Zlatý vlak nacistů láká hledače pokladů. Zabijete se, varují je úřady

  • 128
Kopcovitý terén Dolního Slezska nedaleko Wałbrzychu zaplavili v posledním týdnu hledači pokladů. Přilákala je sem zpráva o údajném objevení vlaku, který nacisté v roce 1945 naložili zlatem a ukryli v tunelu. Radnice žádá armádu, aby místo zabezpečila. Pátrání může být smrtelně nebezpečné.

V Polsku před dvěma týdny ožila legenda o vojenském vlaku, v němž se prchající nacisté snažili před Rudou armádou ukrýt zlatý poklad, drahé kamení a zbraně z Vratislavi. Kolos podle ní v roce 1945 zajel do podzemního tunelu a už nikdy nespatřil světlo světa. Hledači pokladů po něm vytrvale pátrali celé dekády, ale bez úspěchu.

Wałbrzyšské podzemní tunely

Pod zámkem Ksiaz nedaleko Walbrzychu vedou spletité sítě podzemních chodeb.

Pod zámkem Książ nedaleko Wałbrzychu vedou spletité sítě podzemních chodeb.

Nacisté je tam stavěli od roku 1943 v rámci projektu Riese, v překladu Velikán. Na stavbě údajně pracovali trestanci i vězni z koncentračních táborů.

Město Wałbrzych se původně jmenovalo Waldenburg a před druhou světovou válkou patřilo k Německu. Součástí Polska se stalo až po roce 1945.

Nečekaný zvrat přišel 13. srpna, kdy se ozvali dva údajní nálezci - Polák a Němec. Slezským úřadům prostřednictvím advokáta oznámili, že znají přesnou polohu vlaku a žádají desetiprocentní nálezné. Nepotvrzené zvěsti stačily k tomu, aby se mezi kopce v okolí malebného zámku Książ, kde terén na příkaz Adolfa Hitlera provrtala síť podzemních chodeb, vypravily desítky hledačů.

Ve středu už měla místní radnice o poloze vlaku jasno. „Nález se nachází v našem katastru. Samozřejmě nemůžeme prozradit přesnou lokaci,“ oznámil podle Polského rozhlasu na středeční tiskové konferenci wałbrzyšský starosta Zbigniew Nowaczyk.

Pokud se poklad najde, nechá si ho stát

Vedení Wałbrzychu ovšem amatérské hledače upozornilo, že pátrání na vlastní pěst může být životu nebezpečné. Starosta dokonce požádal polskou armádu, aby do Dolního Slezska přijela tunely zabezpečit. Chodby vedoucí k obrněnému vlaku by totiž mohly být podminované. Obrněný vlak, který vedle zlata a drahokamů zřejmě převážel i velké množství zbraní a munice, navíc představuje riziko i sám o sobě.

„Žádáme, aby bylo jakékoli další pátrání pozastaveno, dokud nedokončíme oficiální procesy spojené se zabezpečením místa,“ prohlásil podle britského deníku The Guardian vedoucí památkového odboru polského ministerstva kultury Piotr Żuchowski.

Żuchowski prozradil, že informace o vlaku prozradil „na smrtelné posteli“ člověk, který vlak pomáhal schovat, a to i s náčrtem, kde je prý ukrytý. Podle svých slov prý viděl fotky z radaru ukazující více než sto metrů dlouhou soupravu, jaké se na konci války používaly k převozu cenností. „Jsem si jistý z 99 procent, že vlak existuje, ale informace o jeho obsahu jsou dosud neověřitelné,“ řekl novinářům Żuchowski.

Zatím není jasné, zda se na místě, které údajní nálezci vytipovali, vlak skutečně nachází. Už i místní úřady však věří, že ano. Pokud se najde, zůstává otázkou, jestli spolu s ním v podzemním tunelu zůstalo i zlato.

Polské zákony praví, že nalezený poklad by v takovém případě připadl státu. Nálezcům by však odměnu mohli vyplácet i dědici původních majitelů cenností, pokud se je podaří vypátrat, uvádí ČTK.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue