Varadero je tvořeno úzkým pruhem pláží a hotelů v jejich těsné blízkosti.

Varadero je tvořeno úzkým pruhem pláží a hotelů v jejich těsné blízkosti. | foto: ESO travel

Kubánci zaplnili domácí pláže, průměrný plat ale na dovolenou nestačí

  • 11
Na kubánských plážích tráví dovolenou stále víc domácích turistů. Kubánci se v minulosti nemohli ubytovávat v hotelech v letoviscích, aby údajně nerušili zahraniční návštěvníky. Zákaz padl v roce 2008. Mnoho Kubánců si ale pobyt v letoviscích stejně nemůže dovolit.

Od konce zákazu vyráží na domácí dovolenou stále více Kubánců. Loni se v hotelech ubytovalo 1,2 milionu Kubánců. Ve srovnání s předchozím rokem to byl nárůst o 23 procent.

A podle odhadů vládního úřadu pro cestovní ruch se jejich počet zvýší i letos. Lidé se totiž obávají, že pokud Washington v rámci uvolňování vztahů zruší hospodářské embargo vůči Havaně, přijede na ostrov mnoho turistů z USA a vzrostou ceny (více čtěte zde).

Jasným signálem toho, že se časy mění, jsou i nedávné zprávy státní televize, které přinesly Kubáncům informace, jak se mají správně chovat na dovolené v letoviscích, kam jako cizinci. „Nehlučte, nekuřte, neodhazujte odpadky,“ uvedl hlasatel. „Doufejme, že až se návštěvníci vrátí domů, budou moci říct, že viděli více než krásné pláže a klasická auta. Doufejme, že budou moci říct, jak dobře jsou Kubánci vychovaní,“ nabádala reportáž.

Mezi nejznámější kubánská letoviska patří Varadero, které leží zhruba 160 kilometrů východně od Havany. Může se pochlubit jemným bílým pískem a tyrkysově modrým mořem. Kubánci jsou zde nyní za Kanaďany druhou nejpočetnější skupinou turistů. Na celostátní úrovni však již turisty z Kanady předběhli. A jak dodává náměstek ředitele prodeje hotelového řetězce Meliá Hotels International Narciso Sotolongo, Kubánci již nechtějí jen standard, ale hledají i to nejlepší.

Španělský hotelový řetězec je nejvýznamnějším zahraničním partnerem Kuby v oblasti cestovního ruchu. Na ostrově řídí 27 nemovitostí. Letos v hotelech skupiny přenocovalo již téměř 80 tisíc Kubánců, což ve srovnání s loňským rokem představuje růst o 35 procent. Od otevření hotelů Meliá pro místní v roce 2009 se počet Kubánců v hotelech zvyšuje v průměru o 32 procent ročně.

Na Kubu loni dorazily rekordní tři miliony zahraničních turistů. Za prvních sedm měsíců letošního roku se počet turistů v zemi zvýšil meziročně o 17 procent.

Do země také přijíždí stále více Američanů. Odborníci na cestovní ruch odhadují, že jich do konce letošního roku navštíví Kubu 150 tisíc, loni to bylo 91 tisíc. Turistické cesty jsou sice stále zakázané, někteří Američané však využívají toho, že jedou na Kubu z jiného důvodu a vyrazí i na pláž.

Ekonomická realita je tvrdá

Domácí cestovní ruch sice vzkvétá, víkend na Varaderu je však stále pro většinu Kubánců nedosažitelný. Průměrný měsíční plat ve státním sektoru loni činil 24 dolarů (580 korun).

Ekonom a profesor cestovního ruchu na Havanské univerzitě José Luis Perelló odhaduje, že vzestup domácího cestovního ruchu závisí na Kubáncích žijících v zahraničí, kteří posílají peníze příbuzným na Kubu. Těm se díky tomu zvyšuje životní úroveň a mohou si zřídit vlastní podnikání. Další ekonomové připisují růst spíše hospodářským reformám prezidenta Raúla Castra, které zvýšily kupní sílu a umožnily drobné soukromé podnikání.

„Procházíte se ulicí Varadera a zjistíte, že je plná Kubánců, zatímco dříve jste tu viděli vždy více cizinců. Věci se pro Kubánce mění k lepšímu,“ říká na pláži Madeline Barová, která je vdaná za řidiče zahraniční společnosti, což je relativně dobře placené místo. Může si tak dovolit to, co je pro většinu Kubánců luxusem.

„Se základním platem na Kubě nemůžete ani snít o dovolené s rodinou. Nikdy,“ říká pokladní Irenia Gómez Oviedová. Dodává, že mohla s rodinou strávit na Varaderu dvě noci díky penězům od jejího otce, soukromého podnikatele. I s touto pomocí musí šetřit rok, aby mohla zaplatit hotel s all-inclusive, který stojí 50 dolarů (1 210 korun) za noc.

Hotely, které dříve odpíraly vstup Kubáncům, také nyní nabízejí pro místní speciální nabídky. Zvláště proto, aby zaplnily pokoje v letních měsících, v době slabé zahraniční turistické sezony.

Papež se na Kubě setkal s Fidelem Castrem (21. září 2015):

,