Premiér Bohuslav Sobotka s exprezidentem Václavem Klausem | foto: iDNES.cz

Klaus populisticky zneužívá uprchlickou krizi, kritizují ho ministři

  • 744
Za zbytečnou označil premiér Bohuslav Sobotka výzvu exprezidenta Václava Klause ProtiImigraci.cz, kterou v sobotu Klaus zveřejnil. „Nepotřebujeme petice, ale rázné kroky na úrovni celé Evropské unie,“ řekl premiér. Za jednu z klíčových věcí označil ukončení konfliktu v Sýrii, v čemž podle něj mají zprostředkující roli hrát USA i Rusko.

Klaus podle ministra vnitra Milana Chovance populisticky využívá téma uprchlické krize. Vláda dělá maximum, aby současnou situaci zvládla. „Pan Klaus není ani první, ani poslední politik, který se snaží populisticky k tomuto tématu přivázat, a bohužel asi budeme svědky i u jiných lidí než u něj, že budou v tomto trendu pokračovat,“ řekl Chovanec. Na Klausovu iniciativu reagoval i vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který ji považuje za vlamování se do otevřených dveří.

To, co je v Klausově výzvě ProtiImigraci.cz, kterou do sobotních 15 hodin podpořilo více než 16 tisíc signatářů, zapadá podle Sobotky do názorů, které Klaus prosazoval, když byl ještě prezidentem. „Já myslím, že petice, kterou zveřejnil Václav Klaus, ale tu debatu nikam dál neposouvá,“ řekl premiér.

Co v Klausově výzvě například je. „Odmítáme převádět dnešní migrační problém na debatu o dostatečně vstřícném či nevstřícném přístupu Evropanů k jiným kulturám, náboženstvím, rasám a etnikům. Vidíme nepopiratelná rizika a hrozby plynoucí z umělého mixování nesourodých národů, kultur a náboženství. Česká vláda se k dnešnímu nebezpečnému vývoji u nás i v celé Evropě staví váhavě a alibisticky. Dostatečně rozhodně nečelí narůstajícímu tlaku lídrů evropských velmocí, abychom - jako tolikrát v historii obětovali své životní národní zájmy jejich politickým záměrům,“ píše se v Klausově výzvě. (více o ní čtěte zde)

Vedení sociální demokracie v sobotu podpořilo dosavadní postoj členů české vlády, kteří odmítají jakékoli kvóty pro přijímání uprchlíků. Na tom se už v pátek odpoledne shodli premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. (více o jejich společném jednání zde)

Zapojení Ruska bude nezbytné, míní premiér

Sobotka na dotaz iDNES.cz, kdo konkrétně a jak osloví představitele Ruska a USA kvůli tomu, aby se zapojily do ukončení války v Sýrii a zda se v tomto vláda nějak koordinuje s prezidentem Milošem Zemanem, jenž jednal v Číně s Vladimirem Putinem a pojede ještě v září na jednání Valného shromáždění OSN do New Yorku, odvětil, že zapojení Ruska bude nezbytné.

Bez nějaké formy dohody s Ruskem podle něj není například možné ani to, aby evropské země v OSN dosáhly schválení možnosti potápění prázdných lodí pašeráků lidí z Afriky přes Středozemní moře do Evropy. „Rusko také podporuje Asadův režim v Sýrii,“ připomněl Sobotka s tím, že do ukončení konfliktu v Sýrii musí být Asadova vláda zaangažována.

Text prohlášení, které schválila ČSSD, hovoří o podpoře posílení společné evropské zahraniční a bezpečnostní politiky, pomoci zemím pečujícím o migranty na Blízkém východě nebo zesílení boje proti pašeráctví lidí. Ve stanovisku ústředního výkonného výboru se strana postavila také za důsledné dodržování pravidel schengenského prostoru. Už na hranicích schengenského prostoru musí být podle Sobotky jasně identifikován každý jednotlivý uprchlík snažící se dostat do Evropské unie.

„Uprchlíkům, kteří v naší zemi získají azyl a budou zde chtít žít, je nutno poskytnout dostatečnou a efektivní podporu, směřující k co nejlepší integraci, včetně vzdělávání, výuky jazyka, pomoci při zajištění práce a bydlení,“ citoval Sobotka ze stranického usnesení.

Václav Klaus představil iniciativu Proti imigraci:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue