Chorvati vypustili záplavu migrantů, zuří Maďarsko a povolalo rezervisty

  • 1108
Maďarsko vyzvalo 500 vojenských rezervistů, aby armádě pomohli s „masivní migrační krizí“. Do země dorazilo během jediného dne devět tisíc migrantů, které bez předchozí dohody poslali přes hranice Chorvaté. Ti se chlubí, že Maďary „přiměli“ běžence přijmout. Budapešť hrozí, že zablokuje přijetí Chorvatska do schengenského prostoru.

„Chorvatsko přestalo spolupracovat s Maďarskem i Evropskou unií a vypustilo záplavu migrantů“, opřel se do vlády sousední země maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Záhřeb podle šéfa maďarské diplomacie porušil jejich suverenitu a lhal Evropské unii do tváře.

Budapešťskému kabinetu vadí, že Chorvati v pátek začali vozit migranty v autobusech k hraničnímu přechodu Beremend, aniž by se na tom státy předem dohodly. „Místo toho, aby se o migranty upřímně postarali, je posílají rovnou do Maďarska. Co je to za evropskou solidaritu,“ prohlásil Szijjártó na sobotní tiskové konferenci.

„Žádnou smlouvu s nimi nemáme. Nějak jsme je nakonec přiměli, aby běžence přijali, a budeme to dělat dál,“ prohlásil ve městě Beli Manastir, odkud v pátek tisíce běženců vyrazily k hranicím, chorvatský premiér Zoran Milanović.

Maďarsko pohrozilo, že pokud se přístup Chorvatů nezmění, Budapešť v budoucnu zablokuje připojení Chorvatska k schengenskému prostoru. země v současnosti leží za jeho vnější hranicí a jakmile z něj běženci projdou do Maďarska či Slovinska, mohou se rozprchnout v prostoru bez hraničních kontrol.

„Podmínkou pro vstup do schengenské zóny volného pohybu je závazek ochrany vnějších evropských hranic. Pokud země takto viditelně závazek naplnit nedokáže, není na vstup do schengenu připravená,“ řekl podle ČTK Antal Rogán, poradce maďarského premiéra Viktora Orbána.

Přijďte nám pomoct s migranty, volá Maďarsko rezervisty

Maďarský ministr obrany István Simicskó vyzval armádní rezervisty, aby kvůli „krizovému stavu vyvolanému nelegálními migranty“ přišli armádě na pomoc. Pět set dobrovolníků má zastoupit profesionální vojáky, kteří museli opustit své posádky kvůli nasazení na hranici. Podle agentury Reuters není vyloučené, že armáda rezervisty časem pověří i dalšími úkoly.

Povolání záloh si u ministerstva vyžádal náčelník maďarského generálního štábu. István Simicskó výzvu zdůvodnil „krizovým stavem vyvolaným nelegálními migranty“ - během 24 hodin do Maďarska v pátek dorazilo 7 852 běženců mířících do západní Evropy. Během sobotního dopoledne číslo vzrostlo na devět tisíc.

V posledních třech dnech se přitom zdálo, že se vládě díky uzavření hranic se Srbskem podařilo příliv běženců odklonit, od úterý jich do Maďarska přijíždělo jen několik stovek denně. Migranti teď do země proudí přes Chorvatsko, většina běženců později pokračuje do Rakouska (více se dočtete zde).

Nelegální překročení hranic je od úterý v Maďarsku chápáno jako trestný čin, za který běžencům hrozí až tři roky vězení.

Máme srdce, ale také mozek, vzkazuje chorvatský premiér

Chorvatsko před několika dny oznámilo, že uprchlíky na svém území rádo přivítá a postará se o ně. Během třech dní jich však dorazilo přes dvacet tisíc, Záhřeb proto uzavřel hraniční přechody se Srbskem s výjimkou dálnice spojující chorvatskou metropoli s Bělehradem. „Máme srdce, ale také mozek,“ komentoval to Milanović podle deníku The Independent.

Budapešť vztyčila podél hranic s Chorvatskem 41 kilometrů dlouhý plot podobný tomu, který od srpna dělí maďarské území od Srbska. Zbytek hraniční linie tvoří těžko překonatelná řeka Dráva. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó v sobotu prohlásil, že Maďarsko urychlí výstavbu dalších hraničních plotů, kdekoli bude potřeba.

Běženci z Chorvatska míří kromě Maďarska také na hranice se Slovinskem, kde proti nim pořádková policie musela použít slzný plyn (více se dočtete zde).

Maďarský starosta natočil akční film, aby odradil uprchlíky:

18. září 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video