Zvědavci nakoukli v Jihlavě hercům do šaten. Jako před lety Franz Josef

  • 0
Horácké divadlo v Jihlavě v sobotu poodhalilo zájemcům své zákulisí. Během dne otevřených dveří lidé mohli nahlédnout, jak herci zkouší Zvonokosy, a seznámit se s historií jediné profesionální divadelní scény na Vysočině.

Když navštívil jihlavské divadlo před mnoha lety císař František Josef I., představení místních herců se mu nad očekávání líbilo. Zůstal až do konce.

„To prý byl od císařpána velký výkon, protože běžně nevydržel do konce. A nechápu, jak se do toho divadla tehdy mohlo vejít 1 300 diváků,“ podotkla během sobotního Dne otevřených dveří v Horáckém divadle dramaturgyně

Barbora Jandová. „Asi lidé většinou stáli,“ doplnil ji další z průvodců, herec Josef Kundera. Tehdy se hrálo představení Katynka z Heilbronnu.

Současnost Horáckého divadla je spjatá s hrou Zvonokosy. Na zkoušku mohli lidé během dne otevřených dveří na deset minut nahlédnout. Herci Daniel Ondráček s Lucií Ingrovou zrovna nacvičovali tanec pro jednu ze scén.

Bídníci, Jesus Christ Superstar a teď Jihlava

„Příchozí pak nahlédli do skladů kulis i oblečení, podívali se také do šaten herců či ateliéru divadelních malířů. Zároveň si mohli zakoupit lístky na představení nové sezony výjimečně s třicetiprocentní slevou. Zvonokosy zkoušíme v režii Petra Novotného. To je muž, který přivedl do Čech muzikál Bídníci, který režíroval třeba i Jesus Christ Superstar a Děti ráje. Prostě velké muzikály,“ uvedla Jandová.

„Režisér si udělal vlastní dramatizaci Chevallierova románu, prokomponoval to dobovou francouzskou nádhernou šansonovou muzikou. A vy máte dnes možnost nahlédnout do naší ‚kuchyně‘,“ dodala jihlavská dramaturgyně.

„Váš počet je dvojnásobný, než jsme počítali. Zájem o prohlídky je nečekaný,“ podivoval se herec Kundera. „Proto se budeme pohybovat chodbami rychle,“ doplnila jej okamžitě s praktickou připomínkou Jandová.

Divadlo v Jihlavě stojí v místě bývalého františkánského kláštera. Ten už byl polorozbořený, když se mecenáš Johann Okonski v roce 1849 rozhodl podpořit stavbu nového kulturního stánku. Stavební povolení bylo vydané 23. února 1850 a 16. listopadu téhož roku divadlo stálo a slavnostně se otevíralo.

„Jak to tehdy dělali, nechápu,“ poznamenal k rychlosti stavebních prací Kundera. Stávající nová budova Horáckého divadla je ale mnohem mladší a modernější. Otevřena byla v roce 1995.