Obyvatele Nového Boru trápí stejná epidemie průjmů, jakou před časem zažívali...

Obyvatele Nového Boru trápí stejná epidemie průjmů, jakou před časem zažívali obyvatelé pražských Dejvic. I tady je původcem závadná voda. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Voda v Novém Boru už je pitná. Lidé chtějí po radnici odškodné za infekci

  • 4
Voda v Novém Boru je po pěti dnech opět pitná. Hygienici ovšem doporučují, aby si lidé vodu odtočili a ještě během 24 hodin ji pro jistotu nechávali převařit. Na radnici se už také obracejí první lidé s žádostmi o odškodnění kvůli průjmům, nebo chtějí informace o tom, kde odškodné žádat. Na to je však brzy.

Noroviry ani bakterie již ve vodě nejsou. „Zákaz použití vody jako pitné jsme zrušili k středečnímu poledni. Všechny naše rozbory vyšly jako negativní,“ potvrdila vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

Epidemiologové ale stále nabádají lidi k opatrnosti. Vodu z vodovodu je nutné nejprve odpustit a ještě nejméně během středy převařit.

„Vlivem zvýšeného chlorování a toho, že voda v rozvodech dlouho stála, může ještě více zapáchat a být znečištěná železem, tedy hnědá. Není to na závadu, ale doporučujeme ji ještě odpouštět a následně nechat přejít varem,“ upřesnila Prattingerová.

Epidemiologové nadále pátrají po tom, odkud se nákaza mezi lidmi na Novoborsku rozšířila. Rozbory vody neprokázaly, že by se lidé otrávili vodou z vodovodu.

„Je zatím předčasné spekulovat o tom, co se odehrálo a odkud se nákaza na lidi přenesla,“ dodala epidemioložka. Mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová odmítla zodpovědnost za rozšíření onemocnění.

„Zatím se nepotvrdilo, že by se infekce rozšířila z pitné vody. Noroviry, které jsou původem infekce, nebyly v rozborech vůbec prokázány. Proto zatím neuvažujeme o tom, že bychom odškodnili postižené lidi,“ doplnila mluvčí.

V Novém Boru a nedaleké Okrouhlé na Českolipsku onemocněly od minulého týdne podle odhadů stovky lidí. Laboratorní testy u nemocných prokázaly takzvané noroviry, které způsobují průjmy a zvracení a jsou extrémně infekční.

Epidemie může podle hygieniků souviset s fekálním znečištěním pitné vody, které odhalily laboratorní testy v části vodovodní sítě v Novém Boru a také u jednoho vodojemu v Okrouhlé.

V Okrouhlé ukázaly rozbory vody znečištění jednoho z vodojemů. V sousedním Novém Boru jsou podle Severočeských vodovodů a kanalizací všechny zdroje pitné vody v pořádku, jen v Revoluční a Lužické ulici prokázaly dva vzorky znečištění.

Do sítě se zřejmě dostalo při odstávce vodovodu 18. srpna, odkud, to vodohospodáři zjišťují.

Podle laboratorních testů obsahovala voda bakterie Escherichia coli a koliformní bakterie, které způsobují průjmová onemocnění a mohou vážně ohrozit zdraví.

Postiženou část města stejně jako sousední Okrouhlou zásobovaly Severočeské vodovody a kanalizace pitnou vodou z cisteren. V Novém Boru zajíždělii do ulic, kde se znečištění vody neprokázalo, lidé tam ale vodě z kohoutku nevěří.

Kvůli znečištění vody už radnice v Novém Boru podala trestní oznámení pro obecné ohrožení. Trestní oznámení ovšem padlo také na starostu města, podal ho obyvatel Nového Boru Robert Kuchař.

„Starosta měl situaci řešit úplně jinak. První dva dny se tu nic nedělo. Radnice nedávala žádné informace. Rozhlas lidi neslyšeli, nejezdila tu žádná auta s ampliony, která by lidi varovala,“ poznamenal Kuchař.

Radnice chce zabránit dalšímu šíření infekce, zavřela proto na tento týden mateřské školy i městskou knihovnu.

„Až bude zřejmé, kdo za situaci odpovídá, mohou se občané právě na tento subjekt s žádostmi o odškodnění obracet,“ řekl novoborský starosta Jaromír Dvořák.

, ,