Požár po výbuchu v areálu chemického závodu Unipetrol v Záluží u Litvínova.

Požár po výbuchu v areálu chemického závodu Unipetrol v Záluží u Litvínova. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Vyšetřování výbuchu v Unipetrolu: jeden ventil selhal, druhý netěsnil

  • 2
Jako obecné ohrožení z nedbalosti vyšetřují severočeští policisté výbuch a následný požár, který 13. srpna zcela zdemoloval etylenovou jednotku v litvínovském Unipetrolu. Policisté sestavili speciální tým nazvaný Výbuch, jehož 16 členů se nyní probírá změtí zničených trubek a ventilů.

Vyšetřovatelé jsou zatím opatrní říkat, proč k explozi došlo. Svou pozornost ale zaměřili na ventily, které regulují tlak propylenu. Pokud stoupá, regulační ventil se otevře, plyn se spálí a tlak opět klesne.

„V tomto případě, bohužel, došlo z nějakého důvodu ke ztrátě dat z ventilu. Byl odpojen a zavřel se,“ řekl vyšetřovatel hasičů Radek Hampl.

Funkci ventilu pak standardně převzaly pojistné bezpečnostní ventily, na etylenové jednotce byly tři a jeden záložní. Jenže při jejich spuštění se stala zásadní nehoda.

„Na jednom z pojistných ventilů došlo k roztěsnění,“ řekl Hampl.

Netěsnícím ventilem uniklo velké množství propylenu, který na vzduchu začal hořet. Látka tryskala z ventilu a namáhané potrubí se protrhlo.

„Zásadní byl únik látky, pak nastaly všechny ostatní události,“ dodal Hampl (o výbuchu zde).

Hasiči měli požár pod kontrolou, pak vzplály odstavené pece

Vyšetřovatelé v pondělí představili časovou osu, podle které se regulační ventil uzavřel přesně v 8:30. Už čtyři minuty na to se začala odstavovat jedna z pecí, které jsou 40 metrů vysoké, vyhřívané zemním plynem a teplota v nich dosahuje 1 200 stupňů.

Tlak plynu mezitím narůstal, po celou dobu ale nepřekročil limit. V 8:47 byl detekován plyn a následovala řada alarmů. Přesně deset minut poté se v areálu ozval ohlušující výbuch, za minutu se odstavily další pece.

Hasičské jednotky Unipetrolu dostaly požár pod kontrolou, jenže pak vzplály i pece, které už byly odstavené.

Žádné škodliviny však podle výsledků měření při havárii neunikly. Vyšetřovatelé sledovali ovzduší v Horním Jiřetíně, Komořanech a Mostě, všechny hodnoty byly na nule. „Zjištěny byly jen saze a ty posléze spláchl déšť,“ řekl šéf týmu Jiří Vopravil.

Chvíli před výbuchem hasiči vyjížděli k planému poplachu

Hasiči nasadili 43 jednotek. Do Unipetrolu paradoxně vyjížděli chvíli před tím k planému poplachu. Zavolal je jeden z místních lidí, kterého vyděsily plameny, jež byly součástí běžného provozu. Když došlo k výbuchu, hasiči se zrovna vraceli na základnu. S požárem pak bojovali až do 18. srpna.

Při události se vystřídalo 287 policistů, vyšetřovatelé vyslechli 80 zaměstnanců. Vojenský výzkumný ústav poskytl dron, který zasažené místo zkoumal z výšky. Posudky zpracovávají Technický ústav požární ochrany, Vysoká škola báňská a Technická univerzita Ostrava.

Vyšetřování potrvá měsíce, chemička chce na témže místě provoz etylenové jednotky obnovit. Škodu zatím nevyčíslila.

13. srpna 2015