Zábavní park Mirakulum.

Zábavní park Mirakulum. | foto: Mirakulum

V Česku se sypou miliony do zábavních parků, vznikají jich desítky

  • 84
Češi chtějí zážitky a jsou ochotni za ně platit. Míří do vědeckých center, aby prožili ohnivou bouři, a do parků, kde jejich děti prošmejdí každou prolézačku. A podnikatelé do nových zábavních míst investují miliony. V Česku jich v posledních letech otevřely desítky.

Boom je zejména u zábavních rodinných center jako je brněnský Wikyland nebo pražský Fun Park Žirafa, ale i u venkovních parků. „Boom zaznamenáváme. V mnoha případech je to asi z neznalosti trhu, v mnoha případech je za tím představa o tom, že parky jsou nějak extra výdělečné. Návratné to je, ale až za dlouhé roky,“ říká Ludvík Kohut, jednatel parku Wikyland v Modřicích u Brna.

Projekt podnikatele se opírá o byznys firmy Wiky, která je jedním z největších dodavatelů hraček v tuzemsku. „Stěžovat si nemůžeme, ale jsme pod plánem, zatím nevyděláváme,“ říká Kohut, který očekává, že se investice vrátí za dlouhé roky. Když loni otevíral, měl v Brně jediného konkurenta, teď jich je několik.

Podobných krytých dětských areálů vzniká u obchodních center celá řada. Jiří Machálek z firmy West Media, který se dlouho pohybuje v zábavním průmyslu a je majitelem osmi Dinoparků, je však k této mánii skeptický. „Vzniká hodně jakýchsi zábavních center, nejsou to ale zábavní parky. Nechápu, proč se do toho lidé tolik pouštějí. Většina, co znám, pořádně nefunguje,“ říká. Vadí mu, že se děti ve většině z nich nic nenaučí.

Dinoparkům se daří výborně. Společnost West Media, která vyrábí vlastní pohyblivé modely dinosaurů, za posledních šest let otevřela pět parků. Všech osm parků (z toho dva na Slovensku a jeden ve Španělsku) navštíví přes 1,5 milionu návštěvníků ročně. „Letos jsme si dali pauzu, ale příští rok pravděpodobně budeme otevírat další Dinopark, protože se nám opravdu daří,“ líčí Machálek. Firma vše financuje ze vstupného, nečerpala evropské peníze ani prostředky z veřejných rozpočtů (čtěte byznys s dinosaury vynáší).

Parky v polích

Daleko od ruchu velkých měst vznikají různé přírodní rodinné parky. Také úspěšné Mirakulum ve středočeských Milovicích má za sebou silného investora - společnost TR Antoš, která postavila stovky dětských hřišť pro obce. „Návštěvnost plynule narůstá,“ pochvaluje si majitel Jiří Antoš. Po třech letech od otevření park vydělává a všechny peníze jdou zpět do jeho rozšiřování. „Je tu díra na trhu zábavních parků,“ potvrzuje Antoš. „Zoologické zahrady jsou zajímavé jen chvíli, jinak s dětmi není moc kam jít,“ myslí si.

V polích středočeské obce Třebovle nedaleko Kouřimi letos otevřel zážitkový areál pro děti Duhový park. Láká na show s lachtany, minigolf, exotické papoušky a kouzelnická představení. „Navštívilo nás několik tisíc návštěvníků,“ uvedl autor projektu Pavel Šourek. Duhový park podobně jako řada dalších zábavních parků prodává přes slevové portály, například Slevomat. Stejně jako ostatní oslovené parky i tento tvrdí, že nečerpá žádné peníze z veřejných rozpočtů.

„Z rozpočtu jsme projekt nepodporovali, byla to čistě soukromá akce. Jsme za ni ale moc rádi, je to pro nás dobrá prezentace. Pořádáme také festival Kefír a všichni najednou naši obec znají,“ říká asistentka starostky Lenka Bednářová.

O přízeň návštěvníků bojují i další nově vybudované parky. Například Tep Faktor inspirovaný pevností Boyard, Jump Park, Dětský svět Lvíček, pražský Beckiland, Brumbambule a jiné.

Podle Kateřiny Hadránkové, majitelky Zážitkového parku Zeměráj poblíž Písku, je důležité nejít cestou mainstreamu jako řada z parků na trhu. „Nejkreativnější věc, kterou obvykle vidíte, je, kdy někdo pomaluje dítěti obličej,“ říká.

6. dubna 2014

Češi cestují za vědou, EU sype miliardy

Samostatnou kategorií jsou takzvaná science centra. Můžete v nich projít třeba výcvikem kosmonautiky, ohnivou bouří nebo si udělat pokus v laboratoři. V Česku jsou čtyři velká: liberecká iQLandia, plzeňská Techmania, Svět techniky v Ostravě a centrum Vida! v Brně. K tomu existuje několik menších. Na jejich výstavbu a rozvoj se vyčerpalo z dotací už 2,5 miliardy korun. V roce 2015 se čeká, že je navštíví téměř dva miliony návštěvníků nejen z Česka.

Jen libereckou iQlandii s přilehlým iQparkem loni navštívilo 472 tisíc lidí. „Takový počet návštěvníků se musí v Liberci najíst, nakoupit suvenýry, natankovat u benzinové pumpy nebo dojet vlakem či autobusem,“ uvedl ředitel Pavel Coufal. Zájem lidí je obrovský. Náklady pokryje centrum ze svého, což je světový unikát. Z 90 procent se náklady pokryjí ze vstupného, v zahraničí to bývá jen polovina. Zbytek dodají sponzoři. „Je to za cenu šetření na mzdách a hledání zdrojů pro investice,“ říká Coufal. Science centra jako obecně prospěšné společnosti nemohou generovat zisk, respektive musí ho vkládat zpět do svého rozvoje.

Fejk chystá megaprojekt

Úplně jinou kategorii zábavního parku v Česku chystá tým někdejšího šéfa pražské ZOO Petra Fejka. Ten by rád u Prahy vybudoval největší zábavní park ve střední Evropě s asi 50 velkými atrakcemi, včetně největších horských drah v zemi. Aktuálně na trhu shání další investory. Podle MF DNES jedná například se slovenskou skupinou Tatry Mountain Resorts, která podobný park buduje u polských Katovic. Ani jedna ze stran zatím společné námluvy komentovat nechce.

„Jednali jsme a jednáme s mnoha potenciálními investory, včetně zahraničních. Optimální cestou bude konsorciální financování, které se ale bude opírat o důvěru nějakého místního prvoligového investorského hráče. Kdo jím bude, zatím nemohu komentovat,“ uvedl Fejk v rozhovoru pro MF DNES.

Jeho projekt by měl stát 85 milionů eur, tedy asi 2,3 miliardy korun a rozkládat se na ploše 30 hektarů. Pro srovnání: pražská ZOO má se všemi výběhy pro zvěř rozlohu 45 hektarů. Fejk a jeho tým má prý už vyhlídnutý pozemek nedaleko Prahy, zatím však z taktických důvodů nechce prozrazovat více.

,