Uprchlíci na srbsko-maďarské hranici (16. září 2015)

Uprchlíci na srbsko-maďarské hranici (16. září 2015) | foto: Reuters

Češi pomáhají uprchlíkům u maďarské zdi, už si pobyli i v cele

  • 1613
Na maďarsko-srbských hranicích přibývá uprchlíků, kteří se zde zasekli při cestě na Západ. „Během dneška se navalily další stovky lidí. Přibylo to enormně,“ popisuje jeden z českých dobrovolníků, kteří na místě uprchlíkům rozdávají jídlo, deky a oblečení. Sami přitom čelí nevůli maďarských úřadů.

Ještě minulý týden mířili dobrovolníci z celé Evropy do uprchlického tábora v maďarském městě Röszke. Nyní už se Röszke vyklízí a dobrovolníci se přesunuli na srbskou stranu hranic ke městu Horgoš. „Ta situace se strašně mění. To, co platilo včera večer, už dnes ráno neplatí,“ říká Michal Berg, který české dobrovolníky koordinuje přes web pomocuprchlikum.cz.

Sám Berg byl minulý týden v Röszke, kde spolu s týmy lidí z Česka, Slovenska, Německa, Rakouska ale i Anglie nebo Švédska rozdával uprchlíkům základní potřeby či jídlo a vodu. „Jsou vděční za každou pomoc, jsou strašně vyčerpaní po všech těch cestách,“ líčí Berg.

Maďaři v noci z pondělí na úterý hranici utěsnili a uprchlíci se přes ni už nedostanou. Od té doby se stovky běženců hromadí na srbské straně hranice (více o uzavření hranic čtěte zde).

Dobrovolníci, kteří se vzájemně informují na sociálních sítích, se proto postupně přesunuli do Srbska. „Dáváme informace do skupin na Facebooku a překládáme to i do angličtiny, aby se to předávalo dál do Evropy. Už máme i koordinační skupinu lidí, kteří to řídí v dalších zemích,“ informoval Berg.

Dobrovolnické skupiny se nyní organizují asi tři kilometry od města Horgoš na srbské straně hranice. Tam se totiž od úterka začali hromadit uprchlíci, kteří během dne přišli z jihu Srbska.

„Bylo tu pár stovek lidí, kteří tady kempují hned na srbsko-maďarské hranici. Během dneška se navalily další stovky lidí. Přibylo to enormně,“ popisuje současnou situaci na hranicích s Maďarskem Martin Charvát, který do Horgoše dorazil včera odpoledne.

Uprchlická krize

Situace na místě je podle něj složitá, protože dobrovolníků je málo a uprchlíků stále přibývá. „Chybí všechno. Ten tábor je zorganizovaný svépomocí. Chybí deky, stany, cokoliv na čem by se dalo spát. Lidé tady spí na chodníku, chlapi i bez přikrývky. Během večera, když jsme roznášeli jídlo, jsme viděli děcka, která tam sedí bez bot v tričku,“ popsal Charvát.

Maďarská vláda navíc podle dobrovolníků nepovoluje, aby se přes hranice převáželo jídlo, a tak musí dobrovolníci nakupovat veškeré zásoby až na místě. „Včera sem mířil konvoj s jídlem myslím z Budapešti, který nebyl vpuštěný,“ dodal Charvát.

Policie ve zmatku zatýkala i dobrovolníky

S tím, jak se situace na maďarských hranicích v posledních dnech měnila, vznikaly podle dobrovolníků zmatky. „Mě i s kolegou zatkla maďarská policie a strávili jsme devět hodin v cele zadržení. Bylo to za to, že jsme převáželi tři uprchlíky v autě, což ale bylo v té době legální. Bylo to vnitrostátně. Oni to pak uznali a pustili nás,“ popisuje Berg.

Spolu s ním bylo ve vazbě i mnoho uprchlíků, které zadržela policie na hranicích. Podle něj často ani netušili, za co byli zadrženi. „Ta situace se hrozně měnila. Jeden den je chytali na hranicích, druhý den je nechávali volně jít, třetí den je vozili autobusy... Co jeden den bylo v pořádku, tak druhý den bylo na zatčení,“ vysvětluje.

Jako největší problém však vidí způsob zacházení s uprchlíky, se kterým se ve vazbě setkal. „Když nás dali do cely, tak tam bylo patnáct Syřanů včetně dvouletého chlapečka a čtyřleté holčičky v cele třikrát čtyři metry. Byli tam zavření několik dní a nevěděli, co s nimi bude. V rámci té policejní stanice mohlo být klidně přes sto lidí a podmínky tam jsou špatné,“ uzavírá Berg.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue