Dočkal: Čtyři góly od Thunu, to je dost. Nemůžeme hrát takové přestřelky

• 46
Thun (Od našeho zpravodaje) - Zásadně se podílel na postupu Sparty do Evropské ligy: Bořek Dočkal dal tři ze šesti gólů ve dvojzápase proti Thunu, ale po čtvrteční remíze 3:3 v odvetě i přes vidinu losu skupinové fáze nezářil nadšením. „Když se zápas vyvíjel, že jsme vedli 2:0, čekal bych, že ho zvládneme trochu lépe,“ říkal Dočkal.

Proč jste to nezvládli lépe?
Třicet minut jsme drželi míč, kontrolovali jsme hru, ale pak jsme z toho vypadli, dělali jsme zbytečné chyby. Thun měl v rychlém sledu tři šance, to na jistotě trochu ubere. Ve druhé půli už to bylo těžké, dali tam dva silné útočníky, hrnuli všechno dopředu. Těžko jsme se mohli dostat do naší hry, soupeř se každý balon snažil dostat do vzduchu na hranici našeho vápna, každý propadlý míč je pak hodně nepříjemný. Vstup byl dobrý, dali jsme dva góly - v tu chvíli jsme věděli, že bychom jich museli dostat pět, abychom vypadli. S tím pocitem se hraje dobře.

Co ale přišlo pak? Podcenění situace?
Neřekl bych podcenění, měli jsme být o dost víc sebevědomí. Umím si představit, že kdybychom v situaci jako Thun byli my, tak by se soupeř dostal do laufu a už bychom se třeba nedostali k balonu. Tak bych si představoval, že by to mělo být. Nebylo to podcenění, jen jsme začali trochu pochybovat ve chvíli, kdy to bylo zbytečné a kdy jsme měli být mnohem sebevědomější. Naštěstí vývoj byl takový, že jsme věřili, že to uhrajeme. Ale není dobré, když děláme chyby jako v Thunu, nejistota se pak přenese na celý tým. Po dvou třech chybách už nabídka v záloze není taková. Kdybychom dohráli poločas za stavu 2:0 a oni neměli šanci, taky by do toho šli trochu jinak.

Výsledek je postupový, ale nemrzí vás, že jste v Thunu nevyhráli?
Tohle je druhořadá věc, prvořadý byl postup. Mrzí mě, že jsme s takovým soupeřem dostali čtyři góly, to je dost. Pokud chceme být v Evropě úspěšní, měli bychom takové zápasy zvládat lépe. Líbil se mi zápas v lize s Duklou. Věřil jsem, že to přeneseme i do Thunu, ale vrátili jsme se k tomu, co nás trápilo pár týdnů zpátky: že má soupeř moc šancí po našich chybách. Nepůsobíme tak jistě, víme, že přijde centr a je to nepříjemné. Máme za sebou náročné období, zvládli jsme ho, snad se to teď srovná a budeme vzadu jistější.

Je pravda, že dostáváte v pohárech dost gólů. Je to pro vás varování?
Větší varování jsou čtyři góly s Thunem, co se týče CSKA Moskva, ti mají dopředu obrovskou kvalitu, i když to i proti nim šlo odehrát lépe. V pohárech přijdou těžcí soupeři, nemůžeme hrát takové přestřelky. Musíme být jistí vzadu, dopředu máme sílu dobrou. Není to jen o čtyřce vzadu, dozadu se musí zlepšit celý tým.