Kultovní reklamy: První trumf Čechům v cizině přinesl „vykradený“ Mrazík

  • 41
V kulisách divoké privatizační doby devadesátých let Češi pořádně neuměli točit reklamu, přesto však získali první velkou cenu - Stříbrného lva z festivalu v Cannes. Možná trochu nezaslouženě. Porota totiž záběr z Mrazíka z reklamy na Colgate považovala za původní dílo.

Psal se rok 1993. Daniel Růžička, dnes známá postava tuzemského reklamního byznysu, přišel do kanceláře svého kolegy v Praze. „Představ si, co po nás chtějí,“ vyjádřil se před ním Karel Greif, který se právě vrátil od klienta Colgate a přinesl od něho nápad natočit spot, inspirovaný ruskou filmovou pohádkou Mrazík. Řeč byla konkrétně o scénce, kde ošklivá Marfuša louská v zubech jeden ořech za druhým.

„Takovouhle sračku přece nebudeme točit,“ odpálil myšlenku Greif podle kreativního ředitele Young & Rubicam Daniela Růžičky. „Vždyť je to dobrý,“ řekl na to pobaveně aniž by tušil, co právě odstartoval.

Jak popisuje Jaroslav Krupka ve své knize Reklama od pana Vajíčka po falešné soby, vydal se udělat špinavou práci a krátkou scénku z Mrazíka jel střihnout do studia. Na reklamě se podílel i Jan Svěrák, který však jen doplnil nový komentář a logo Colgate v závěru.

Herec Karel Greif ale Růžičkovu divokou interpretaci vzniku reklamy mírní. „„Nikdy jsem neřekl, že je to sračka. Pouze jsem řekl, že nám to ústředí neschválí, nikam jsem to neposlal a protlačil jsem to do televize. Do Cannes by to nemohlo jít, pokud by to neodvysílala televize. Televize nikdy neschválil reklamu Colgate do televize. Tak jsem vymyslel, že ve Studiu Kamarád bude sponzorský odkaz, že tento pořad vám přináší Colgate,“ reagoval Greif. Práva na scénku se prý koupila za 35 tisíc korun. „Balvín v televizi zuřil, že to není reklama, ale sponzorský odkaz,“ dodal Greif.

Seriál kultovní reklamy

Každou středu a pátek na iDNES.cz

Tak či tak, reklama se později ocitla mezi kandidáty v nejprestižnější světové soutěži v Cannes. Tomu předcházelo setkání managementu Young & Rubicam v Cancúnu, kde měl spot velký úspěch. „Všichni kolegové nás plácali po zádech, jak se nám to povedlo natočit,“ vzpomíná Růžička.

Reklama se do Cannes skutečně poslala a k překvapení všech získala Stříbrného lva. Pikantní přitom je, že také porota považovala záběry s Marfušou za původní a nevěděla, že jde vlastně o „vykradený“ obsah z ruského filmu. Podle Růžičky zahraniční experti na reklamu ocenili její natočení i obzvlášť výborný casting.

Krkolomné vítězství se dnes v reklamních análech považuje za vůbec první velký úspěch české reklamy v zahraničí. „Od té doby jsme čekali skoro deset let na nějaké další bronzy či stříbra. První zlato dokonce vyhráli Češi teprve loni,“ shrnul odborník na reklamu Vladimír Bystrov z agentury Bison and Rose. Pražská pobočka agentury Y&R získala totiž v roce 2014 hned dva Zlaté lvy za práci pro Harley-Davidson.

Po nečekaném zářezu Marfuši v Cannes se už k reklamě hlásila spousta lidí. A mezi prvními byl i Karel Greif, herec a v době vzniku reklamy account director, který na začátku nápad tak ostře odsoudil. „Nechal se vyfotit do časopisu Story, jak kráčí po červeném koberci pro Stříbrného lva. To mě pobavilo. Do Cannes se totiž pro stříbrné sošky nechodí, chodí se jen pro zlaté,“ vzpomíná dnes Růžička na dvacet let starou slávu.