Usáma Abdul Mohsen na utkání Realu Madrid

Usáma Abdul Mohsen na utkání Realu Madrid | foto: AP

Syřan podražený kameramankou bojoval za islamisty, tvrdí Kurdové

  • 754
Příběh Syřana, kterému na cestě do Evropy podrazila nohy maďarská reportérka, měl až doposud bezmála pohádkový průběh. Kurdská demokratická strana však přišla s tvrzením, že muž v minulosti bojoval za radikály z fronty an-Nusrá a inicioval nepokoje, při kterých zemřelo na 50 Kurdů.

Usáma Abdul Mohsen, kterému před pár dny maďarská kameramanka podrazila nohy, se shledal se svým starším synem v Německu a přijal pracovní nabídku španělské fotbalové školy v Getafe (více zde). Jeho malý synek, kterého při incidentu v Maďarsku držel v náručí, pak před jedním ze zápasů Realu Madrid přišel na hrací plochu ruku v ruce se slavným fotbalistou Ronaldem.

VIDEO: Maďarská reportérka podrážela nohy uprchlíkům. Přišla o práci

Pohádkový příběh však dostal povážlivé trhliny. Alespoň to tvrdí kurdské sdělovací prostředky. Podle kurdského serveru Ekurd Daily byl Mohsen v minulosti členem radikální fronty an-Nusrá, které je napojeno na teroristickou organizaci al-Káida (více o něm zde). Kurdská demokratická strana ve svém prohlášení informovala, že Mohsen do an-Nusry vstoupil v roce 2011 a „páchal zločiny na civilních menšinách včetně Kurdů“.

Kurdové Mohsena obviňují také z iniciování nepokojů v roce 2004 ve městě Kámišlí. Násilnosti vypukly po fotbalovém utkání domácích s týmem Dajr az-Zaur, která v té době Mohsen trénoval. Nepokoje si vyžádaly desítky mrtvých. Bylo mezi nimi i 50 Kurdů (více o incidentu zde).

Ve facebookové skupině This is Christian Syria se zároveň objevily informace, že Mohsen se ve svém profilu (dnes již zrušeném) chlubil snímkem, na kterém pózoval s vlajkou an-Nusry (snímek ze zrušeného profilu najdete zde). Údajně zde také uvedl, že bojoval proti Kurdům v Afrínu a Rás al-Ajnu na severu Sýrie. V té době žil v syrském městě Tall Abjad a rozhodl se uprchnout v červenci, kdy město dobyly kurdské jednotky. Podle Kurdů se bál odplaty za svou spolupráci s radikály.

Mohsen zatím mlčí

Kolem údajného napojení Mohsena na islamisty však panuje řada otazníků. Začněme tolik diskutovanou vlajkou an-Nusry. Při bližším zkoumání je jasné, že se opravdu jedná o inkriminovanou vlajku, která se skládá z šahády, tedy islámského vyznání víry, které patří k pěti pilířům islámu a nápisu Fronta an-Nusrá v arabštině (na vlajku se můžete podívat zde).

Zástava islamistů ale nemusí ještě znamenat, že Mohsen k extremistům patřil. Mohsen se mohl na Facebooku prezentovat vlajkou an-Nusry i proto, aby na sebe nepoutal pozornost a uchránil svou rodinu.

Je nutné také brát v potaz, že na informace o Mohsenově bývalém facebookovém profilu upozornil maďarský server Alfahir, který provozuje ultrapravicová strana Jobbik. Ta se ostře vymezuje proti přijímání uprchlíků a provozuje také televizní stanici N1TV, pro níž pracovala kameramanka, která Mohsenovi podrazila nohy.

O Mohsenově angažmá v krvavých nepokojích z roku 2004 informovala jen Kurdská demokratická strana, ověření z dalších zdrojů zatím chybí. Sám Mohsen se k obviněním zatím nevyjádřil.

Podívejte se, jak maďarská reportérka srazila syrského uprchlíka:

9. září 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue