V Budapešti bivakují tisíce migrantů. Jsme tu jak džin v lahvi, říkají

  • 951
Budapešť (Od zpravodaje iDNES.cz) - Maďarská vláda nezvládá nápor uprchlíků a vypomáhá si tak improvizovanými uprchlickými tábory. Jeden takový vznikl přímo v širším centru Budapešti naproti vlakovému nádraží, kde běženci vyhlížejí odjezd do Německa. Běženci zde přežívají v nuzných podmínkách před zraky tisíců lidí, kteří denně tímto místem procházejí.

V tranzitním prostoru mezi stanicí metra a vlakovým nádražím se vystřídalo již několik tisícovek běženců. Žijí zde víceméně jako bezdomovci: leží na karimatkách nebo kusech kartonu, seřazeni těsně vedle sebe. Mezi nimi se proplétají místní obyvatelé i turisté, kteří vše nechápavě sledují. Místní si už zvykli a běžence ignorují, ti si na oplátku nevšímají zase jich.

Uprchlická krize

„Více než polovina lidí přišla z Afghánistánu, stejně jako já,“ odhaduje jeden z migrantů. „Zbytek jsou Syřané, Pákistánci a Bangladéšané,“ dodává. Reportérovi iDNES.cz vysvětluje, že svou rodinu musel zanechat doma do doby, než ho bude moci následovat do Evropy. „V Afghánistánu je jediné relativně bezpečné místo Kábul, všude jinde jste vydáni napospas Talibanu, nebo komukoli, kdo má zbraň,“ pokračuje v líčení důvodů pro útěk ze země.

Ahmed, sedmadvacetiletý syrský učitel, cestoval do Budapešti pěšky, pašeráckou lodí i vlakem. „Když jsme opravdu riskovali, přál jsem si, abych Sýrii nikdy neopustil,“ cituje jeho slova agentura Reuters.

„Byla to cesta od smrti ke smrti, protože jsme museli překonat lesy, moře, mafii, pašeráky a mnoho dalšího,“ pokračuje Ahmed. Na nádraží dorazili v pátek časně ráno, se svou ženou teď čeká, jestli Maďarsko běžencům uvolní vlaky na cestu do Německa. „Pokud ne, tak si najdeme nějakého pašeráka, je to pořád lepší než čekat tady,“ dodává.

Na největším budapešťském nádraží Keleti Pályaudvar (česky Východní nádraží), je během dne nejvíce zaměstnaným člověkem muž, který dohlíží na veřejné toalety, kde se kvůli jediné dostupné tekoucí vodě stojí dlouhé fronty. Někteří šťastlivci si přinesli i svůj stan, další si pak své přikrývky odnesli do přilehlých podchodů, kde se z důvodu nedostatečné hygieny chodbami line štiplavý zápach.

01.září 2015 v 09:46, příspěvek archivován: 01.září 2015 v 15:48

בודפשט: מנהלי תחנת הרכבת המרכזית #Keleti הורו לפנות התחנה בעקבות מאות פליטים שמנסים לעלות על רכבות לגרמניה ואוסטריה pic.twitter.com/4YYuMk5vwz

Jako džin v láhvi, říká uvězněný migrant

Někdo zde čeká tři dny, někdo už více než týden. Jeden z uprchlíků líčí, že nemohou odejít, protože nemají žádné doklady. Vlaky jsou pro ně nepřístupné a většinou nemohou používat ani metro, kam Budapešť nasadila velké množství revizorů. Někdy i čtyři kontroloři u vstupu do podzemní dráhy nenechávají nikoho na pochybách, že bez platné jízdenky se do metra nikdo nedostane.

„Jsme tu jako džin v láhvi,“ odkazuje jeden z Afghánců na pohádku o džinovi, který musí čekat, dokud ho někdo nevysvobodí pohlazením kouzelné lampy. I on musel, stejně jako většina přítomných, zdolat cestu, která vedla přes Írán, Turecko, Řecko, Makedonii a Srbsko, než se dostal do Budapešti.

On i jeho přátelé se však shodují v tom, že Maďarsko není jejich cílovou destinací. „Tady zůstat nechci, cítíme, že tu o nás nikdo nestojí,“ říká reportérovi iDNES.cz jeden z nich. Na otázku kam vlastně míří, odpovídá, že kamkoli, kam si bude moci přivést svou rodinu. Po chvíli ale dodává, že ví o několika známých v Německu.

Do vlaků je nepustí

Maďarská vláda v pondělí dočasně umožnila uprchlíkům využít vlaky k cestě do Vídně. Čtyři vlaky stihly odjet a úspěšně dorazily do Rakouska. V úterý dopoledne bylo nádraží na několik hodin uzavřeno a lidé byli vyzváni, aby budovu i všechna nástupiště opustili. Později na něj policisté pustili běžné cestující, nikoliv však migranty (více zde). Vstup do vestibulu, odkud odjíždějí vlaky, hlídají policisté.

01.září 2015 v 10:24, příspěvek archivován: 01.září 2015 v 15:35

Keleti train station Budapest officially shut to migrants. "UN UN" and Why why why?" Thousands shout outside. pic.twitter.com/T6RjcnPbUP

Maďarská vláda uzavření nádraží odůvodnila snahou o dodržení evropského práva, které požaduje, aby měl každý cestující potřebné doklady. Odhaduje se, že přes Maďarsko jen v letošním roce přešlo kolem 156 tisíc ilegálních migrantů, u kterých se předpokládá, že chtějí pokračovat převážně do Německa (fotoreportáž ze zdolávání plotu na hranicích najdete zde).

Budapešť chystá do budoucna vytvořit tranzitní zóny podél maďarsko-srbské hranice, kde by měly fungovat zadržovací tábory (více zde). Podle českého velvyslance v Budapešti s přicházející zimou budou imigranti využívat právě „balkánskou cestu“, která vede i skrze Maďarsko (rozhovor velvyslancem v Maďarsku čtěte zde).

Uprchlíci demonstrují po uzavření nádraží:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue