Akce s vyvěšením rudých trenek na místě, kde běžně vlaje prezidentská zástava, se dočkala obrazové dokumentace. | foto: Repro Ztohoven.com

Zeman chce odvolat kvůli trenkám šéfa své ochranky. Další změny chystá

  • 983
Hrad se rozhodl odvolat šéfa Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Petra Dongrese. Odvolání musí potvrdit policejní prezident Tomáš Tuhý. Další opatření budou podle Miloše Zemana patrně následovat. Je to přímá reakce na sobotní akci umělecké skupiny Ztohoven, která nad Hradčany vyvěsila namísto prezidentské standarty rudé trenky.

„Prezident Miloš Zeman oznámil, že odvolal ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta republiky v souvislosti se sobotním útokem,“ řekl iDNES.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který hlavu státu doprovází na jeho aktuální návštěvě Moravskoslezského kraje. Zeman to oznámil na jejím zahájení v Ostravě.

Trenky na Hradě

Šéfa ochrany prezidenta Dongrese musí odvolat policejní prezident. Podle Ovčáčka je to však technikálie. Tuhý se s šéfem prezidentské ochranky sejde v pátek po svém návratu ze Salzburského fóra, jež se v těchto dnech koná v Haagu k otázkám nelegální migrace. Zda přání Hradu vyhoví, nelze předjímat.

Dongres se šéfem útvaru stal v době mandátu prezidenta Václava Klause, když jeho předchůdce odvolali kvůli útoku kuličkovou pistolí v Chrastavě (více o změně v čele ochranky čtěte zde).

O možných personálních důsledcích akce Ztohoven mluvil už dříve kancléř Vratislav Mynář. Hospodářským novinám řekl, že se konkrétně zajímá o roli velitele Hradní stráže Radima Studeného, šéfa Zemanových bodyguardů Petra Dongrese a také ředitele bezpečnostního odboru v prezidentské kanceláři Jana Fulíka. „Jestliže najdu jasného viníka, trestu neujde,“ uvedl.

Mluvčí Hradu však ještě v úterý dopoledne mluvil o tom, že přednost mají bezpečnostní opatření. „Personální opatření nevylučuji, nyní se ale přednostně soustředíme na bezpečnostní opatření,“ uvedl.

Sobotka: akce narušila elementární důvěru v ochranku

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se obává toho, že kvůli vyvěšení trenýrek nad Pražským hradem byla narušena elementární důvěra veřejnosti i prezidenta v lidi, kteří hlavu státu chrání. Rozhodnutí o případném odvolání ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta Petra Dongrese, které požaduje prezident Miloš Zeman, je podle Sobotky na policii.

„Já myslím, že nepochybně takovéto rozhodnutí je v kompetenci Policie České republiky, která se stará o část bezpečnosti Pražského hradu a prezidenta republiky. Současně si myslím, že by měla existovat elementární důvěra mezi prezidentem republiky a lidmi, kteří se starají o jeho ochranu,“ konstatoval ministerský předseda.

Obává se toho, že právě sobotní incident elementární důvěru narušil v přímém přenosu. Předpokládá, že se policejní prezident, který se s Dongresem sejde, rozhodne v zájmu toho, aby ochranná služba neztratila dobrý kredit.

Trenýrky pro Hrad členové skupiny Ztohoven v přestrojení za kominíky vyvěsili místo prezidentské standarty v sobotu. Mluvčí prezidenta Zemana čin označil za „fašizaci pražské kavárny“ (o vyvěšení trenek zde). V minulosti se skupina proslavila například „propašováním“ atomového výbuchu do vysílání ČT či úpravou pražských semaforů a pozměňováním občanských průkazů.

Policie trojici členů Ztohoven po výměně zadržela. Obvinila je z výtržnictví a krádeže (více zde). Právník obou mužů ale trestní kvalifikaci zpochybňuje a mluví o střetu s právem na svobodný projev, v případě krádeže by podle něj bylo nutné prokázat záměr obohatit se a způsobit škodu.

20. září 2015

Je to absurdní, míní o reakcích člen Ztohoven

Člen umělecké skupiny Ztohoven představující se jako Petr Žílka v úterý rovněž oznámil, že celá sobotní akce byla také upoutávkou na kongres Hackers Congressu Paralelní Polis 2015, který se v Praze odehraje 2. až 4. října. Ten se bude zabývat tématy decentralizace států a jejich proměnami souvisejícími s novými technologiemi.

Pro Žílku je překvapením, že větší postih za sobotní akci hrozí právě členům ochranky než samotným aktérům. Hrad jako demokratická instituce a oblíbená památka by měl podle něj být přístupným místem. „K otevřeným institucím patří i to, že občas někdo vleze na střechu a tam se vyjádří,“ řekl.

Kromě reakcí ze všech možných stran Ztohoven překvapila údajná hysterie s ohrožením sídla prezidenta. „Paradoxně nejsme pranýřovaní my, ale Hrad, ochranka, že to nejsou schopný uhlídat, mě je těch vojáků až líto,“ uvedl. Není to přitom první případ „střešního aktivismu“. „Je jich hrozně moc, ale téměř žádný nevyvolal takovou bouřlivou poptávku po tom, aby se zvýšila bezpečnost, i když šlo třeba o Westminster, kde bylo v minulosti plno aktivistů třeba z řad ekologů...,“ připomíná Žílka.

Zmínky o tom, že nelze vyloučit, že by podobnou cestou mohli přijít teroristi, jsou podle Žílky absurdní. „Těžko odhadnout, kdo by tam bombu nosil. Protiuprchlická dikce Miloše Zemana nahrává Islámskému státu, český prezident se kamarádí s Čínou, Ruskem, představa, že by tam (americký prezident Barack) Obama poslal bombu, je absurdní, pražská kavárna také těžko,“ řekl.

S rozporuplnými reakcemi, které vyvěšení trenek vzbudily, prý počítali. „Naše akce je vždycky vyvolávají. Za nejzdařenější považuji uveřejnění telefonních čísel, ́vyhejtovala ́ nás většina veřejnosti, novináři, všichni politici,“ připomněl jednu z předchozích akcí Ztohoven.

„Tentokrát je to půl na půl, odpůrců Miloše Zemana je tu opravdu hodně, zároveň má spoustu skalních příznivců. Hezky to vykreslilo zemanovce bez smyslu pro humor a lidi, kteří Zemana v lásce nemají a smysl pro humor mají. Reakce jsou úžasný, budeme s nimi ještě pracovat,“ řekl Žílka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video