Léčil horečku a otrávil se. Po selhání jater přežil díky unikátní operaci

  • 206
Lékaři z pražského IKEM zachránili pacienta, kterému kvůli selhávajícím játrům hrozila smrt. Kvůli otravě paracetamolem zbývaly čtyřiatřicetiletému Lukáši Musilovi sotva hodiny života. Náročná operace, o kterou se na světě dosud nikdo nepokusil, ho udržela naživu. Lékaři při ní mimo jiné transplantovali malá pomocná játra od člověka s jinou krevní skupinou.

Lukáše trápila několik dní silná bolest hlavy a horečka. Ačkoli obvykle léky neužívá, tentokrát se kvůli zhoršujícímu stavu rozhodl nějaké vzít. I když měly preparáty různé názvy, jejich základem byla stejná účinná látka - paracetamol. Kvůli předávkování mu selhala játra. Nejprve začal ve středu 15. července zvracet krev. O den později byl uveden do umělého spánku a následující den ho vrtulník transportoval do IKEM.

Více než čtyři tablety už mohou být příliš

Lékaři upozornili, že k otravě stačí velmi malé množství paracetamolu, látky kterou obsahují běžné léky typu panadol nebo paralen. „Typická smrtelná dávka je deset gramů za den, ale to platí pro naprosto zdravého člověka. Ten lék ale lidé berou, když mají bolesti, zvrací. Jinými slovy, cokoli, co přesahuje dva gramy paraceamolu denně, může, za určitých okolností, vyvolat velmi závažný stav,“ uvedl Jiří Froněk s tím, že v jedné tabletě bývá půl gramu paracetamolu.

Zbývaly mu sotva hodiny života. „Musel jsem se rychle rozhodnout. Varianty byly jen dvě. Buď netransplantovat vůbec, nebo provést velmi neobvyklý výkon. Jedinou možností bylo provedení takzvané auxiliární heterotopické ABO-inkompatibilní small for size operace,“ uvedl přednosta Kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk.

Operace trvala deset hodin a byla to první uskutečněná operace tohoto druhu v celém světě. Lukáš Musil při ní mimo jiné dostal malá játra od dárce s jinou krevní skupinou, která byla umístěna do oblasti pánve. Ta mu dala čas a jeho játrům šanci na regeneraci.

Po třech dnech při druhé plánované operaci lékaři vše překontrolovali a upravili cévní zásobení obou jater. Mezi tím měl pacient 72 hodin otevřené břicho.

Deset dní se pacientův stav zlepšoval, pak začal stagnovat. Při třetí operaci proto chirurgové vyměnili malá játra za podobná, ale od dárce stejné krevní skupiny. Bohužel se ukázalo, že pacientova vlastní játra jsou nevratně poškozená.

„Proto jsme při v pořadí čtvrté operaci jeho játra nahradili novým, celým transplantátem od dárce stejné krevní skupiny. Následující průběh byl, a dosud stále je, bez komplikací. Pacient se chystá domů,“ řekl Froněk.

Lukáš Musil uvedl, že si z vlastní otravy nic nepamatuje. Probudil se až na IKEM. Práci lékařů označil za zázrak. „Manželce říkali, že možná nepřežiju ani let vrtulníkem,“ dodal.

Lékaři v IKEM už letos transplantovali nová játra 93 pacientům, což je o patnáct více než za stejné období loňského roku. Nárůst připisují lepšímu systému i modernějším metodám. Nejvíce asi přispěla metoda, kdy se játra rozdělí a dostanou je dva příjemci. (více o metodě zde)

Loni v IKEM lékaři provedli jinou unikátní operaci jater. Pacientovi nahradili jen část jater novými od zesnulého dárce. (více o operaci zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue