V Náměšti začíná cvičení NATO. Dosedl i vrtulník slovenského prezidenta

  • 5
Na vojenském letišti u Náměště nad Oslavou se pomalu rozebíhá mezinárodní cvičení Ample Strike. Na Vysočinu ve čtvrtek přilétli Slováci, přivezli si i ostrou munici. Příští týden se objeví americký stroj AT-6C, na zdejších vojenských manévrech poprvé. A možná se objeví i populární vrtulníky „Apač“.

„Čaute. Tak ako? Počasie dobré?“ To byla první slova na přivítanou, která ve čtvrtek v půl jedenácté dopoledne pronesla posádka jednoho ze dvou slovenských letounů L-39 Albatros, když přistála na vojenském letišti u Náměště nad Oslavou. Neformální tón byl na místě.

Slováci jsou už tradičními účastníky zdejších manévrů, s lidmi na letišti se osobně dobře znají.

„Přilétli jsme ze Sliače ze středního Slovenska. Jsem tu už poněkolikáté, můžu tak posoudit, jak se cvičení proměňuje v čase. Jednak na letišti u Náměště začínají převažovat vrtulníky nad letadly. A taky koordinace je rok od roku lepší,“ poznamenal slovenský pilot Albatrosu, třiačtyřicetiletý Radovan Cingel. Patří mezi zkušené slovenské letce, má nalétáno 1 700 hodin.

Manévry Ample strike 2015 (AMSE 15), které jsou v současnosti těmi největšími, jež Severoatlantická aliance (NATO) na území České republiky pořádá, sice měnily v průběhu let názvy, ale jejich podstata zůstává de facto stejná: sladit práci vojáků v letounech a leteckých návodčích při podpoře pozemních sil.

Ústředním jazykem je angličtina, co národ, to jiný přízvuk. Účastní se 17 států, přitom při misích se na tohle nehraje. Tam je nutné bez zádrhelů v dovednostech a komunikaci ničit nepřátelské cíle. Za chyby se platí ztrátami na životech nebo na drahé výzbroji.

Ze Sliače letěli hodinu dvacet, i s ostrými náboji

Krátce po Albatrosech ve čtvrtek u Náměště přistál další slovenský stroj, víceúčelový vrtulník MI-17. Přivezl si i ostré náboje, které využije ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, jenž je spolu s vojenským prostorem Boletice a s letištěm Čáslav zahrnutý do programu AMSE 15.

„Máme na vrtulníku připevněný podvěsný kanonový kontejner typu UPK 23 - 250. Číslo 250 symbolizuje počet nábojů v každém ze dvou kanonů v kontejneru,“ vysvětlil velitel slovenského vrtulníkového roje Peter Bubelíny.

Cesta z letiště Sliač podle jeho slov trvala hodinu dvacet minut. „Bylo velmi dobré počasí, kochali jsme se přírodou, bylo to fajn,“ podotkl s úsměvem.

Vrtulník, který se AMSE 15 účastní, podle potřeby slouží i slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi. „Naposledy byl s námi jako vrchní velitel ozbrojených sil Slovenské republiky na jednom z cvičení. Je to velmi příjemný, decentní člověk, přitom má svůj názor. Slováci ho mají rádi,“ přidal detail Bubelíny.

Bude to nejtišší cvičení v historii, slibují vojáci

Na cvičení přiletí také bitevní vrtulník AH-64 Apache. „Na vojenském letišti Sedlec - Vícenice u Náměště nad Oslavou se ovšem objeví pouze v případě, že se bude řešit nějaká porucha,“ zmínila mluvčí letiště Jana Skřivánková.

Poprvé se na cvičení objeví i americký letoun AT-6C. Přiletí 11. září.

„Je to cestovní civilní letadlo, nacpané elektronikou podobně jako LearJet. Létá s ním zkušená posádka, obvykle bývalí vojenští piloti. Podporují návodčího na zemi třeba tím, že mu zprostředkují reálný obraz z výšky prostřednictvím pomůcky rover,“ uvedl velitel cvičení Miroslav Svoboda, který zároveň doufá, že bude minimum stížností veřejnosti na hluk a že se akce obejde bez zranění vojáků.

Cvičení naplno propukne v pondělí 7. září. Létat se bude do 18. září denně od 9 hodin ráno až do 23. hodiny noční. Letová činnost bude rovnoměrně rozvržená do jednotlivých prostor, vojáci slibují minimalizaci hluku.

Koridory, kudy se budou přesouvat letouny, jsou na webových stránkách náměšťské letecké základny. „Už se mi ozývali lidé ze Znojemska, jestli u nich uvidí nějaké letadlo,“ zmínila mluvčí letiště.