Hradecké farnosti se přijetí uprchlíků nebrání, ale zatím vyčkávají

  • 6
Pokud by se měli řídit doporučením papeže Františka, museli by farníci v Královéhradeckém kraji přijmout mezi sebe 31 uprchlických rodin. Přesně tolik je totiž v kraji farností. Věřící zatím čekají, jak se k tomu postaví vláda, aby přijetí migrantů bylo legální.

Když před několika dny papež František vyzval všechny římskokatolické farnosti v Evropě, aby projevily solidaritu s uprchlíky a přijaly každá jednu rodinu, sám se hned rozhodl jít příkladem a Vatikán se začal připravovat na přijetí dvou rodin.

Biskupství v Hradci Králové se pomoci lidem ohroženým válkou nebrání, vždyť v regionu již tři rodiny ze Sýrie, které utekly před válkou, žijí. Biskupství však zatím vyčkává.

„Pokud by Česká republika povolila na svém území legální pobyt dalších lidí, kteří by potřebovali pomoc, farnosti se do pomoci podle svých možností zapojí,“ říká Lukáš Peška, mluvčí Biskupství královéhradeckého, pod které spadá 109 farností ze čtyř krajů.

Farnost při kostele Nanebevzetí Panny Marie na hradeckém Velkém náměstí však uprchlíkům ze Sýrie začala pomáhat dávno před výzvou papeže Františka.

„První rodina přijela před dvěma lety a do Hradce se dostali náhodou. Jejich příběh jsem začala sdílet, až když jsme se začali pravidelně potkávat v kostele. V prosinci pak přijeli díky aktivitě několika farníků i jejich příbuzní. Nyní je zde snaha dostat k nám ještě další dvě rodiny nacházející se ve vážném ohrožení, zatím se jim však nedaří vycestovat. Vázne to na vízech,“ popisuje náměstkyně hradeckého primátora Anna Maclová, která pomoc syrským rodinám podporuje.

O pomoc se snaží nejen katolíci

Hradečtí křesťané svým syrským přátelům pomohli sehnat bydlení a vyřídit potřebné dokumenty, aby se mohli co nejdříve postavit na vlastní nohy. Manželé, kteří v Hradci žijí nejdéle, se již dali na podnikání, v centru města provozují stánek s kebabem.

O pomoc potřebným se snaží nejen katolíci, ale i evangelíci, kteří pomáhají zejména přes svoji diakonii, která jednak pomáhá lidem zasaženým válkou přímo na místě v jejich domovinách, jednak vyhlásila sbírku na pomoc uprchlíkům, kteří se již dostali do Evropy.

„Přímou péči o rodiny ve farnostech však neplánujeme. Evangelické farnosti totiž fungují jinak než ty katolické a máme také jiné podmínky. Já si ani neumím představit, jak bych ve své farnosti takové rodiny zapojil,“ říká hradecký farář Českobratrské církve evangelické Štěpán Brodský.

Kromě církví a věřících se uprchlíkům snaží pomáhat i další organizace a sdružení, byť ne tak, že by se je snažili u sebe ubytovat. Přispívají spíše materiálně. V minulém týdnu například krajští zelení zaplnili celé osobní auto věcmi denní potřeby, které pomocí dalších dobrovolníků poslali na jih Maďarska.

„Celý kufr jsme naložili plínkami, dětským oblečením, plechovkami a dalšími potřebnými věcmi. Rádi bychom ve spolupráci s paní Martinou Ahmed Čermákovou, která se maximálně věnuje pomoci uprchlíkům, uspořádali další sbírku i mezi obyvateli Hradce Králové, například v rámci Sousedského setkání,“ říká Martin Hanousek ze Strany zelených.