Mimořádný summit předsedů vlád zemí Visegrádské skupiny k řešení migrační krize (Praha, 4. září 2015) | foto: ČTK

Tlaku na přijetí kvót pro uprchlíky neustoupíme, říká premiér Sobotka

  • 500
Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že k odmítání povinných kvót mají země visegrádské čtyřky významné argumenty a nemohou od nich ustoupit. „Jsme součástí Evropské unie a máme právo říkat svůj názor,“ uvedl premiér v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Premiérovi kvůli kvótám v neděli telefonoval šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Sobotka tím reagoval na kritiku zemí V4, kterou vyslovil prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ten Česku a Slovensku připomněl, jak jejich občané po roce 1956 emigrovali do různých zemí západní Evropy.

„Není možné ustoupit. My jsme si znovu potvrdili na jednání ministrů zahraničí V4, že naše pozice je pevná, a i naše argumenty jsou významné a budeme je používat v dialogu s našimi partnery,“ prohlásil Sobotka. Juncker podle něj srovnává nesrovnatelné. „Oni to nedělali na základě nějakých kvót, nařízení z Bruselu, oni se tak dobrovolně rozhodli,“ řekl premiér.

Dobrovolnost v rozhodování o přijetí uprchlíků si chce Česká republika uchovat i nadále. „Jakmile česká vláda tuto kompetenci ztratí, nebude už schopna zasahovat do těch čísel, která vznikají v Bruselu,“ vysvětlil. Vláda si podle něj musí udržet kontrolu nad migračním tokem, který přijme do své země.

„Nemyslím si, že V4 je v tom sama,“ doplnil Sobotka. Země jako Bulharsko či Rumunsko mají podle něj s přijetím kvót také problém. (O postoji V4 čtěte zde.)

Podle premiéra jsou kvóty nesmyslné i proto, že uprchlíci nechtějí zůstat v Česku, na Slovensku či v Maďarsku, ale chtějí se dostat do Německa či Švédska. Není možné je držet v uprchlických táborech ve středoevropských zemích.

Před pondělním mimořádným zasedáním ministrů vnitra EU, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v neděli telefonoval Bohuslavu Sobotkovi a dalším premiérům zemí visegrádské čtyřky i rumunskému prezidentu Klausu Iohannisovi a šéfce lotyšské vlády Laimdotou Straujumaovou.

EK chce rozdělit 160 tisíc uprchlíků mezi členské země unie. Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko s kvótami nesouhlasí a výhrady mají i další východoevropské země EU.

Předseda opoziční KSČM Vojtěch Filip byl ve své kritice kvót ještě ostřejší. Řekl, že Česko by v případě, že kvóty projdou, mělo žalovat Evropskou komisi. Jejího šéfa nařkl z toho, že podával nesprávné údaje o očekávaném počtu uprchlíků. „Byla to záměrná lež,“ řekl a označil Junckera za nekompetentního. Premiér se k jeho návrhu případné žaloby nevyjádřil.

Kvóty kromě Sobotky odmítá i prezident Zeman:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video