Izraelské pláže zaplavily asijské medúzy, ohrožují plavce i elektrárny

  • 69
Izraelské pláže a východní část Středozemního moře zaplavila hejna žahavých medúz. Ohrožují plavce i chladící systémy elektráren, které čerpají vodu z moře. Původním domovem těchto živočichů je přitom tisíce kilometrů vzdálený Indický oceán.

Hejna medúz patří k invazním druhům, které v poslední době putují do Středozemního moře přes Suez. „Tímto koridorem k nám proudí cizí druhy, které postupně vytlačují původní faunu,“ vysvětlila CNN mořská bioložka Bella Gallilová z izraelského Národního institutu oceánografie.

Rhopilema nomadica

Medúza obývá tropické vody Indického oceánu a Pacifiku. Může vážit až deset kilogramů a její klobouk může mít v průměru 40 až 60 centimetrů. Do Středozemního moře proniká už od 70. let minulého století. Nachází se tak na pobřeží Izraele, Turecka nebo Řecka. V poslední době se však její počty zvýšily v důsledku rozšíření Suezského průplavu. Patří mezi nejhorší invazivní druhy ve Středozemním moři.

Zdroj: Wikipedia

Enormní množství žahavců neohrožuje jenom neopatrné plavce. V červnu málem přerušily provoz elektrárny v izraelském Aškelonu, protože ucpávaly chladící systém čerpající vodu z moře.

Problémy může působit i ryba s neškodným jménem králíčkovec rudomořský. Na první pohled není nebezpečný, protože se živí jenom řasami. Jméno podle králíka však nemá pro nic za nic. Množí se velkou rychlostí a hejna králíčkovců dokážou během krátké chvíle spást velké plochy mořských řas.

Dálnice pro invazivní druhy

Podle bioložky Gallilové se kvůli nedávnému rozšíření průplavu bude situace jen zhoršovat. Egypt na počátku srpna s velkou pompou otevřel novou větev průplavu mezi Středozemním a Rudým mořem, která umožní provoz v obou směrech zároveň a zkrátí cestu průplavem na zhruba polovinu (více o Suezu zde).

V průplavu dříve byly přirozené překážky, které invazivním druhům bránily v pronikání do Středomoří. Byly to oblasti, kde byla voda výrazně slanější než v okolí. Nedávné úpravy a rozšíření Suezu s těmito slanými „jezery“ skoncovaly. „Stává se z toho dálnice pro invazi, která probíhá jen jedním směrem,“ dodává Gallilová.

Medúzy spolu s dalšími cizími druhy ovlivňují středomořské ekosystémy a životní prostředí. Změna probíhá velmi rychle. Dalším příkladem invaze před Suezský průplav je jedovatá ryba čtverzubec stříbropásý, který otrávil už několik rybářů (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue