Lokomotiva Škoda 380. | foto: Škoda Transportation

Spor o lokomotivy vrcholí. Škoda a České dráhy hrají o miliardu

  • 59
Arbitráž mezi Českými drahami a Škodou Transportation kvůli lokomotivám řady 380 míří do finále. Rozhodčí soud už vyslechl všechny argumenty i návrhy obou stran a obě firmy čekají jen na rozhodnutí. Státní dopravce může přijít až o miliardu korun.

Spor mezi oběma firmami se táhne od roku 2011. Vítězem budou především advokátní kannceláře na obou stranách, u kterých obě strany sporu musely zaplatit miliony korun. České dráhy zastupuje Weil, Gotshal & Manges, Škodu firma Pokorný, Wagner & partneři.

Lokomotivy řady 380 převzaly České dráhy s více než čtyřletým zpožděním, podle smlouvy z roku 2004 měla firma zaplatit 2,7 miliard korun bez DPH. Škoda navíc stále ještě nedodala veškerou dokumentaci potřebnou pro provoz v Německu a Rakousku. Zpoždění dodavatel vysvětlil zásadní změnou norem TSI, kvůli kterým musel lokomotivu v podstatě nově zkonstruovat.

České dráhy za zpoždění žalují Škodu o 940 milionů korun jako smluvní pokutu za pozdní dodávku lokomotiv. Jenže výrobce chce nakonec v arbitráži ještě více: 1,425 miliardy korun. Největší část z této sumy je 760 milionů korun jako inflační navýšení kupní ceny, převážně za dobu, kdy lokomotivy nebyly dodány. Téměř 300 milionů korun je nájemné za dobu, kdy byly lokomotivy ve zkušebním provozu.

„V rámci rozhodčího řízení strany přednesly své návrhy a důkazy, bližší podrobnosti nelze s ohledem na probíhající rozhodčí řízení poskytnout,“ řekl mluvčí drah Radek Joklík.

Rozhodčí soud nemá termín na vydání rozhodnutím, návrhy byly předneseny už v červenci. Dráhy mají v účetnictví pro případnou prohru vytvořenou rezervu.

Prohlédněte si lokomotivu Škoda 380:

27. června 2013

Snaha dohodnout se už je minulostí

Obě firmy přitom ještě na konci roku 2013 deklarovaly snahu se dohodnout. „Společnosti Škoda si vážíme jako našeho tradičního dodavatele a rádi bychom naše vzájemné vztahy narovnali. Nejlépe ještě do konce roku, ale to bude záležet na průběhu vzájemných jednání,“ řekl tehdy mluvčí drah. „Pro nás není dobré být ve sporu se svým zákazníkem, a proto uvítáme jakoukoliv možnost spor urovnat,“ potvrdila v listopadu 2013 jednání mluvčí Škody Lubomíra Černá.

Škoda sice získala povolení k provozu v Rakousku a Německu, které bylo nejsložitěší získat, podle Českých drah ale stále není plnohodnotné, protože nedodala dokumenty potvrzující údajně již vyřešený problém se sběrači proudu. A podobné je to i v Německu.

V květnu se ale firma chlubila tím, že už všechna povolení pro provoz v Německu má. Pro České dráhy je zajištění povolení pro Německo klíčové: od prosince mají jezdit na trase z Prahy do Hamburku.

Nákup lokomotiv od Škody je už tak pro České dráhy značně nevýhodný, firmu vyšel dráž, něž kolik na trhu stojí lokomotivy od Siemensu, levněji vyšla i dodávka stejných strojů na Slovensko. Případným rozhodnutím v neprospěch Českých drah se stroje ještě výrazně prodraží.

Škoda by měla být vděčná

Samotná arbitráž je paradoxní i kvůli tomu, že Škoda Transportation může být v podstatě Českým drahám vděčná za svoji další existenci. Několik let měl totiž dopravce více než poloviční podíl na všech zakázkách Škody Transportation. Jen těžko se navíc dá mluvit o transparentních soutěžích: miliardy korun utratily České dráhy v zakázkách bez soutěže (například dodávky CityElefantů nebo Regionov), v dalších tendrech ohnuly podmínky tak, že se přihlásila jen Škoda. Za pět let tak uzavřely se Škodou smlouvy za 25 miliard korun.

Vztahy obou firem ale výrazně ochladly poté, co se České dráhy rozhodly utratit další miliardy nákupem jednotek railjet od Siemensu, stejně tak nemohla plzeňská firma rozdýchat některé zakázky vyhrané polskou společností Pesa. Škoda šla dokonce tak daleko, že přes najaté lidi rozesílala do redakcí pomlouvačné dopisy o kvalitě produktů Pesa.

Přesto dál Škoda patří mezi hlavní dodavatele Českých drah: aktuálně dodává dopravci například další elektrické jednotky nebo za miliardu modernizuje vozy pro spojení do Německa.