujeme a budeme hlasovat proti kvótám, opravdu nevím, o čem by chtěl dělat referendum,“ napsal iDNES.cz předseda vlády Sobotka

„Naše vláda se soustředí na to, jak společně v Evropě migrační problém vyřešit a jak lépe pomoci lidem, které ozbrojené konflikty vyhánějí z jejich domovů. To má smysl, ne podobné populistické výkřiky Klause nebo Okamury. A chci je ujistit, z Evropské unie vystupovat nebudeme,“ uvedl premiér a šéf ČSSD.

Křišťálová Lupa 2015

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka prezident Miloš Zeman svůj názor vyjádřil tím, že během telefonického rozhovoru ocenil odvahu slovenského premiéra Roberta Fica. Slovensko již oznámilo, že nebude respektovat rozhodnutí ministrů vnitra Evropské unie o rozdělení uprchlíků do Evropy mezi jednotlivé země.

Bratislava byla přehlasována spolu s Českem, Maďarskem a Rumunskem, Finsko se zdrželo. „V demokratické zemi má každý právo vyslovovat své požadavky,“ komentoval Hrad Klausův požadavek na referendum či předčasné volby.

Vyjednejme změnu podmínek členství v EU, žádá šéf ODS

ODS požaduje, aby Sobotkova vláda vyjednala změnu podmínek členství naší země Evropské unii.

Šéf ODS Petr Fiala

„Vláda by se měla všemi politickými i právními prostředky proti rozhodnuti Rady EU bránit. A to zejména proto, že je nebezpečným precedentem. Pokud jednou připustíme, aby kvalifikovanou většinou byly silově přehlasovány státy v základních otázkách státní suverenity, může se to v budoucnu kdykoli opakovat. I z tohoto důvodu budeme po vládě žádat, aby využila budoucího otevření evropských smluv a začala jednat o změně podmínek našeho členství v EU. Nicméně volání po našem vystoupení z EU považujeme za nerealistické,“ sdělil iDNES.cz předseda ODS Petr Fiala.

„Jsem pro přijetí obecného zákona o referendu, který by umožňoval i tuto otázku řešit, myslím, že jednání o tomto zákonu je potřeba urychlit,“ uvedl předseda komunistické strany Vojtěch Filip.

Klaus našel spojence v Úsvitu a Okamurovi

Spojence našel Klaus ve straně Úsvit - Národní koalice a v Tomiu Okamurovi, s nímž se Úsvit ve zlém rozešel. „Připravíme zákon o referendu o vystoupení z EU,“ uvedl pro iDNES.cz předseda Miroslav Lidinský.

Předseda Úsvitu - Národní koalice Miroslav Lidinský

„Naše postoje nejsou vzdálené tomu, co říká Václav Klaus. Jsme připraveni na jednání s každým, kdo chce udělat něco pro tento stát. ODS dnes horuje proti hlasovaní v Bruselu, ale svojí podporou pro Lisabonskou smlouvu se na něm bohužel podílela. Václav Klaus měl tehdy pravdu a považujeme za rozumné spojovat síly v situaci, kdy je ohrožena nejen naše suverenita, ale také identita země, tak jak ji známe po staletí,“ říká předseda Úsvitu.

Okamura iDNES.cz sdělil, že to byl on, kdo už před pár týdny volal po mimořádných volbách. „Současně dlouhodobě požadujeme přijetí zákona o referendu, v němž bude možné hlasovat o mezinárodních smlouvách, a tedy i o vystoupení z EU. Tento návrh zákona o referendu jsme už ve sněmovně navrhli,“ řekl předseda hnutí SPD Okamura. Vláda podle něj nemá žádný mandát přijímat uprchlíky. Sobotkovi europoslanci v europarlamentu podle něj naopak letos kvóty spolunavrhli a prohlasovali, čímž dle Okamury fatálně zradili svou republiku. „Mimořádné volby nejčistší řešení,“ prohlásil Okamura.

O přílivu uprchlíků hovořil Klaus s nepochopením už 10. září:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue