Ikonický „drobeček“ studené války přistál v Ostravě

  • 92
Na ostravském letišti přistál americký bombardér B-52H Stratofortress. Dvousettunová ikona studené války bude jedním z magnetů nadcházejících Dnů NATO v Ostravě. Obří stroj přiletěl do Ostravy před polednem z americké základny Barksdale v Louisianě v doprovodu dvojice gripenů českých vzdušných sil.

Dny NATO v Ostravě

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky proběhne 19.- 20. září. Účast dosud potvrdilo 17 zemí. Vstup na akci je zdarma.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni byl v návštěvnosti vyrovnán dosavadní rekord - 225 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Přílet amerického stroje přilákal k letišti stovky zvědavců, kteří obklopili ploty kolem dráhy.

Stroj dosedl na dráhu zhruba o půl dvanácté. Podle velitele 307. bombardovací letky Bruce Coxe trval let přes oceán asi deset hodin.

“B-52 je strategický bombardér, takže může létat na velké vzdálenosti. Je jedním ze služebně nejstarších letounů, ale stále plní své úkoly,” řekl Cox.

Ikonický letoun bude jedním z lákadel víkendových Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Ačkoliv bude pouze na statické ukázce, diváci si ho budou moci doslova „osahat“.

Letoun sloužil šedesát let

Letoun B-52 Stratofortress dnes patří již mezi legendární stroje, symboly studené války.

Původně byly tyto letouny určeny k bombardování nepřítele z vysokých výšek, včetně jaderného útoku. V americkém letectvu slouží již od roku 1955, tedy dlouhých šedesát let.

Bombardér se na mošnovském letišti představil poprvé v roce 2010 a od té doby se účastnil každoročně až do roku 2012, kdy dorazily dokonce dva stroje a jeden z nich se předvedl mimořádně divákům i v letové ukázce.

Ještě před příletem bombardéru dopravily americké vzdušné síly do Ostravy speciální tažnou tyč (takzvané ojátko) pro zatažení letounu na místo statické ukázky.

Kvůli rozpětí křídel totiž letoun nemůže na určené místo zajet s nahozenými motory. Navíc stroj nemá standardní podvozek s příďovou nohou, ale dva páry dvojkol, což vylučuje použití standardní techniky dostupné na ostravském letišti.

„B-52 je strategickou součastí americké armády a nechávají si ho k případnému nasazení,“ konstatoval za organizátory Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000.

Skutečnost, že se letoun po třech letech znovu v Ostravě objevil, považuje podle svých slov za událost a důkaz toho, že Dny NATO v Ostravě nejsou klasickou airshow. „Američtí partneři byli velice spokojeni se svou předcházející účastí v letech 2010 až 2012,“ dodal.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue