Účastníci mítinku ve Frýdku-Místku dostávali fotografie s portrétem a podpisem...

Účastníci mítinku ve Frýdku-Místku dostávali fotografie s portrétem a podpisem prezidenta. (22. září 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Premiéři jsou víc než ministři, doufá Zeman ve zrušení kvót pro uprchlíky

  • 1279
Pro prezidenta Miloše Zemana umírá naděje poslední. Doufá totiž, že Evropská rada revokuje úterní přijetí kvót na přerozdělení uprchlíků mezi země Evropské unie. Premiéři, z nichž se rada skládá, jsou podle něj víc než ministři vnitra, kteří kvóty schválili. Proti rozhodnutí protestují i další čeští politici.

Zeman doufá, že Evropská rada revokuje rozhodnutí ministrů vnitra, kteří schválili kvóty pro rozdělení migrantů. Naděje je ale podle něj malá. Rozhodnutí většiny ministrů vnitra označil za chybu. Prezident to v úterý řekl během návštěvy Frýdecko-Místecka.

„Já už jsem říkal, že premiéři jsou víc než ministři vnitra. Domnívám se, že je ještě alespoň slabá naděje, že Evropská rada, která se skládá právě z premiérů, toto rozhodnutí revokuje. Je to ale slabá naděje, protože ta většina pro kvóty byla silná. Teprve budoucnost ukáže, jaká to byla chyba,“ řekl.

Přijetí kvót na Twitteru oznámil ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že od společného postupu Visegrádské čtyřky odpadlo Polsko, které nakonec hlasovalo pro. K Česku, Slovensku a Maďarsku se naopak přidalo Rumunsko a Finsko se zdrželo (o výsledku hlasování více zde).

Premiér Bohuslav Sobotka pak řekl, že trvalý evropský mechanismus přerozdělování schválen nebyl, ale nepodařilo se prosadit ani princip dobrovolnosti při schválení 120 tisíc uprchlíků.

„V tomto případě se půjde cestou kvót. Je to špatné rozhodnutí a Česká republika učinila vše, aby mu zabránila. Kvóty nebudou fungovat a nijak nás neposunou při řešení skutečných příčin migrační krize. Je to jen šidítko pro veřejnost v zemích, které jsou cílem současného migračního proudu,“ uvedl Bohuslav Sobotka.

Zeman i Sobotka kvóty odmítají:

9. září 2015

Vicepremiér a ministr Andrej Babiš prohlásil, že kvóty nechtějí ani samotní uprchlíci. „Neumím si to představit, protože ty kvóty, co se týká České republiky, nechtějí určitě ani ti běženci, nechceme to ani my,“ komentoval vicepremiér Andrej Babiš schválení kvót.

Babiš však nepředpokládá, že by ČR podala kvůli kvótám mezinárodní žalobu. „Určitě ne, musíme to vyřešit za jedním stolem v rámci summitu Evropské unie,“ prohlásil vicepremiér. „Očekávám, že Evropská unie začne konečně efektivně bojovat proti pašerákům a uzavře ten prostor. Rozdělovat podle kvóty v okamžiku, kdy k nám na evropský kontinent přicházejí tisíce uprchlíků, se mi zdá úplně nesmyslné,“ prohlásil šéf ANO a ministr financí.

Uprchlická krize

Současná situace Evropy je podle něj důsledkem mimo jiné prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové, že Syřané mají v Německu dveře otevřené.

„Potřebujeme zabránit ilegálnímu přílivu běženců. Všichni ti uprchlíci porušují zákony, porušují ženevskou konvenci o uprchlících, která říká, že když je někdo v ohrožení života, má požádat o azyl v nejbližší zemi, kde není válka. V tomto případě je to Turecko nebo Řecko. Je to důsledek pozvání paní Merkelové do Evropy všech syrských běženců a je otázka, kdo je ze Sýrie, kdo z Pákistánu, kdo z Iráku. To se nedá poznat, když nemají doklady,“ řekl Babiš.

Kvóty odmítl také předseda ODS Petr Fiala. „Evropská unie k prosazení nekoncepčních a nesmyslných povinných kvót neváhala použít politiku vydírání a silového řešení v oblasti, která se bytostně týká bezpečnosti a suverenity naší země. Takový postup je nepřijatelný. Žádám vládu, aby využila všech možných legislativních a politických prostředků k zneplatnění tohoto rozhodnutí.“

Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil poukázal na negativní důsledky rozhodnutí ministrů. „Přinese pouze nárůst protievropských nálad ve střední a východní Evropě, nikoli řešení uprchlické krize,“ uvedl. Schválení kvót je podle něj „porážkou Evropské unie“. Dodal, že uprchlíci nebudou respektovat umístění do jiných zemí, než do kterých sami chtějí.

Nejostřeji kvóty odsoudil europoslanec za Stranu svobodných občanů Petr Mach: „Je to diktát EU! Kvóty si nesmíme nechat vnutit. Vláda musí podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru na neplatnost rozhodnutí. Pokud přesto bude EU trvat na kvótách, jediným řešením je, aby jsme vystoupili z EU!“

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue