Thun - Sparta 3:3, radost z postupu, rozpaky z výkonu

• 253
Thun (Od našeho zpravodaje) - Cíl splněn: fotbalisté Sparty prošli do základní skupiny Evropské ligy, když po domácí výhře 3:1 remizovali ve švýcarském Thunu 3:3. Sparťani rychle vedli 2:0, jenže domácí srovnali a málem došlo na pořádné drama. Rozpačitou pasáž hostů, již dohrávali bez vyloučeného Breznaníka, zachránila až trefa Costy. Skupiny Evropské ligy se losují v pátek.

Tomuhle se klidně dalo říci pasáž snů. Zápas ještě nebyl ani ve své čtvrtině, když fotbalisté Sparty dostali domácí FC Thun do takřka neřešitelné situace.

10. minuta: Bořek Dočkal, v prvním zápase spasitel se dvěma trefami, centruje od pravé strany – a míč přizvedne jeden z domácích hráčů a ten zapadne do sítě. Celá střídačka v čele s koučem Ščasným se v euforii rozeběhla pár kroků do hřiště. Hlouček sparťanských fanoušků, jenž byl dost slyšet po celé utkání, se radoval; jeho předzápasové skandování „My chceme postup“ se najednou stalo velmi reálným požadavkem.

21. minuta: Josef Hušbauer se výtečně zorientuje v pokutovém území a míč pošle pod horní tyč. Zdeněk Ščasný si znovu radostně zapumpoval rukama, zato předzápasová slova domácího kouče Ciriaco Sforzy – že Thun především musí udržet nulu a zároveň je schopný vstřelit hodně branek – najednou vyznívala hodně chvástavě.

Takto rychle vedla Sparta v odvetě play-off Evropské ligy 2:0. To znamenalo, že domácí k postupu potřeboval dát minimálně pět branek, což znělo jako fotbalové sci-fi. Fanoušci z Prahy se pomalu mohli víc kochat strhujícím pohledem na zasněžené alpské štíty přímo nad jižní tribunou stadionu Stockhorn. Vše vypadalo skvěle.

Jenže Ščasný z euforie rychle přešel do vzteku. Na jeho tým evidentně dopadlo sebeuspokojení.

Už po dvou nadějných šancích Thunu se trenér mohl ukřičet. Pak se ve 33. minutě Ferreira snížil na 1:2 a ještě do poločasu zabránil vyrovnání jen mimořádně obětavý skluz Costy, který takto zablokoval střelu do prázdné branky.

Postup ohrožen nebyl, ale suverénní dojem z úvodu zmizel. Na Thun padala tma a sparťani šli do šaten s očekáváním toho, že hodnocení impulzivního kouče kvůli závěrečné čtvrthodině nebude příjemné...

… a po návratu to bylo ještě horší! Už v 50. minutě totiž vyrovnání přišlo. Ridge Munsy využil sérii nedůsledností sparťanské obrany a z pár kroků napálil míč do sítě – 2:2. Domácí začali mohutně tlačit když už ne kvůli postupu do Evropské ligy, tak aspoň kvůli vítězství pro své fans.

Pak začal hodně divoký fotbal: sparťan Litsingi po rohu hlavičkoval do tyče a Thun měl o chvíli později obří šanci na to, aby se ujal vedení a ještě z málem „rozhodnutého“ duelu udělal nervák.

To se však nestalo – a Costa, jeden z mála výraznějších sparťanů, po přesném centru Dočkala v 71. minutě zblízka hlavou změnil skóre na stav 2:3. Entuziasmus Thunu přesto šesti tisíci dívákům zařídil aspoň radost z bodu, neb Nelson Ferreira svou druhou trefou večera srovnal na 3:3. Velké emoce vzbudil ještě skluz střídajícího Breznaníka, jenž dostal přímou červenou kartu a Sparta dohrávala v deseti.

Vzdor herním rozpakům tak sparťani slaví postup, své soupeře pro podzimní skupinu Evropské ligy se dozví v pátek.