Do Maďarska přišlo za den osm tisíc běženců, Slovinci nasadili slzný plyn

  • 1051
Slovinská pořádková policie zasáhla v pátek večer slzným plynem proti asi 500 migrantům, kteří se do země pokusili proniknout z Chorvatska. Hranice pro ně znamená poslední překážku před vstupem do schengenského prostoru. Maďarská policie uvedla, že v pátek přijala téměř osm tisíc nových běženců.

Běženci, podporovaní chorvatskými a slovinskými aktivisty, se shromáždili u chorvatského města Harmica a snažili se prorazit kordon asi 50 pořádkových policistů. Asi po hodině se strážci zákona rozhodli vyřešit napjatou situaci pomocí slzného plynu. Mezi zasaženými byly i děti.

Slovinský premiér Miro Cerar v pátek prohlásil, že pokud budou migranti nadále proudit k hranicím v tak velkých počtech, kabinet pro ně může vytvořit koridor a nechat je bez registrace projít dále na Západ.

Cerar tuto možnost v předchozích dnech odmítal. Podobně však donedávna uvažovalo i Chorvatsko, jehož vláda tvrdila, že nápor běženců zvládne. Podle BBC však do země během jediného dne dorazilo 17 tisíc běženců, s čímž Chorvaté nepočítali.

Záhřeb nakonec dočasně uzavřel všechny hraniční přechody se Srbskem s výjimkou dálnice, která chorvatskou metropoli spojuje s Bělehradem. Autobusy pak běžence začaly bez registrace odvážet na sever.

„Policisté v Tovarniku shromáždili až tisíce uprchlíků a v malých skupinkách je nakládají do autobusů,“ hlásí z chorvatského městečka nedaleko hranic se Srbskem zpravodajka iDNES.cz Anna Barochová. Běženci podle ní nevědí, kam přesně pojedou, míří však do jiné země - pravděpodobně do Maďarska.

Maďary chorvatský krok rozzlobil, podle policie do země během pátku vstoupilo 7 852 migrantů. Během posledních tří dnů se přitom Maďarům díky uzavření srbských hranic dařilo číslo držet v řádu stovek (více se dočtete zde).

Ani v Maďarsku však migranti dlouho nezůstávají. Během sobotního dopoledne jich 6 700 přešlo rakouské hranice. Policie je posílá autobusem do Vídně nebo Štýrského Hradce, přesun se zatím obešel bez problémů.

Chorvatský premiér: O běžence se postaráme a pošleme je dál

Slovinsko je součástí schengenského prostoru volného pohybu osob a kromě Chorvatska sdílí hranice také s Rakouskem a Itálií. Lublaň proto od čtvrtka podle mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase zavedla na příštích deset dní hraniční kontroly.

Slovinské úřady uvedly, že v pátek vstoupilo do země více než tisíc běženců. Dalších 700 se jich shromáždilo na hraničním přechodu Obrežje asi 20 kilometrů východně od chorvatské metropole Záhřebu.

Uprchlíci pocházející většinou ze zemí Blízkého východu proudí do Chorvatska ze Srbska poté, co byla uzavřena srbsko-maďarská hranice.

Chorvatský premiér Zoran Milanović v sobotu prohlásil, že Chorvatsko se sice o uprchlíky postará, ale nemůže je na svém území nechat. Bude je proto posílat dál do Evropské unie přes Slovinsko a Maďarsko.

Slovinsko v pátek přerušilo vlakové spojení s Chorvatskem poté, co se skupina asi 150 běženců pokusila dostat do země vlakem mířícím do švýcarského města Curych. Do chorvatské metropole Záhřebu v blízkosti slovinských hranic dorazil v pátek vlak s asi 1 500 běženci. Je to druhý takový vlak od čtvrtečního rána.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video