Dánsko kvůli uprchlíkům přerušilo dopravní spojení s Německem

  • 1030
Dánská státní železniční společnost DSB přerušila železniční dopravu s Německem. Hranice země se snaží překročit stále více uprchlíků z Německa. Policie kvůli nim uzavřela i silniční a lodní spojení mezi zeměmi. Bádensko-Württembersko zastavila na neurčito přijímání nových migrantů.

Společnost DSB přikročila k zastavení dopravy kvůli stále většímu množství migrantů proudících do země po trati mezi severoněmeckým Flensburgem a jihodánským Padborgem. Podle mluvčího DSB museli nejprve zavést výjimečné pasové kontroly.

Uprchlická krize

Společnost dopravu zastavila údajně na žádost policie. Ta zadržela v průběhu středy tři vlaky, ve kterých bylo podle agentura AFP kolem 500 uprchlíků. Zatímco většina jich odmítla vystoupit, okolo třiceti vyskočilo z vlaku a dalo se na útěk. Většinu policie zadržela a poslala do uprchlického tábora.

Dánské úřady uprchlíkům ve vlaku nabídly, že je registrují a poskytnou jim ubytování. Pokud na to však nepřistoupí, že je budou muset poslat zpátky do Německa. Uprchlíci zůstali ve vlaku a žadali, aby je dopravili do Švédska, kde mají rodiny. Uvedl to web dw.com.

Společnost DSB poté zrušila všechny další spoje. Jak dlouho bude doprava mezi oběma členskými zeměmi Evropské unie stát, zatím není jasné.

Do Dánska proudí stále víc uprchlíků

Policie ve středu také uzavřela dálnici vedoucí z Německa na sever Dánska. Stalo se tak poté, co na dopravní tepně zadržela okolo 300 migrantů včetně žen a dětí. Migranti, kteří byli až do té doby ubytováni v Padborgu, uvedli, že se chtěli dostat do Švédska, kde je lepší azylový systém.

Dánské úřady čelí složité situaci. Do země přijelo podle webu Lokal.dk za poslední týden z Německa už přes tisíc uprchlíků.

V přístavu Rödby také policie zadržela na palubě jednoho z trajektů asi stovku migrantů. Dalším trajektům, na jejichž palubách jsou údajně další migranti, policisté nepovolili vplout do přístavu. Lodě tak musejí čekat na moři.

Migranti míří z Německa do Dánska především ve snaze dostat se dál přes Kodaň a úžinu Öresund do Švédska, kde chtějí většinou žádat o azyl. Samotné Dánsko nedávno přijímací podmínky pro žadatele o azyl výrazně zpřísnilo.

Od neděle se na cestu do Švédska přes Dánsko vydalo několik set běženců. Dánsko ale trvá na dodržování evropských azylových pravidel a už v úterý do Německa vrátilo první skupinu asi 20 uprchlíků, další prý budou následovat.

Na uprchlíky v Kodani čekali v úterý policisté i lidé rozdávající jídlo a pití:

Německo hlásí stop stav

Jihoněmecká spolková země Bádensko-Württembersko zastavila na neurčito přijímání nových migrantů. S odvoláním na úřad předsedy zemské vlády o tom informovala agentura DPA. Třetí největší německá země od soboty přijala prý už 3 900 lidí.

„Bádensko-Württembersko dnes už nemůže nikoho přijmout, všechny volné kapacity jsou prozatím vyčerpány,“ uvedl šéf úřadu zemské vlády Klaus-Peter Murawski. Spolková země v jihozápadní části Německa je třetí největší co do rozlohy i počtu obyvatel, žije v ní přes 10 milionů lidí.

Ekonomičtí migranti musí zpátky, prohlásila Merkelová

Do Mnichova mezitím přijížděli stále noví migranti. Jejich počet se ale od víkendu snížil. Od půlnoci do středečního poledne dorazilo do bavorské metropole asi 1700 lidí. V úterý jich bylo celkem asi 3300. Od okamžiku, kdy v pátek večer maďarská vláda otevřela migrantům hranice, dorazilo do Mnichova podle bavorských úřadů asi 30 tisíc lidí. Mnoho z nich ale putovalo rovnou do přijímacích zařízení v jiných spolkových zemích.

Předsedkyně vlády nejlidnatější spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Hannelore Kraftová navrhla, že by dlouhodobě nezaměstnaní lidé mohli pomáhat při péči o žadatele o azyl. „Ubytování a péče o uprchlíky je národním úkolem,“ uvedla.

„Pro přijetí ze strany společnosti není dobré, aby vznikal dojem, že toho děláme hodně pro uprchlíky, ale málo pro ty, kteří to mají těžké na pracovním trhu,“ dodala s tím, že takovou činnost by měla zvláštním finančním programem podpořit spolková vláda. Kraftová je mimo jiné místopředsedkyně vládní sociální demokracie (SPD).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue