Fallout Online

Fallout Online | foto: Bethesda

Připomeňte si to nejlepší ze světa Falloutu před vydáním čtvrtého dílu

  • 2
Ohlášení nového Falloutu bylo nezvyklé. Došlo k němu totiž čtyři měsíce před vydáním a vývojáři dodnes vypustili jen minimum informací. Sestavili jsme proto přehled těch nejzajímavějších článků, které jsme v souvislosti se sérií vydali. Snad vám pomohou zkrátit čekání na čtvrtý díl.

Český fandovský projekt je perlou modifikační scény

Kvůli začátečnické pošetilosti se čeští fanoušci hry Fallout pustili do vývoje vlastního dílu, jehož tvorba jim zabrala deset let. Právě nedostatek zkušeností vedl k podhodnocení potřebné práce. Tým přesto u projektu vydržel a v roce 2013 vydal hru Fallout 1.5: Resurrection, jenž je modifikací druhého dílu.

Titul nabízí nový příběh i prostředí a atmosférou je blíže k původnímu Falloutu. Než na humor tak tvůrci sázejí na úpadek civilizace a pocit beznaděje. Tentokrát prozkoumáváte prostředí Nového Mexika a projekt si můžete stáhnout zcela zdarma. V současné době je dostupný pouze v češtině, vývojáři však pracují i na anglickém překladu.

Fallout 1.5: Resurrection
Fallout 1.5: Resurrection
Fallout 1.5: Resurrection
Fallout 1.5: Resurrection

Obrázky z Fallout 1.5: Resurrection

Bonusweb hru recenzoval a udělil jí 90 %. Jan Hanáček o titulu předloni napsal: „Fallout 1.5: Resurrection je skvělý podzimní dárek pro všechny, kterým stará série přirostla k srdci. Obsahuje naprosto vše, co by fanoušek mohl chtít, a je naditý zábavou k prasknutí. Přitom za něj zaplatíte tu nejlepší cenu, tedy žádnou.“ (čtěte text)

Nedomyšlená technologie si vyžádala netradiční řešení

Vývojářům při práci na stahovatelném obsahu pro Fallout 3 nezbylo nic jiného, než přistoupit k bláznivé fintě. Když v rozšíření Broken Steel do hry chtěli přidat prezidentské metro, byla to ve skutečnosti „ruka na hlavě postavy“.

Fallout 3 je totiž naprogramovaný tak, že se vozidlo společně s hráčem může hýbat jen v případě, že je součástí postavy. Pod metrem tak běhal člověk, který ho poháněl, a ačkoliv měl vagon na hlavě, dopravní prostředek nahrazoval jeho ruku. To je patrné i na přiloženém obrázku, kde postavě chybí jedna ruka.

Metro ve Fallout 3
Metro ve Fallout 3

Metro ve Falloutu 3

Mobilní doplňky jsou mnohdy terčem kritiky, Fallout však bodoval

Hra Fallout Shelter pro mobilní zařízení s operačním systémem iOS a Android krátce po vydání patřila mezi nejúspěšnější hry. Dokázala tak, že doplňkové tituly nemusí jen parazitovat na značce.

Počin přitom na svět Falloutu nahlíží z odlišného pohledu. Řídíte v něm provoz protiatomového krytu a staráte se o to, aby jeho obyvatelé byli šťastní. Spravujete proto například energii, jídlo a lidem přiřazujete práci podle jejich předpokladů (recenze hry).

Pro vývojáře to nemusí být poslední experiment s mobilním trhem. Titul totiž během prvních čtrnácti dnů vydělal 5,1 milionu dolarů, tedy okolo 127 milionů korun. V té době byl přitom dostupný pouze pro zařízení od Applu a verze pro Android vyšla o dva měsíce později.

O sběratelskou edici Fallout 4 byl takový zájem, že továrna nestíhala

Pip-boy edice Falloutu 4 z obchodů zmizela v rekordním čase a v aukcích ji lze objevit více jak za trojnásobnou cenu. V oficiálních obchodech vyšla zhruba na tři tisíce korun a z druhé ruky za ni zaplatíte přes deset tisíc.

Sběratelská edice totiž vznikla jen v omezeném počtu, který se i navzdory navýšení obratem vyprodal. „Dostali jsme se do bodu, kdy jsme továrny opět žádali o další kusy a ony reagovaly slovy: ‚Lidi, nezlobte se, ale tímhle to končí. Výrobní pásy běžely, jak dlouho to jen šlo.‘ Víc už jich prostě udělat nešlo,“ prozradil v červenci šéf marketingu Pete Hines (čtěte kompletní vysvětlení).

