Český křídelník Pavel Pumprla při útoku na koš.

Český křídelník Pavel Pumprla při útoku na koš. | foto: ČBF / Václav Mudra

Pumprla minul šest šestek po sobě: Jsem zářný příklad, že se to stává

• 9
Riga (Od našeho zpravodaje) - Stal se mužem, který svým způsobem symbolizoval celý tým. „Ve první půli jsem si připadal dobře. Ale ve druhé jako bych necítil míč. Nedokážu si vysvětlit, čím to bylo,“ říkal křídelník basketbalové reprezentace Pavel Pumprla. Neboli ten, který neproměnil šest trestných hodů po sobě - právě mizérii v koncovce vedla na evropském šampionátu k prohře s Lotyši.

Fotbalisté o takových zápasech říkají, že by se mohlo hrát do půlnoci - a stejně by nedali gól. U českých basketbalistů sice výpadek trval „jen“ čtvrtinu, ale stejně měl fatální následky. Na mistrovství Evropy kvůli střelecké bídě Češi podlehli domácímu Lotyšsku 65:72.

„Bohužel se to stává. A já toho byl zářným příkladem,“ uznal Pumprla.

Hlavně při nešťastných trestných hodech, že?
Po šestkách, které jsou hodně o hlavě, to na mě trochu lehlo. Bylo správným tahem trenéra, že mě vystřídal a zkoušel, aby to mohl prolomit někdo jiný. Budu dělat všechno pro to, abych se do toho zase nedostal.

Asi vám v těch chvílích nepřidal ani hlasitý pískot haly, ne?
To zase není nic, na co bych se měl vymlouvat. Všichni z nás tohle zažili a mně to nikdy problémy nedělalo. Nedokážu popsat, co se stalo. Ale věřím, že už se to nestane.

Střelecký trápení dolehlo na celý tým. Co lze v takovou chvíli dělat?
Je trošku lepší zkoušet to z větší blízkosti, je tam větší pravděpodobnost. Ale tentokrát nám to nepadalo ani zevnitř. Takže se nedá se nic jiného, než to zkoušet - a věřit, že se to zlomí. Nakonec jsme na to, jak se nám v druhé půli nedařilo, ještě uhráli dobrý výsledek.

Neštve ale vše tím spíš, že Lotyšsko bylo k poražení?
I přese všechno jsme se drželi celý zápas na dostřel, nad dvanáct bodů to nešlo. Škoda, že jsme těsně před koncem nedokázali stáhnout skóre na těch pět. Mohlo to být ještě zajímavější.

Co si z takové krizové pasáže vzít za ponaučení?
Lehlo to na nás na všechny, do takové situace jsme se ještě na turnaji nedostali: abychom byli pod takovým tlakem a nedařilo se nám tak dlouhý úsek. Na druhou stranu - ještě že to přišlo teď, máme před sebou dva zápasy. Vypadá to, že skupina bude zamotaná vzhledem k tomu, že Litva prohrála. Nic není ztraceno. Musíme si odpočinout a do posledních dvou zápasů vletět jako do prvních dvou.

Když jste zmínil prohru Litvy, překvapilo vás, že podlehla Belgii?
Litva zatím není tak suverénní, jak se od ní v rámci naší skupiny čekalo. Věřím, že pro nás bude výhodou, že se všechno zamotalo. A že budeme moci až do posledního zápasu bojovat o co nejlepší umístění.