Uprchlickému táboru v Calai se přezdívá Džungle. Spíše než než džungli však...

Uprchlickému táboru v Calai se přezdívá Džungle. Spíše než než džungli však začíná připomínat dobře fungující město. | foto: Profimedia.cz

Uprchlíci v Calais mají vlastní knihovnu. Čtou Pána prstenů i Grishama

  • 216
Uprchlický tábor v Calais se postupem měsíců stává regulérním městem. Mimo obchodů a diskoték se zde díky dobrodincům z Velké Británie rozrůstá také veřejná knihovna. Migranti si v ní mohou půjčit knižní sérii Pán prstenů či některé knihy od Johna Grishama. Poptávka je také po slovnících.

Uprchlickému táboru v Calais se přezdívá Džungle. Spíše než džungli však začíná připomínat dobře fungující město (více o výstavbě v uprchlickém táboře v Calais se dočtete zde). A k fungujícímu městu by mělo patřit také vzdělání.

Díky nezištné pomoci britské učitelky Mary Jonesové nyní mají místní uprchlíci svou vlastní knihovnu. Jonesová ji pojmenovala Jungle Books, čímž odkazuje slavné dílo Rudyarda Kiplinga Kniha džunglí, píše server The Guardian.

Uprchlická krize

Jonesová uprchlíkům v Calais pomáhá již mnoho let. Trpělivě sem nosí knihy a celou řadu dalších potřeb. Svou pomoc však chtěla povýšit na novou úroveň, jak uvedla pro Publishing Perspectives. „Chtěla jsem začít s něčím, co nabídne opravdovou pomoc, která přetrvá. Spousta zdejších lidí je dobře vzdělaná. Chtějí v tom pokračovat. Chtějí knihy, které je naučí číst a psát anglicky, aby mohli zažádat o práci a vyplnit formuláře,“ vysvětluje Jonesová.

Knihovna se nachází na okraji tábora. Uprchlíci si v ní aktuálně mohou vybrat z asi dvou stovek knih. Nechybí slavná knižní série Pán prstenů, předloha úspěšného snímku režiséra Davida Finchera Zmizelá a ti odvážnější pak mohou sáhnout po thrillerech Johna Grishama. Knihovna podporuje také zdejší školu, která uprchlíkům poskytuje zejména základní jazykové znalosti.

Uprchlíci si četbu v knihovně natolik oblíbili, že Jonesovou žádají o další knihy. Poptávka je po povídkách a poezii. Provozovatelka knihovny by ji také ráda vybavila slovníky, které by uprchlíkům pomohly při překládání z jejich jazyků do angličtiny a francouzštiny. Pomoc podle Jonesové může každý nehledě na to, zda žije v Calais nebo kdekoli v Evropě. Zveřejnila proto svůj soukromý email, na který se mohou obracet ti, kteří by chtěli pomoci s rozšiřováním knihovny.

Knihovny na nečekaných místech

Knihovna v Džungli není první literární iniciativou na pomoc uprchlíkům či obětem přírodních katastrof. Po zemětřesení na Haiti v roce 2010 organizace Libraries Without Borders spustila projekt Ideas Box, prostřednictvím něhož bylo možné v poničených ulicích během 20 minut vybudovat malou knihovnu. 

Úspěšný projekt se posléze dostal i do syrské uprchlického tábora v Jordánsku či táborů po ničivém zemětřesení v čínské provincii Sečuan v roce 2008.

Knihovna pro vězně funguje i v kontroverzní věznici Guantánamo. Uloženo je v ní na 18 tisíc knih v 18 jazycích. Vězni si mohou vypůjčit celou škálu titulů od Harryho Pottera, přes romány Johna Grishama až po muslimské náboženské texty či denní tisk. Do samotné knihovny však vězni pochopitelně nesmí. Knihy jim proto zřízenci nosí přímo do cel.

Podívejte se, jak se rozrůstá tábor v Calais:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video