Český basketbalista Jan Veselý při střelbě, blokuje ho Jonas Valančiunas z Litvy. | foto: Profimedia.cz

Statečný výkon, bolavý pád. Basketbalisté podlehli Litvě v prodloužení

• 231
Riga (Od našeho zpravodaje) - Tohle zabolí, a hodně. Čeští basketbalisté ve svém poslední duelu v základní skupině mistrovství Evropy podlehli Litvě po prodloužení 81:85 (18:12, 37:27, 51:55, 69:69). Na doraz bojující Češi proti favoritovi vedli až do 27. minuty, v extrémně dramatické koncovce srovnali, leč v nastaveném čase už soupeř byl lepší. Tým tak v osmifinále v neděli narazí na Chorvatsko.

Prodloužení, basketbalový nervák vygradovaný na maximum. Ani bojovnost týmu, který se drží hesla „Rvi se jako lev“, už bohužel nestačí. Vítěz může být jeden - a s vypětím všech sil se jím stávají Litevci, i zásluhou tří trojek v nastaveném čase.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Češi tak základní skupinu mistrovství Evropy končí s bilancí tří výher a dvou porážek: zdolali Estonsko, Ukrajinu a Belgii, naopak podlehli Lotyšsku a nyní Litvě. To znamená, že je v osmifinále, v duelu klíčovém i pro případnou olympijskou kvalifikaci pro Rio, v neděli v Lille čeká silné Chorvatsko, duel by měl začít ve 12 hodin.

„Určitě to bolí, byli jsme blízko,“ řekl neúnavný český tahoun Tomáš Satoranský. „Myslím, že nám v závěru trochu i chyběly síly, měli jsme blbé ztráty, některá zakončení jsme mohli dát. A rozhodčí pro ně nechávali úplně nesmyslné věci a nám pískali lehké fauly; nemáme ještě v Evropě takový respekt, aby se k nám chovali stejně jako k Litvě,“ mrzelo Satoranského.

Osmifinálové dvojice

Sobota 12. září: 12:00 Lotyšsko - Slovinsko, 14:30 Řecko - Belgie, 18:30 Španělsko - Polsko, 21:00 Francie - Turecko.

Neděle 13. září: 12:00 Chorvatsko - ČR, 14:30 Srbsko - Finsko, 18:30 Izrael - Itálie, 21:00 Litva - Gruzie.

V boji o první místo měli Litevci, basketbal milující národ, jasnou převahu v hledišti. Už při nástupu do Areny Riga jejich tým vítal euforický potlesk, zato Češi byli zasypáni ohlušujícím pískotem.

Hned na začátku je však usadily úvodní koš Pavla Pumprly následovaný trojkou Blakea Schilba a další Pumprlovou akcí - 7:0 pro Česko! A Litva, ač velký favorit a ve skupině D tým s jasně nejlepším renomé, musela dotahovat. Možná i proto šel už ve 4. minutě na hřiště hvězdný pivot Jonas Valančiunas, který předchozí den kvůli viróze jen odpočíval.

Hráč Toronta Raptors bleskově ukázal svou extratřídu: dvěma přesnými střelami a dvěma důkladnými obrannými zákroky na Jana Veselého pomohl snížit skóre na 13:10... Jenže pak evidentně vyčerpaný odešel střídat a Češi odskočili na 18:10, výborně začal hlavně Blake Schilb.

Blake Schilb se probíjí litevskou obranou.

Valančiunas se zase vrátil a dál předváděl, co umí hráč ze základní pětky týmu NBA, Češi se přesto favorita nebáli. Oproti minulým duelům se k míči dlouho příliš nedostával Veselý, jehož Litevci pečlivě střežili, ale pak si ve druhé čtvrtině připsal 6 bodů, Satoranský s Hrubanem trefili trojku a v půli to bylo 37:27!

Slibný náskok pro Česko a rodící se patálie pro Litvu? Nikoli na dlouho. Devítibodová šňůra po příchodu do šaten duel téměř vyrovnala. Začala řež, na začátku 26. minuty už bylo skóre srovnané a o chvíli později po šestkách Kuzminskase Litva poprvé v utkání vedla. Z vedení byla po třetí čtvrtině najednou čtyřbodová ztráta 51:55. Několikanásobní medailisté z velkých akcí - i s přispěním několika sporných výroků sudích - otočili.

Další čtvrteční duely ME

Rozhodnuto? Ne, stále ne. Češi dvěma trojkami Schilba a Pumprly srovnali na 57:57. Pak rozhodčí dvakrát odpískali Janu Veselému faul pod vlastním košem, druhý navíc s technickou chybou a celkově pátým přestupkem, čímž pro něj duel skončil, ale nehledě na to Hruban s Bendou mužstvu ještě jednou vrátili vedení (62:60). Litva zase otočila, na 64:67. Ale po Schilbově trojce to bylo 69:69!

Drama gradovalo, neboť za poslední 3 minuty a 38 sekund čtvrté čtvrtinu už nikdo další koš nepřidal. Přišlo prodloužení - nic pro slabé nervy. Jeho výsledek už znáte. Bohužel pro Česko.

„Jako celý trenérský tým jsme na kluky pyšní. Byl to nejbasketbalovější zápas v celé skupině,“ hodnotil kvalitu duelu asistent kouče Lubomír Růžička. „Dneska Litva šla porazit. Doufám, že se na to s odstupem času podíváme jako na krásný zápas. Já sám se na něj jednou rád podívám,“ hodnotil Vojtěch Hruban. „Ale do play-off jsme postoupili - a tam se může stát cokoli.“

Mistrovství Evropy basketbalistů

Skupina D (Riga):

Litva - ČR 85:81 po prodl. (12:18, 27:37, 55:51, 69:69)
Nejvíce bodů:
Kuzminskas 18, Kalnietis 15, Milaknis a Valančiunas po 13, Mačiulis 11 - Schilb 18, Hruban 12, Benda a Satoranský 11. Rozhodčí: Perez (Šp.), Mogulkoc (Tur.), Obradovič (Bosna). Fauly: 21:23. Trestné hody: 21/15 - 14/8. Trojky: 8:11. Doskoky: 38:36.

Další utkání: Belgie - Ukrajina 79:71 (14:19, 35:39, 59:54), Lotyšsko - Estonsko 75:64 (15:29, 33:44, 55:49).