Britská královna Alžběta II. na snímku z roku 2009

Britská královna Alžběta II. na snímku z roku 2009 | foto: Reuters

Británie slaví, Alžběta II. večer překoná rekord v délce panování

  • 67
Britské ostrovy jsou kvůli své panovnici na nohou. Alžběta II. ve středu překoná svoji praprababičku Viktorii a stane se nejdéle vládnoucím monarchou Spojeného království. Za více než 63 let její vlády jí sloužilo 12 premiérů a ve Vatikánu se za tu dobu vystřídalo sedm papežů.

Britové výjimečný okamžik, který podle Buckinghamského paláce připadá na 18:30 našeho času, chtějí řádně oslavit. Vydají speciální mince s panovnicí a londýnské muzeum Madame Tussaudové obleče její voskovou figurínu do nových šatů. A potravinářská firma Kellog’s dokonce na počest panovnice uvede na trh i speciální královské cereálie - s jedlými diamanty, perlami a zlatými lupínky.

Alžběta II. však velkolepé oslavy nechystá. Středu stráví jako předešlých 23 225 dní v čele monarchie - pracovně.

OBRAZEM: Jak šel čas s královnou Alžbětou II

Když nastoupila na britský trůn, psal se rok 1952. „Alžběta II. nastoupila v době, kdy probíhala studená válka a Británie ustupovala z pozice světové velmoci. Tento ústup byl ještě umocněn neúspěchem v Suezské krizi v roce 1956,“ popsala těžkosti mladé panovnice expertka Zuzana Kasáková z Univerzita Karlovy.

Prvním premiérem mladičké panovnice byl Winston Churchill, který zamlada sloužil v armádě její prababičky. Od těch dob uběhlo více než 63 let a Alžběta II. ve své pracovně už uvítala dalších jedenáct dalších premiérů.

Tím posledním je David Cameron, který se narodil v roce 1966, tedy v době, kdy Alžběta II. vládla království čtrnáctým rokem. “Když ho (Camerona) poprvé viděla, hrál králíčka ve školní hře, kde účinkoval i její syn Edward,” řekl agentuře Reuters historik Hugo Vickers.

Připomeňte si historii vládnutí Alžběty II.

Během její vlády se změnil svět, Británie i samotné pojetí královského úřadu. Doba pokročila a královna hledala nové způsoby, jak si udržet přízeň lidu. Začala proto například chodit na procházky mezi lidi. „Ty procházky...jistým způsobem symbolizovaly beztřídnost a neformálnost, ale také cit pro veřejný zájem o instituci jako takovou,“ popisuje Philip Murphy z Institutu studií Commonwealthu.

“Na začátku její vlády byste nehádali, že se královna bude podílet na vystoupení kaskadéra, ve kterém to vypadalo, že vyskočila z helikoptéry s Jamesem Bondem,” řekl autor královnina životopisu Robert Lacey. Narážel tím na její vystoupení při zahájení olympijských her v Londýně v roce 2012 (více čtěte zde).

Její vláda nebyla vždy procházkou růžovým sadem. Musela řešit mnoho těžkostí. „Těch zkoušek byla celá řada. Příkladem může být napětí mezi královnou a premiérkou Margaret Thatcherovou ve vztahu k Jihoafrické republice za vlády apartheidu v osmdesátých letech. Ne příliš jednoduché ale bylo i postavení královny v době skotského referenda o nezávislosti, které proběhlo 18. září 2014,“ vyjmenovává Kasáková.

Alžběta také zapracovala na sblížení s římskokatolickou církví. V roce 1982 dokonce přijel na její pozvání do Velké Británie papež, což se stalo poprvé po 450 letech.

Obraz královské rodiny trpěl mnoha skandály a její obliba padala. „Za všechny lze zmínit velmi známý případ vztahu prince Charlese a princezny Diany a její smrt v létě 1997 a s ní související vystupování královny na veřejnosti,“ doplňuje Kasáková.

Lid královské rodině začal přezdívat „firma“ a bylo jasné, že musí přijít změny, které by dřív byly nemyslitelné. Královská rodina už nemohla být daleko od lidí, viděná jen na slavnostních akcích a přehlídkách.

Vladařka tak začala poprvé v historii platit daň z příjmu a vzdala se i své jachty. Buckinghamský palác i hrad Windsor se otevřely pro návštěvníky, aby tak královna pokryla část svých nákladů. Na svoji zahradní party pozvala přes dva miliony lidí a dokonce si založila účet na Twitteru.

Podle expertů však nejde o přetvoření monarchie. „Nejde o žádnou revoluci monarchie. Královna jen ukazuje svou snahu adaptovat se na nové prostředí,“ dodává Kasáková. Podle jiných je Alžběta II. naopak stále odrazem stability, což jí v neklidné době hraje do karet. “Stále plní své povinnosti, pořád udržuje tu show v chodu,” uzavírá Murphy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video