Při středečních potyčkách mezi migranty a maďarskou policií na přechodu Horgoš...

Při středečních potyčkách mezi migranty a maďarskou policií na přechodu Horgoš - Röszke bylo zraněno asi 300 lidí (16. září 2015) | foto: Reuters

Slzným plynem kropili i těhotné ženy, líčí dobrovolník maďarský zásah

  • 1003
Na Maďarsko se snáší vlna kritiky za zákrok na srbské hranici, při kterém policie nasadila proti bouřícím se uprchlíkům slzný plyn a vodní děla. Na místě byl i Marián Cehelník. Maďarské bezpečnostní složky podle něj slzným plynem zasáhly i těhotné ženy a děti.

Situace na maďarsko-srbských hranicích se ve středu odpoledne nečekaně vyhrotila. Uprchlíci prolomili hraniční bariéru a maďarští policisté proti nim použili vodní děla i slzný plyn.

„Když Maďaři v úterý v noci uzavřeli hranici, začalo se tam hromadit obrovské množství lidí. Ani z jednoho státu se o ně nikdo nijak zvlášť nezajímal, neměli vůbec žádné informace, takže nevěděli, co s nimi bude, ani jestli budou moct pokračovat v cestě,“ popsal pro iDNES.cz Marián Cehelník ze slovenské pobočky organizace Člověk v tísni, která na hranicích působí.

Situace podle něj postupně gradovala, lidé občas skandovali a snažili se přelézt plot. Policie proti nim proto použila slzný plyn. „Jenže vzhledem k tomu, že ti lidé byli natěsnaní na dost malém místě, nezasáhli jen ty, kteří se plot snažili překonat, ale v podstatě všechny, kteří byli v dosahu. Těhotné ženy, malé děti, rodiny, dobrovolníky, novináře, všechny,“ uvedl Cehelník.

Vtom okamžiku však vypukla panika. „Nevím, co si Maďaři slibovali, asi že uklidní situaci, ale bylo to přesně naopak. Byla to ta pověstná jiskra,“ dodal. Na místě vypukly potyčky, lidé zapalovali barikády a maďarská policie přikročila i k použití vodních děl. Cehelník se svými kolegy musel v rychlosti evakuovat mobilní kuchyni, ve které připravovali pro uprchlíky jídlo.

Na místě zůstalo tři sta zraněných, většina z nich po zásahu slzným plynem.

Jednání policistů vyvolalo vlnu kritiky

Maďarští policisté prý zbili a zadrželi také zahraniční novináře, mezi nimi i reportérku slovenského Denníku N Tímeu Beckovou. „Všechno se stalo, když jsme se skupinou novinářů sledovali, jak se masa utečenců snaží dostat na maďarskou stranu přes plot. Pomáhala jsem vstát jedné rodině ze země, když mě strhli policisté, začali mě bít obuškem, svázali mi velmi natěsno ruce plastem a hodili mě na zem,“ popsala.

Uprchlická krize

Jednání policistů vyvolalo vlnu kritiky. „Myslím, že to bylo neopodstatněné, dalo se zasáhnout i mnohem citlivěji. Já bych očekával antikonfliktní týmy, jaké bývají na demonstracích, a ne použití slzného plynu na těhotné ženy,“ řekl Cehelník.

Proti zásahu se jasně ohradil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, kterého zacházení s uprchlíky šokovalo a označil ho za „neakceptovatelné“. Maďarský postup kritizovala i představitelka Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Feixas Vihéová. „Máme extrémní obavy, neboť jsme viděli násilí, kterému mělo a mohlo být zabráněno,“ prohlásila.

Maďarsko zásah brání s tím, že dvacet policistů bylo zraněno, když se migrantům snažili zabránit v prolomení bariéry. Mluvčí maďarské vlády uprchlíky podle BBC obvinil z toho, že používají děti jako „lidské štíty“.

Tábor na maďarsko-srbských hranicích se vyprazdňuje

V Maďarsku v úterý vstoupily v platnost antiimigrační zákony, podle kterých může být zadržen kdokoli, kdo nelegálně vstoupí do země nebo poškodí hraniční plot.

Uprchlíci proto nyní hledají novou cestu, jak se dostat do západní Evropy. Ve středu ráno se vydali do Chorvatska, kam už dorazilo více než 6000 lidí. Jejich odliv je znát i na maďarsko-srbské hranici. „Tábor se vyprazdňuje. Jde to velmi rychle, neustále přijíždějí a odjíždějí autobusy, které lidi odvážejí. Samozřejmě tu stále je mnoho lidí, ale dalo se to do pohybu,“ popsal Cehelník.

Na hranicích stále působí desítky dobrovolníků, kteří pro uprchlíky zajišťují vodu, jídlo, hygienické potřeby a přikrývky. Jen Čechů a Slováků je tam podle Cehelníka asi šedesát. „Kromě nás jsou tady lidé z celého světa. Samozřejmě zde působí i oficiální organizace, ale převážně tu jsou ti, kteří dorazili z vlastní vůle a za vlastní prostředky,“ doplnil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video