VIDEO: Technohrátky lákají děti na řemesla, ve školách jich ubylo

  • 2
Technohrátky. Tak se jmenuje akce, jejíž smyslem je podpora technického vzdělávání u školáků. Za dva a půl roku se jí zúčastnilo tři a půl tisíce sedmáků, osmáků a deváťáků z 81 základních škol z celého Pardubického kraje. Nyní však nových studentů těchto oborů ubylo.

Školáci se při Technohrátkách zčásti zábavnou formou seznamují v různých středních školách s technickými a odbornými obory. První dva roky se zdálo, že na ně reagují, loni dokonce počet zájemců o technické obory narostl o 14 procent. Nyní však počet žáků v prvních ročnících středních technických škol poklesl.

„Je to výsledek přihlášení se našeho kraje do pilotního ověřování jednotných přijímacích zkoušek. Vědělo se, že náročnost zkoušek bude určitě nižší. Na gymnázia se letos hlásilo mnohem víc dětí než v minulém roce a samozřejmě uspěly, takže gymnázia jsou plná. V této situaci by neobstál žádný projekt,“ řekla náměstkyně hejtmana a krajská radní pro oblast školství Jana Pernicová.

Stěžují si i někteří organizátoři akce. „Bylo to nerozvážné rozhodnutí, které znehodnotilo naši snahu. Přitom se v posledních letech Pardubickému kraji jako jednomu z mála podařilo zvednout laťku zájmu o technické obory, nyní už situace tak jednoduchá není,“ řekl manažer projektu Technohrátky Vladimír Zemánek.

Tento sestupný trend zájmu však neplatí pro všechny školy. Například ředitelka SPŠ stavební Pardubice říká, že tuto zkušenost nemá, spíše naopak. A že pořádání Technohrátek je pro každou zúčastněnou školu významnou reklamou.

„Když si děti vyzkoušely činnosti našich nabízených oborů, tak sem později přivedly rodiče na den otevřených dveří a některé z nich usedly v září do našich školních lavic,“ řekla Renata Petružálková.

Vedoucí odboru školství a kultury Krajského úřadu Pardubického kraje Martin Kiss podotýká, že definitivní počet školáků na technických školách bude znám až v říjnu, teprve potom bude možné bilancovat. Pardubický kraj ročně přispěje na Technohrátky 1,5 miliony korun.

Technohrátky

Za dva a půl roku své existence uspořádaly 29 speciálních akcí, oslovily 3 654 žáků z 81 základních škol a představily jim šedesát nejrůznějších profesí a řemesel z oblasti strojírenství, elektrotechniky, stavebnictví, gastronomie a služeb. V roce 2014 se nepochybně podílely na dlouho nevídaném, mírném vzestupu počtu zájemců o technické obory na středních školách v Pardubickém kraji. Zda jde o trvalejší pozitivní jev, se však letos nepodařilo prokázat. Naopak - počty žáků v 1. ročnících středních technických škol vykázaly opět pokles. Projekt Pardubického kraje na podporu technického a odborného vzdělávání vstoupil ve středu 16. září do podzimní části letošního programu sedmým zastavením - tentokrát ve Střední průmyslové škole stavební Pardubice se sídlem v Rybitví.

Ve středu se školáci seznamovali s řemeslnými obory ve Střední průmyslové škole stavební v Rybitví. Celkem 140 školáků si hrálo na malíře, zedníka, obkladače, kováře, zámečníka, tesaře, truhláře a další řemeslníky. Žáci se učili držet správně nářadí, zkoušeli si něco vyřezat či vykovat, a to pod dohledem školáků jen o něco málo starších, tedy těch, kteří tuto školu již navštěvují.

Akci na místě ocenil i ředitel krajského Úřadu práce Pardubického kraje Petr Klimpl.

„Technohrátky považuji za jednu ze zdrojových informací pro děti při volbě povolání. A jako dosud nejlepší z projektů sloužících při volbě povolání z hlediska poměru cena a výkon. Nyní je v Pardubickém kraji největší poptávka po operátorech linek, tedy po lidech, kterým postačí mít určitou manuální šikovnost, nemusí mít větší kvalifikaci. Ale dalších sedm pozic v první desítce požadovaných profesí jsou profese technické, počínajíc svářeči, nástrojáři, frézaři a tak dále,“ řekl Petr Klimpl.