Zájem o sběratelskou edici vyvolalo zahrnutí makety Pip-Boye, do které lze vložit chytrý telefon a emuluje tak funkčnost ikonických „chytrých hodinek“ ze hry. Speciální balení se pravděpodobně v kamenných obchodech vůbec neobjeví, přes internet se ho totiž prodalo rekordní množství.

Fallout 4
Fallout 4

Maketa Pip-Boye ze speciální edice Fallout 4

První Fallout vyšel i navzdory nepřízni osudu

Série Fallout bezesporu patří mezi milované značky herního průmyslu. Cesta prvního dílu k vydání však byla trnitá a tvůrci hry museli několikrát tvrdě bojovat proti jejímu zrušení. Řada lidí na titulu zpočátku pracovala ve volném čase, jen z lásky k projektu. Podobné to bylo i s testery, kteří hru ladili dobrovolně a bezplatně o víkendech, kdy by za práci na jiných projektech získali dvojnásobek standardního platu.

Hra vznikala tři roky, což byl v polovině devadesátých let nezvykle dlouhý vývojářský cyklus. Během tvorby navíc bylo třeba bránit řadu klíčových konceptů, které sérii pomohly zformovat. Například nadstandardní množství násilí a možnost zabíjet děti. Během práce na hře však komplikací byla celá řada.

Například ztráta licence pro herní systém GURPS, který vývojáři museli nahradit během dvou týdnů. Jinak by došlo ke zrušení titulu.

Fallout

Připomeňte si Fallout 2 v dobové recenzi

V druhém dílu Falloutu jste se vypravili do severní Kalifornie, kde bylo vaším úkolem hledat soupravu GECK neboli (Garden of Eden Creation Kit). Fallout 2 je opět drsný a tentokrát i humorný. Svého hrdinu jako obvykle vytváříte z řady vlastností, které následně určují i váš styl hry.

Pokračování vyšlo pouze rok po prvním dílu, grafika je proto téměř identická a hlavní je především nový herní obsah. Autoři dobové recenze tak změny shrnují následovně: „Ve srovnání s prvním dílem má Fallout 2 víc úkolů, víc předmětů k sebrání, pestřejší výběr zbraní a brnění, širší okruh komunikativních nehráčských postav a hrstku malých vylepšení k tomu.“ Titul od nich získal 95 % (čtěte recenzi).

Fallout 2

Tisíce víček od pití chtěl vyměnit za Fallout 4

Fanoušek Falloutu se čtvrtý díl rozhodl získat netradičním způsobem. Od vydání Falloutu 3 shromažďoval víčka od nápojů, kterých nasbíral zhruba 2 240. Ty pak po ohlášení letošního dílu zabalil a poslal autorům hry s doprovodným dopisem, ve kterém je požádal o výměnu právě za Fallout 4.

Víčka totiž v sérii slouží jako platební měna, a krok byl proto stylově symbolický. Vydavatelství Bethesda navíc prosbu vyslyšelo a hru mu pošle. Šéf komunitních manažerů Matt Grandstaff však upozornil, že fanouška odmění za to, že byl první. Pokoušet se trik opakovat proto nemá smysl.

Zátek má být celkem okolo 2240 kusů.
Sbírka korunkových uzávěrů, kterou hráč nashromáždil za více jak sedm let.
Dopis, ve kterém fanoušek svůj nápad vysvětluje

Fotografie zátek i dopis, který fanoušek vydavatelství poslal.

RECENZE: Fallout: New Vegas napravil slabé stránky třetího dílu

Fallout 3 příznivce série rozdělil na dva tábory. Jeden odmítal akčnější pojetí a nahlížení na hru z vlastního pohledu, druhý inovativní přístup vítal s povděkem. I příznivci „trojky“ však hře vyčítali řadu neduhů a nejeden z nich se vývojářům podařilo napravit s pokračováním v podobě New Vegas.

Titul si tak vysloužil hodnocení 85 % a David Sillmen o něm napsal: „Fallout: New Vegas vylepšil Fallout 3 v rámci technologických a ideových možností a pro fandy série představuje jednoznačnou volbu, se kterou stráví spoustu času. Kdo by však do rozjetého vlaku série Fallout chtěl nasednout právě na zastávce New Vegas a ví, že mu předchůdci příliš nevoněli, neměl by to dělat.“ (čtěte text)

Fallout: New Vegas
Fallout New Vegas
Fallout New Vegas

Fallout: New Vegas někteří hráči vnímají spíše jako datadisk k třetímu dílu.


Témata: Fallout