Tomáš Satoranský (vpravo) upaluje s míčem dopředu, stíhá ho Nemanja Nedovič ze...

Tomáš Satoranský (vpravo) upaluje s míčem dopředu, stíhá ho Nemanja Nedovič ze Srbska. | foto: AP

Satoranský: Na tým mohu být jen pyšný, teď chci kvalifikaci pro Rio

• 21
Lille (Od našeho zpravodaje) - Proti soupeři, který jej nenechal vydechnout ani na chvíli a dostával jej pod permanentní tlak, nasbíral 20 bodů. Ale nejen to: rozehrávač basketbalistů Tomáš Satoranský velel hře, přidal luxusní smeč, zkrátka šéfoval. „I když jsme prohráli, jsem na náš výkon hrdý,“ řekl po čtvrtfinále proti Srbsku.

Kariéra Tomáše Satoranského, to je už v pouhých 23 letech angažmá v Barceloně či nynější skvělé výkony na mistrovství Evropy. On však chce víc: touží po tom, aby si příští rok zahrál o olympiádu v Riu.

„Je mi úplně jedno, jestli narazíme na Itálii, nebo na Litvu,“ říkal bezprostředně po čtvrtfinále proti Srbsku; v tu chvíli ještě Satoranský nemohl vědět, že Češi ve čtvrtek od 18.30 vyzvou prvního ze soupeřů; s Italy má tým zatím bilanci 0-9. I tak ovšem platí Satoranského slova: „Nejdůležitější bude se dobře vyspat a přijít s vítěznou mentalitou. Přijeli jsme si sem pro olympijskou kvalifikaci.“

Tu mohla zajistit už výhra nad Srby, ale soupeř byl příliš dobrý, že?
Mohu být na svůj tým jen pyšný, že jsme s tak silným a talentovaným protivníkem vydrželi ve hře 33 minut. Poradili jsme si i s jejich velmi agresivní obranou, která nám dělala problémy, drželi jsme se. Na konci však Srbové ukázali svůj talent, dali těžké střely a my už neměli odpověď. Proto jsme prohráli.

Srbové v klíčových chvílích potvrdili svou extratřídu?
Klíčovým momentem na konci bylo, že my jsme nedali nějaké lehčí střely, zatímco oni trefovali i těžké pozice. Stejně tak rozhodli proti Finsku. Tam se ukazuje, jak mají silný tým a velké individuality. Škoda, že jsme se neudrželi až do konce, ale je pravda, že Srbové byli neustále ve vedení – a my se jen přibližovali.

Znovu jste zářili vy s Janem Veselý, cítíte zodpovědnost?
Máme sebevědomí z předchozích zápasů a tým na nás stojí. Tak kvalitní soupeř jako Srbsko se však na nás dokáže připravit a odříznout nás od akcí; nechávali hrát jiné. Musím kluky pochválit za první poločas, kdy to drželi jen o tři body. Škoda hlavně nějakých chyb v obraně, protože jsme nebránili tak dobře jako v předchozím průběhu turnaje.

Co se u vás změnilo ve třetí čtvrtině, když jste najednou začal Srbům dělat takové potíže?
Snažil jsem se hrát pro tým; nevěděl jsem, s jakou obranou na mě vyrukují. Hodně mě presovali, zdvojovali, nechávali mě přihrávat těžké pasy přes obranu. Ve třetí části mi tam něco spadlo, což mi zvedlo sebevědomí a nacházel jsem pro sebe více prostoru na střely. Ale Srbsko bránilo opravdu dobře. Na nátlakovou obranu nejsme zvyklí, zničili nám už začátky akcí. To nás stálo hodně sil.

Věříte, že váš přemožitel může dojít až ke zlatu?
Přál bych jim postup do finále. Hodně by se mi líbilo finále Francie proti Srbsku, ale Španělé chytli formu. Bude to ještě hodně zajímavé.

Upřímně: věřil byste před šampionátem, že budete přes 30 minut trápit Srby, vicemistry světa?
Samozřejmě je to dané i vývojem turnaje. Ale už před ním jsme měli hlavách, že můžeme hrát vyrovnaně téměř s každým – proto tak překvapený nejsem. Bohužel jsme se Srby prohráli, ale musíme zabrat dál. Turnaj pro nás nekončí.