VIDEO: Brno obdivuje prvního robota, který bezpečně spolupracuje s člověkem

  • 1
Robot, který připraví míchané nápoje nebo přesně střílí míčem na basketbalový koš. Tiskárna, která „vytiskne“ protézu ruky nebo součástku do auta. Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně od pondělí ukazuje, kam se posunula robotika či 3D tisk.

Na brněnské výstaviště se vypravila i MF DNES. A přináší přehled pěti nejzajímavějších expozic, které si návštěvník na sedmapadesátém ročníku tradiční akce může prohlédnout.

1 Robot, kterého se lidé nemusejí bát

Má dvě paže, dokáže s mimořádnou přesností smontovat malé elektronické součástky a je ohleduplný k ostatním spolupracovníkům. Jmenuje se YuMi a je to robot. V pondělí jej na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představila společnost ABB ČR.

Robot YuMi spolupracuje s člověkem.

„Ruce“ robota YuMiho

Unikátní je tím, že je to první robot se dvěma pažemi, který dokáže bezpečně spolupracovat s člověkem a nemusí mít kolem sebe mříž nebo jiné ohrazení.

„Původně jsem chtěl, aby se robot jmenoval Čapek po spisovateli, který toto slovo proslavil. Nakonec jsme však dali přednost mezinárodnímu názvu,“ řekl generální ředitel ABB ČR Hannu Kasi. YuMi je totiž zkratka anglických slov you a me (ty a já).

2 Barmana z Merkuru vymysleli studenti

„A skláři nebudou mít co žrát,“ zní památná věta Stelly Zázvorkové ve filmu Pelíšky. Něco podobného říkají také návštěvníci pavilonu Z. Jen skláře nahrazují barmany. Firma Eledus totiž na výstavišti představuje robota míchajícího koktejly. Stačí do něj vložit ingredience a stroj z nich připraví pět různých drinků.

Firma představila robota míchajícího koktejly.

Stroj dokáže připravit pět různých drinků.

V pondělí podávali například Sex on the Beach v alkoholické i nealkoholické verzi nebo koktejl Green Peach. Robota sestrojili a naprogramovali dva studenti třetího ročníku brněnské Střední průmyslové školy Purkyňova Michal Šrutka a Matěj Škrábal. Jako součástky využili i díly stavebnice Merkur.

3 Basketbalista, který nikdy nemine

Na strojírenském veletrhu si mohou návštěvníci zkusit zastřílet na koš proti prvnímu italskému vítězi NBA Marcu Belinellimu. Basketbalista ale do Brna nepřijel. Místo něj jeden koš za druhým střílí robot, jehož pohyby jsou naprogramované přesně podle tohoto sportovce.

Tento robot dokáže střílet na koš jako známý italský basketbalista Marco Belinelli.

S tímto robotem si mohou návštěvníci veletrhu zase zahrát stolní fotbal.

Robot nemine ani jednou a porazit jej je nemožné. Patří firmě Comau, která podobný přístroj vystavovala na veletrhu loni.

„Ve srovnání s ním je ale ten současný větší a je vytvořený podle skutečného basketbalisty,“ vysvětluje Martin Štěpaník ze společnosti Comau. Ti, kdo dávají přednost spíše fotbalu, si zase mohou zkusit zahrát proti robotické ruce stolní fotbálek.

„Je to nejlepší atrakce veletrhu. Zatím se mi však nepodařilo vstřelit ani jeden gól, a to už to zkouším jakou dobu,“ popsal jeden z návštěvníků pavilonu G2.

Sportovci se ale prý nemusejí bát, že by je na hřištích nahradily stroje. Roboti tyto dovednosti představují jen pro pobavení diváků. Ve skutečnosti slouží hlavně k výrobě součástek.

4 3D tiskárny jsou každým rokem dokonalejší

Velký prostor na strojírenském veletrhu už několikátým rokem dostávají 3D tiskárny. Ty dokážou vyrobit ozdobné předměty, jako je ten na snímku vlevo, či třeba i součástky do aut.

Ozdobný předmět vyrobený 3D tiskárnou.

3D tiskárny vyrábějí též součástky do aut.

Kovovýroba Hoffmann na výstavišti představuje první český prototyp auta vyrobeného částečně 3D tiskem. Má oranžovou barvu a vytisknuté jsou například disky jeho kol, mřížky nebo součástky na volantu.

Auto vzniklo na základě vozu Audi R8, který mechanici rozmontovali a podle rozdělaných dílů natiskli nové. Jejich design odkazuje na legendární Škodu 110 R. Z původního auta zbyl jen podvozek, motor a okenní skla.

5 Umělá ruka může držet předměty

Takové umělé ruce, jaké mají v pavilonu A, by mohl Terminátor nebo Darth Vader jenom závidět. Tento pavilon patří 3D tiskárnám a návštěvníci v něm kromě nového auta uvidí, že se touto tiskárnou dají vytisknout třeba i umělé ruce a nohy.

Firma ING corporation, specializující se na výrobu protéz, už nějakou dobu touto metodou vyrábí umělé končetiny potažené silikonem a natřené tak, že vypadají jako pravé. Letos poprvé ale udělali protézu, jejíž prsty se dají rozpohybovat.

Kamila Walková s protézou ruky z 3D tisku.

I tuto protézu ruky vyrobili 3D tiskem.

„Člověk si pak zdravou rukou může nastavit prsty protézy na úchop. Stisk je pevný, takže v ní unese nejrůznější předměty,“ popsala Kamila Walková z ING corporation. Protéza se potom také potáhne silikonem a nakoloruje se podle barvy kůže majitele.

„Tento nový typ protézy už několik lidí vlastní, na trh jsme ji ale zatím nerozšířili,“ doplnila Walková.

,