Nad hradeckým letištěm duněl Messerschmitt, diváky nadchly i drony

  • 39
Pěkné počasí a desítky letounů z České republiky i zahraničí přilákaly v sobotu tisíce lidí na letiště v Hradci Králové. Koná se tam 22. ročník letecké přehlídky CIAF. Hlavně u repliky slavného historického Messerschmittu se od rána srocovaly davy lidí.

Kromě stálic, jakými jsou letecké i statické ukázky Jas-39 Gripen či L-159 Alca z výzbroje české armády, je přitáhla i česká premiéra repliky slavného stroje Me-262 Messerschmitt, který si na hradeckém nebi zalétal společně s českou legendou MiG-15UTI, který v minulých letech dávala dohromady skupina hradeckých nadšenců.

„Je to praotec všech moderních stíhacích letounů,“ říká pořadatel Aleš Cabicar.

Messerschmitt je považován za průkopníka v designu stíhacích letounů. Jeho slávu potvrdily i davy lidí, které se už od rána srocovaly za plotem u jeho stanoviště, aby si ho mohly prohlédnout a nafotit.

„Je to krásný stroj, už se těším, až ho uvidím a hlavně uslyším ve vzduchu,“ řekl Aleš z Benešova, který na akci dorazil se dvěma malými syny. „Doufám, že lásku k letadlům zdědí po mně,“ rozesmál se.

Akci v 11 hodin již tradičně zahájil průlet gripenů z několik desítek kilometrů vzdálené základny v Čáslavi. Návštěvníci si je však mohli prohlédnout i při statické ukázce. Ty, kteří si vystáli dlouhou frontu, vojáci dokonce po jednom nechávali do strojů nahlédnout. Fronta byla plná nejen mužů a kluků, ale vystála si ji i řada ženských fanynek letectví.

Drony jako letící cíle

Kromě stíhacích letounů vojáci představili na hradeckém letišti i pozemní techniku a drony, které slouží nejen v české armádě. Vojenský technický ústav je vyvíjí již od roku 1981.

„Je to velký trend. V tuto chvíli je máme nasazené v afghánském Bagramu, kde slouží jako takzvané scan eagles. Používáme je například i pro záchranu osob nebo nad muničními sklady, kam by bylo nebezpečné poslat hasiče či vojáky,“ vysvětlil velitel vzdušných sil Libor Štefánik a dodal, že drony jsou pro armádu i levným způsobem nácviku ničení letícího cíle. „Je to levnější, než kdybychom sestřelili letadlo,“ rozesmál přítomné novináře.

Bezpilotní prostředky, které výzkumný ústav na CIAF představil, však nevyužívá pouze armáda pro své zásahy. „Začínají je využívat třeba zemědělci a lesníci pro sledování pohybu zvěře v revírech. Máme však i přesah do integrovaného záchranného systému, který díky dronům sleduje živelné katastrofy, stavy vodních toků či dopravní situaci,“ uvedl ředitel vojenského technického ústavu Jiří Protiva.

Jeho kolegové se v současnosti prý nezabývají jen vývojem bezpilotních letadélek, ale také způsobem, jak eliminovat či zachytit nepřátelské drony. „Tedy od záchranných sítí až po například zaslepení čidel, ale i dalších variant,“ dodal.

Tím nejdůležitějším, co na hradecké letiště přitáhlo návštěvníky, však byl nabitý letecký program. Jeho stálicí byli například lotyšští Baltic Bees na svých nepřehlédnutelných žluto-modrých pruhovaných letadlech. Publikum pobavili i Očovskí Bačovia, Švýcaři na pětici strojů Pilatus P-3, kteří se před svým vystoupením nezapomněli vyfotit s historickým Messerschmittem, ale i ukázka záchranných prací dvojice vrtulníků Mi-171Š a Mi-24.

Hradecká letecká přehlídka pokračuje i v neděli 6. září obdobným programem.