Auschwitz-Birkenau | foto: Profimedia.cz

V Osvětimi chladí návštěvníky vodou. Jako plynové komory, tvrdí kritici

  • 102
Vedení Státního muzea Auschwitz-Birkenau chtělo při vlně současných extrémních veder ulevit návštěvníkům a před vstup do bývalého vyhlazovacího tábora umístilo rozprašovače s vodou. Někteří lidé si však stěžují na to, že negativně připomínají odkaz nacistických plynových komor.

Extrémní horka aktuálně trápí nejen Česko, ale i většinu Evropy. Nevyhnula se ani Polsku. Problémy s kolabujícími návštěvníky hlásili i zaměstnanci z muzea v Osvětimi. Vedení proto přišlo s jednoduchým řešením. U vstupu do bývalého tábora nainstalovalo velké rozprašovače, kde se mohli lidé ochladit, píše server CNN.

Život mi zachránil bůh z opasku a hudba, vzpomíná vězeň číslo 83526

„Kvůli extrémním vedrům, která nyní během srpna zažíváme v Polsku, jsme u vchodu do muzea nainstalovali vodní rozprašovače, které by zde měly zajistit chladnější vzduch,“ uvedlo vedení muzea na svých oficiálních stránkách na Facebooku.

Většina toto opatření uvítala. Našli se však i tací, kteří vedení muzea kritizovali. Vadí jim, že rozprašovače připomínají sprchy z plynových komor, kde nacisté během 2. světové války zavraždili přes milion lidí.

Miejsce przed Auschwitz stworzone dla ochłody. Choc w taki upał zbawienne, wygląda nieco przerażajaco. #auschwitz #oswiecim

Fotka zveřejněná uživatelem Nikola Tkacz (@nikolatkacz),

„Pro Žida, který během holokaustu přišel o mnoho příbuzných, rozprašovače vypadají jako sprchy, kterými Židé museli projít před vstupem do plynových komor,“ sdělil rozhořčený Meir Bulka serveru The Jerusalem Post. „Všichni Izraelci si myslí, že je to nechutná záležitost,“ dodal.

Vedení muzea však podobná nařčení odmítá. „Je pro nás opravdu složité reagovat na podobná nařčení, protože rozprašovače nevypadají jako sprchy a falešné sprchy instalované Němci v některých plynových komorách navíc nikdy nepřiváděly do místnosti plyn,“ stojí v tiskové zprávě muzea (v plném znění ji najdete zde). Na Twitteru pak muzeum dodalo, že zdraví návštěvníků je pro něj prioritou.

Tábor smrti Auschwitz

Mnozí polští obyvatelé mají problém s tím, jak se o koncentračních táborech píše v zahraničí. Uráží je výraz „polské koncentrační tábory“, čímž zahraniční média mají na mysli nacistické tábory v okupovaném Polsku, a sami proto důsledně rozlišují mezi Osvětimí, jako polským městem, a Auschwitz, jako bývalým táborem.

Koukali jsme na sprchy a čekali plyn, vzpomíná přeživší z Osvětimi

Auschwitz byl komplex německých nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů fungující během druhé světové války v Němci okupovaném Polsku. Tábor získal svůj název podle německého názvu nedalekého polského města Osvětim a jeho část podle vesnice Březinka (německy Birkenau).

Velitel tábora Rudolf Höss při Norimberských procesech uvedl, že v Auschwitzu zemřely více než tři miliony lidí. Podle Státního muzea Auschwitz-Birkenau však v tomto táboře zahynulo 1,1 milionu lidí, z nichž přibližně 90 procent byli Židé prakticky ze všech evropských států. Většina obětí byla zavražděna v plynových komorách areálu Auschwitz II plynem Cyklon B.

Před 70 lety objevil svět hrůzy Auschwitz-Birkenau:

26. ledna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video