Eskorta přivádí Aliho Fajáda k soudu. | foto: Michal Šula, MAFRA

Soud i napodruhé povolil vydání tří cizinců, které USA viní z terorismu

  • 16
Trojice cizinců Alí Fajád, Faouzi Jaber a Chálid Marabí bude vydána do USA. Spojené státy, které Česko loni požádaly o jejich zadržení, je viní z terorismu. Pražský městský soud o vydání rozhodl už podruhé. Poprvé mu případ vrátil odvolací soud k doplnění dokazování. Verdikt není pravomocný, obhájci proti němu podali stížnost.

Soudce Luboš Vrba uvedl, že odůvodnění je shodné jako v případě prvního usnesení o vydání. Soud však zpřesnil to, co původnímu rozhodnutí vytýkal pražský vrchní soud. Ten požadoval zejména odpovědi a otázku možné provokace obviněných ze strany amerických agentů.

Vrba uvedl, že se podle posouzení soudu to provokace nebyla. Mluvil spíše o takzvaném popíchnutí. Důkaz, který USA předložily, by tak i v České republice stačil minimálně na zahájení trestního stíhání.

Odvolací soud požadoval také záruky ohledně zacházení s vydávanými v USA, a to z pohledu podmínek vazby i obavy, že by mohli dostat doživotní tresty bez jakékoli možnosti budoucího propuštění z věznice. Nově zaslané záruky amerického ministerstva spravedlnosti hodnotil Vrba jako uspokojivé.

Soudce se odvolal i na podobné případy z minulosti, kdy pražský městský soud povolil vydání do USA. Připomněl například vydání Oussama Kassira (více o jeho případu zde).

USA cizince viní z prodeje zbraní a obchodu s drogami

Američané svou žádost o vydání odůvodnili zprávou dvojice agentů DEA. Ta se vydávala za členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Aniž by podle tvrzení USA trojici mužů agenti vyprovokovali, nabídli k prodeji zbraně, bavili se o převozech kokainu i praní peněz z obchodu s drogami.

Tvrzení amerického ministerstva spravedlnosti obvinění odmítají. Jaber mluvil například o tom, že má pět důkazů o provokaci. Marabí zase mimo jiné řekl, že chtěl obchodovat se sklem, ale anglicky vedeným jednáním nerozuměl. Fajádův advokát Vladimír Řičica pak upozornil, že kriminální minulost, o níž USA mluví a převzala ji i státní zástupkyně, není nijak podložená. „Nejsem si vědom, že by pan Fajád byl odsouzen za jakýkoli trestný čin,“ uvedl.

Spojitost se zmizením Čechů v Libanonu

O vydání trojice cizinců se mluvilo i v souvislosti se zmizením pětice Čechů v Libanonu. Řidič taxi, ze kterého zmizeli, je totiž bratrem Alího Fajáda. „Jménem svého klienta mohu k této záležitosti sdělit, že pan Fajád je celou situací šokován a zcela vylučuje jakoukoliv možnou souvislost mezi zmizením pohřešovaných osob a jeho rodinou. Pan Fajád v České republice neusiluje o nic víc, než o spravedlivý proces,“ uvedl dříve advokát Vladimír Řičica pro MF DNES.

Pražský městský soud projednával žádost USA o vydání Alí Fajáda, Faouzi Jabera a Chálida Marabího už podruhé. Nejprve v dubnu rozhodl, že vydání je přípustné. Skutky, které údajně muži spáchali, byly trestné i podle českého práva. Bylo by za ně možné uložit až výjimečný trest odnětí svobody, pokud by mužům byla prokázána vina z přípravy vraždy, případně až 18 let za nedovolené nakládání s drogami (více o prvním verdiktu zde).

Vrchní soud však v květnu verdikt zrušil. Požadoval doplnit dokazování. Chtěl vědět, zda lze jednání trojice považovat za vyprovokované agenty DEA. A žádal i informace, jak bude s trojicí v USA zacházeno ve vazbě a případně i ve věznici. Zároveň chtěl, aby informaci podal ten úřad, který má reálnou možnost o tom rozhodovat.

Česká policie zadržela trojici mužů v červenci 2014 na žádost amerického soudu. USA tvrdí, že Jaber s Marabím pocházející z Pobřeží slonoviny a Libanonec s ukrajinským občanstvím Fajád chtěli prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace (více zde)

záznam z líčení ze 14. září 2015


Nejlepší videa na Revue