Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Objevili jsme nový druh člověka. Bohužel pro učebnice

  15:06
Několik desítek metrů pod povrchem a v absolutní tmě objevil mezinárodní tým paleontologů skutečný vědecký poklad. Zřejmě na místě dávného pohřebiště tu ležela více než tisícovka kostí tvorů, kteří podle všeho disponovali směsicí starodávných a moderních lidských vlastností. Je třeba aktualizovat učebnice biologie.

Zprávy o fantastických nálezech kosterních pozůstatků dávných lidí v jihoafrickém jeskynním systému Rising Star se na veřejnost poprvé dostaly před třemi lety. Naznačovaly, že pod povrchem jihoafrické buše tu může ležet unikátní sbírka lidských fosilií, ale řada odborníků i komentátorů si zachovala notnou dávku skepse.

Poloha (nahoře) a průřez profilem částí jeskynního systému Rising Star, kde došlo k nálezu kostí druhu Homo naledi. Cesta k předpokládanému pohřebišti nemohla být vůbec jednoduchá. V moderní době ji navíc zakryla ještě vrstva jílu, kterou vědci museli odstranit.

U některých odborníků ji ještě prohloubily velmi netradičně znějící výzvy vedoucího prací Lee Bergera na sociálních sítích a v médiích, aby se mu hlásili „malí“ jeskyňáři se zkušenostmi z archeologie a paleontologie. Jen lidé drobné postavy se totiž mohli snadno dostat na dno jeskyně, kde výzkum probíhal, což mimochodem znamenalo, že sám Berger se tak na místo nálezu nikdy nepodíval.

Jihoafrický tým pak kolegy překvapil podruhé, když na březen 2014 svolal do Johannesburgu seminář, na který Berger pozval výslovně paleontology „na začátku kariéry“, aby nálezy identifikovali a analyzovali. V oboru, kde si odborníci z obav o poškození i kvůli kariéře nálezy velmi pečlivě střeží, šlo o věc zcela neobvyklou. (podle časopisu Science se mu kvůli tomu dostalo přezdívky „pan Paleodemokracie“).

Ona opatrnost není v tomto oboru tak na závadu. Hledání kořenů lidského rodu je obor plný jak zajímavých objevů, tak dávno a často velmi rychle vyvanulých senzací. Ale nálezy z Rising Star zřejmě čeká více než jen krátký okamžik slávy. Mezinárodní tým odborníků v jeskyni během posledních let objevil celkem 1 500 jednotlivých kosterních nálezů, které patřily nejméně patnácti předkům, nebo blízkým příbuzným moderního člověka.

Rekonstrukce podoby Homo naledi pro říjnové vydání National Geographic. Podobu je nutné brát s velkou rezervou.

Začneme u samotných koster, které tým popisuje v textu pro časopis eLIFE. Podle jejich názoru (samozřejmě založeného na spoustě práce a znalostí) jsou kosterní nálezy důkazy existence nového druhu hominidů (tj. příslušníků rodu Homo), který nazvali Homo naledi (naledi znamená v domorodém jazyce sotho hvězda). Na pohled byl zřejmě štíhlejší a vyšší postavy s dlouhými končetinami, ale trochu „opičími“ rameny a trupem. Jde tedy o druh, který je podle zrekonstruovaných koster tak trochu „směs“ moderního člověka a jeho starších předpokládaných předků.

Například malá mozkovna je v podstatě přímo srovnatelná s gorilí, tvar prstů, stehenního kloubu či ramen připomínají spíše australopitéky či Homo habilis. Ovšem zápěstí, nohy a chodidla jsou velmi podobné jako u neandrtálce nebo současného člověka. Přesné srovnání je však problematické, trochu ironicky i proto, že z Homo naledi se podařilo najít tolik pozůstatků. Velká část hominidů je totiž známá jen z velmi částečných nálezů, nemáme tedy k dispozici velkou část jejich kostry a těžko ji pak můžeme srovnat s jihoafrickým objevem.

Podrobný nákres okolností nálezu koster Homo naledi v tzv. síni Dinaledi,

Podzemní pohřebiště?

Bohatství nálezu je dáno i místem. Kosti se našly v jeskyni Dinaledi, která leží zhruba 80 metrů od ústí systému Rising Star na povrch. Čili je to v místech, kde v nedávné geologické minulosti téměř nepochybně panovala naprostá tma. Nebylo to rozhodně vhodné místo pro běžný život, ale mnohem spíše místo nějakého rituálu. Stav koster naznačuje, že těla se do jeskyně dostala celá, a pak se postupně rozložila. Jinými slovy: nejpravděpodobněji se nyní jeví varianta, že jde o jakési podzemní pohřebiště, a to i proto, že se na místě nenašly žádné jiné kosti kromě pozůstatků jedné zřejmě zbloudilé sovy a pár hlodavců.

V některých ohledech jsou informace o nálezech zatím bohužel velmi kusé. Například zatím vůbec nevíme, jak staré kosti vlastně jsou, autoři zatím neprovedli žádnou spolehlivou dataci nálezů. Zatím podle okolností nálezů usuzují, že by kosti mohly být s největší pravděpodobností zhruba dva miliony let staré, ale jisté to není. Vyloučit se tak nedá ani to, že jsou nálezy podstatně mladší a možná pochází „jen“ z doby před stovkou tisíc let.

Ukázka co nejúplnější rekonstrukce kostry druhu Homo naledi spolu s dalšími kosterními nálezy z jeskynního systému Rising Star.

Obě varianty by samozřejmě byly zajímavé. V případě stáří řádově v milionech let by šlo o zcela výjimečný náhled do dávných dob primitivních hominidů, o kterých máme jen málo dokladů. Těžko se dá ovšem očekávat, že by nám nějak jasně ukázaly, kdy a jak člověk vznikl. Původně jednoduchý příběh o evoluci směrem od primitivního k vyspělým lidem (tedy nám) totiž rozhodně není obrazem skutečnosti, jak ukazují nálezy posledních desetiletí. Lidská evoluce probíhala velmi pravděpodobně mnohem komplikovaněji a zatím neexistuje jasná shoda jak vlastně. Zřejmě byla plná zákrut, podivných (a zřejmě slepých) odboček, křížení (a zřejmě nejen s neandrtálci) a dalších podivností, o kterých nemáme vůbec přesnou představu. Zdá se, že Homo naledi nám osvětlí další podrobnosti, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že osvětlí všechny nejasnosti kolem našeho původu. Na to je jich příliš mnoho.

Pokud jsou kosti mnohem modernější a „člověk hvězdnatý“ přežil do éry Homo sapiens, byl by to (možná spolu s „hobitem“ Homo florensis) doklad toho, že jsme v relativně nedávné době na Zemi žili s jinými příslušníky stejného rodu. Pak se samozřejmě vkládá otázka, zda jsme se s nimi potkali, jak naše setkávání probíhalo, a zda si v sobě do dneška neneseme něco i z těchto dnes vyhynulých příbuzných.

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 36 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 36 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...